Koszatniczka to mały, niezwykle uroczy gryzoń, który do Europy przybył z Chile. W naturalnych warunkach tworzy niesamowite tunele podziemne, w którym mieszka wraz ze swoją rodziną. Koszatniczka to zwierzę stadne, dlatego nawet, jeśli zamierzasz ją zakupić, musisz pamiętać, że powinieneś posiadać przynajmniej… parkę! Sprawdź, ile kosztuje koszatniczka.

Cena koszatniczki – od czego zależy?

Jeśli zastanawiasz się, ile kosztuje koszatniczka, to znaczy, że myślisz nad jej przygarnięciem. Cena koszatniczki zależna jest przede wszystkim od wieku – młode gryzonie są nieco droższe i kosztują około 200 zł. Prawie o połowę tańsza może być dorosła koszatniczka. Cena jednak zależy również od umaszczenia czy hodowli, z której pochodzi zwierzę.

Decydując się na zakup koszatniczki, musisz pamiętać, że to wydatek, który należy pomnożyć minimum razy dwa. To zwierzęta stadne, bardzo źle znoszą samotność. Najlepiej czują się w parach – dzięki temu są mniej apatyczne, mają znacznie większe chęci do zabawy. 

I tu warto zwrócić uwagę na drugi aspekt. To zwierzątka, które są aktywne zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. Dlatego też często ich właściciele, którzy nie podołali nadzwyczajnemu charakterowi gryzoni, oferują sprzedaż całego akwarium wraz z koszatniczką. Ile kosztuje taki zestaw? Zwykle jest tańszy niż zakup wszystkiego osobno.

Ile kosztuje utrzymanie koszatniczki?

Jeśli chodzi o koszatniczkę, cena samego gryzonia to nie wszystko. Zwierzę to potrzebuje odpowiedniego lokum. Najlepsze jest terrarium dopasowane do wielkości stada. Na szczęście to koszt jednorazowy, który mieści się w przedziale od 250 do nawet 600 zł. Kluczową rolę odgrywa tu wielkość. Im większe terrarium, tym oczywiście lepsze, bo gryzonie te uwielbiają ruch i zabawę.

Również im większe stado, tym terrarium powinno być większe. Warto zatem już na samym wstępie zastanowić się, jak dużą hodowlę zamierzasz prowadzić. Samo lokum należy też uzupełnić o domek, kryjówki, ale również i zabawki oraz inne akcesoria, dzięki którym koszatniczka będzie mogła swobodnie się bawić. To kolejny wydatek rzędu 200-300 zł. Należy to doliczyć do tego, ile kosztuje koszatniczka.

Ile kosztuje utrzymanie koszatniczki w przeciągu miesiąca? Na szczęście nie jest aż tak drogie! Karma dla koszatniczek kosztuje około 30 zł, do tego warto doliczyć ściółkę, a także przysmaki. Wybierając pokarm, koniecznie zwróć uwagę na skład. Te gryzonie łatwo zapadają na cukrzycę, dlatego w ich diecie nie powinno być zbyt wielu owoców. Z roku na rok dostępnych jest coraz więcej dobrej jakości mieszanek, dzięki którym pupil będzie cieszył się znacznie lepszym zdrowiem!

Koszatniczka – cena zabiegów weterynaryjnych

Jak każde zwierzę, również i koszatniczka wymaga wizyt weterynaryjnych. Do tego, ile kosztuje koszatniczka, warto doliczyć też koszt pierwszej, kontrolnej wizyty. Jej cena zależna jest od wielu czynników, w tym od miasta, a także specjalizacji konkretnego weterynarza. Nie powinna jednak przekroczyć 100 zł. Jeśli koszatniczka ma zapewnione optymalne warunki bytowe, szansa, że zachoruje jest niewielka. Kontrolna wizyta od czasu do czasu na pewno jednak nie zaszkodzi.

Koszatniczka to uroczy gryzoń, który bardzo lubi kontakty z człowiekiem. Nie należy do najdroższych zwierząt, dlatego też często jest wybierana na pierwszego pupila dla dzieci. Niech to, ile kosztuje koszatniczka, nie będzie jednak kryterium jej wyboru. Warto pamiętać, że to dość wymagający zwierzak, który jest aktywne zarówno w dzień, jak i w nocy, przez co potrafi być nieco uciążliwy!

Archiwum: listopad 2021
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)