Badacze opublikowali tekst na łamach „Trends in Ecology & Evolution”. Jak czytamy, zmiany dotyczą także ssaków, których ciała dostosowują się do zmian klimatu. Chodzi o lepszą regulację temperatury ciała.

Zwierzęta zmieniają kształty. O co chodzi?

Wyniki badań naukowców omówił dziennik „The Guardian”. Jak czytamy, zwierzęta zmieniają kształty w celu dostosowania się do zmian klimatu, z którymi mamy do czynienia od pewnego czasu.

Okazuje się, że w przypadku ptaków chodzi między innymi o zmianę wielkości dziobów. W badaniu napisano o papugach australijskich, których dzioby powiększyły się od 4-10 proc. na przestrzeni ostatnich 150 lat. Jest to związane z wyższą temperaturą otoczenia. Dzioby nie są pokryte piórami i przez to stanowią narzędzie termoregulacji dla tych zwierząt.

Zwierzęta zmieniają kształty. Nie tylko ptaki, ale i ssaki

Naukowcy w swoim tekście poinformowali, że zmiany dotyczą również ssaków. W tym przypadku większe są uszy oraz ogony, które nie są pokryte sierścią. Chodzi między innymi o ryjówki oraz myszy leśne. U nietoperzy większe są z kolei skrzydła.

Badacze zaznaczają, że zmiany nie są wielkie, ale mogą postępować. Uszy u zwierząt mogą być jeszcze większe. Sara Ryding z Uniwersytetu Deakin stwierdziła wręcz, że w niedalekiej przyszłości możemy mieć do czynienia z przypadkami podobnymi do słonia Dumbo w znanej bajce Disneya.

Zwierzęta zmieniają kształty. „Nie wszystko jest w porządku”

Wspomniana badaczka podkreśliła też, że zmiany nie oznaczają, że wszystko jest w porządku. Zwierzęta usiłują dostosować się do szybkich zmian klimatu, ale trudno ocenić jakie będzie to miało konsekwencje w przyszłości.

Nie mamy wiedzy na temat tego, czy wszystkie gatunki będą zdolne przetrwać wskutek zmian. Dla niektórych z nich może się to okazać niemożliwe.

Za: Onet.pl

Archiwum: wrzesień 2021
Photo of author

Ewa Malinowska

Weterynarz z wykształcenia i pasji. Aktualnie uczęszcza na kurs i zdobywa kwalifikacje z zakresu behawiorystyki zwierzęcej. Prywatnie „mama” dwóch psów i kota. W wolnych chwilach spaceruje z pupilami i odkrywa nowe, zielone zakątki swojego ukochanego miasta – Wrocławia.