Świnki morskie mają w życiu dwie największe pasje – jedzenie i leżenie. Czasami te dwie rzeczy można połączyć, dlatego wiele kawii wypoczywa przy paśniku. Miękkie posłanko i polarki w każdej formie z pewnością bardzo się im spodobają. Jednym z najciekawszych tego typu miejsc do wypoczynku jest hamak dla świnki morskiej. Jak go zrobić? Gdzie powiesić? Podpowiadamy!

Hamaki – ważne akcesoria dla świnki morskiej i ich zalety

hamak dla świnki morskiej - ważne akcesoria

Hamaki dla świnek morskich mają wiele zalet. Przede wszystkim są miękkie i wygodne. Dobrze dostosowują się do kształtów ciała gryzonia i pozwalają na obserwację otoczenia podczas kolejnej już w ciągu doby sesji wypoczynku. 

Z perspektywy opiekuna hamaki również sprawdzają się bardzo dobrze:

 • łatwo się je przechowuje;
 • nie sprawiają problemu przy zakładaniu i zdejmowaniu;
 • szybko schną i zajmują w pralce mniej miejsca niż norki i tunele. 

Jeżeli jeszcze nie sprawiłeś swojej śwince hamaka, teraz masz szansę, żeby to zmienić. Możesz zrobić go samodzielnie lub kupić w sklepie zoologicznym. 

Hamaki dla świnek morskich – z jakich materiałów?

Najpopularniejszym hamakiem dla świnki morskiej jest ten uszyty z polaru. To miękki i bardzo wytrzymały materiał, który dobrze izoluje od podłoża, nie rozciąga się i jednocześnie jest bardzo wygodny. Można uszyć z niego zarówno hamak narożny dla świnki morskiej, jak i jego pełną wersję. 

A może hamak piętrowy?

hamak dla świnki morskiej - piętrowy

Dla właścicieli dużych stad bardzo ciekawym rozwiązaniem może okazać się piętrowy hamak. Świnka morska odpoczywająca nad inną kawią lub pod nią to bardzo ciekawy widok. Taki hamak ma formę dwóch połączonych ze sobą norek, które ulokowane są jedna na drugiej. Można go bez trudu zawiesić na suficie klatki. Zajmuje zdecydowanie mniej miejsca niż inne akcesoria, a świnki mogą równolegle z niego korzystać, co zmniejsza ryzyko kłótni. 

Hamaczek dla świnki morskiej – gdzie go powiesić? 

Oto kilka naszych porad.

 1. Hamak nie powinien wisieć za wysoko. Wprawdzie świnki skaczą całkiem sprawnie, jednak ich kruche kręgosłupy nie powinny być nadwyrężane. Najlepiej wieszać hamaczek na drugim lub trzecim szczeblu klatki, tuż nad kuwetą. 
 2. Hamak dla świnki morskiej nie musi być całkowicie rozciągnięty. Możesz przymocować jego rogi nieco bliżej siebie. Powstanie z tego bardzo wygodny hamak-banan, który pozwala śwince na wygodne rozłożenie się w czymś, co przypomina miniaturową norkę. 
 3. Pamiętaj, aby nigdy nie przypinać hamaczka do drzwi klatki. To znacznie utrudni ci codzienne sprzątanie i podawanie jedzenia zwierzakom. 

Hamak dla świnki morskiej DIY

hamak dla świnki morskiej - diy

Hamaki dla świnki morskiej można kupić lub wykonać samodzielnie w domu. Do przygotowania podstawowej wersji nie jest potrzebna maszyna do szycia. Musisz natomiast mieć pod ręką:

 • materiał (na przykład polar lub bawełnę);
 • nożyczki;
 • igłę i nici;
 • sznurki lub mocne wstążki;
 • haczyki do zapinania;
 • watolinę do wypełnienia (opcjonalnie). 

Jak zrobić hamak dla świnki morskiej? Kawie to dosyć spore gryzonie, a wielkość hamaka powinna być dostosowana do zwierzaka, który będzie go używał. 

 1. Najbardziej optymalny będzie rozmiar 25 x 25 centymetrów. Kwadrat wycięty z watoliny trzeba obszyć z dwóch stron wybranym przez siebie materiałem.
 2. Do każdego z czterech rogów przyszyj sznurek lub tasiemkę. 
 3. Na końcu musisz doszyć do nich haczyki lub karabińczyki.

Oczywiście, bardziej zaawansowany hamak uszyjesz z pomocą maszyny do szycia i przy użyciu materiałów z pasmanterii. 

Hamaki dla świnek morskich – estetyczne rozwiązanie

hamak dla świnki morskiej - estetyczne rozwiązanie

Hamaki mają jeszcze jedną zaletę – mogą być uszyte z bardzo różnych materiałów. Bawełnę czy polar można kupić w niemal nieograniczonych wzorach i kolorach. Dzięki temu możesz dostosować wystrój klatki do swojego gustu. Hamaczki dla świnek mogą być prawdziwą ozdobą nie tylko klatki, lecz także twojego pokoju

Hamak dla świnki morskiej – wspieraj małe biznesy

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że akcesoria dla świnki morskiej, innych gryzoni i królików to nisza, w której funkcjonuje wiele malutkich biznesów. W ostatnich latach coraz więcej osób szyje piękne i wygodne hamaczki dla gryzoni. 

Jeżeli planujesz zakup takiego akcesorium, rozważ wybór jednego z niewielkich sklepów internetowych. Osoby szyjące znajdziesz na grupach miłośników świnek morskich w mediach społecznościowych. Możesz także zapytać na forum Stowarzyszenia Pomocy Świnkom Morskim. 

Hamak dla świnki morskiej – podsumowanie 

hamak dla świnki morskiej - podsumowanie

Hamak dla świnki morskiej jest bardzo pięknym i wygodnym akcesorium, które możesz maksymalnie spersonalizować. Świnki uwielbiają miękkie posłanka, a hamak dodatkowo pozwala im na obserwowanie pokoju z góry. 

Tego typu akcesoria dla gryzoni możesz zrobić samodzielnie lub kupić. Znajdziesz je nie tylko w dużych sklepach zoologicznych. Takie hamaczki są dostępne także u mniejszych przedsiębiorców, którzy jednocześnie zaliczają się do grona miłośników tych małych gryzoni. 

Archiwum: grudzień 2021
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.