ako zwierzęta roślinożerne, które nie mają zbyt wielu szans na obronę przed drapieżnikami, świnki chowają się w norkach. W warunkach domowych zwierzakom trzeba stworzyć podobne warunki. Domek dla świnki morskiej daje poczucie bezpieczeństwa, pozwala w spokoju wypocząć, a nawet zjeść posiłek z dala od zbyt namolnych współlokatorów. Jakie są rodzaje takiego domku dla świnek? Które z parametrów powinieneś brać najmocniej pod uwagę? Czy dasz radę zrobić takie mieszkanie dla kawii samodzielnie? Czytaj i poznaj odpowiedzi!

Ile domków powinno znaleźć się w klatce świnki?

Na początku warto poruszyć kwestię, która z pozoru wydaje się mało istotna, ale w istocie ma bardzo duże znaczenie. Świnki to zwierzęta stadne, dlatego w klatce powinny mieszkać przynajmniej dwa osobniki tej samej płci. 

Kawie domowe w stadach tworzą wielowarstwowe hierarchie, a w ich obrębie często dochodzi do przemieszania. Drobne starcia są elementem codzienności, który nie powinien budzić twojego niepokoju. Musisz jednak zadbać o to, aby każda ze świnek miała swoją kryjówkę. W związku z tym domków powinno być tyle, ilu mieszkańców klatki. 

Rodzaje domków dla świnek morskich

W sklepach zoologicznych znajdziesz mnóstwo rodzajów domków dla świnek morskich. Pamiętaj, aby wybierać kryjówki, które są odpowiednio przestronne i dobrze wentylowane. 

Drewniany domek dla świnki morskiej

Domek wykonany z drewna to jeden z najczęstszych wyborów. Na jego korzyść na pewno przemawia trwałość i bardzo estetyczne wykończenie. Świnki trawią celulozę, dlatego takie domki mogą być przez nie dowolnie podgryzane bez żadnego potencjalnego uszczerbku na zdrowiu. 

Jaki drewniany domek dla świnki morskiej wybrać?

Drewniane domki dla świnek morskich są dostępne w bardzo różnych rozmiarach. Wybieraj więc taki, w którym twoja kawia będzie miała możliwość pełnego wyciągnięcia łapek i obrócenia się. Jeśli będzie inaczej, wówczas w najlepszym wypadku nie będzie z niego korzystała, a w najgorszym razie utknie i zrobi sobie krzywdę. 

Wadą drewnianych domków jest to, że niełatwo je odkazić i porządnie umyć. W przypadku pojawienia się pasożytów zewnętrznych konieczna może być wymiana na nowy. 

Polarowy domek dla świnki morskiej

Polarowe domki dla świnek morskich to hit ostatnich lat. Na rynku zoologicznym pojawia się coraz więcej niewielkich firm i osób prywatnych, które szyją piękne, trwałe i przestronne kryjówki dla świnek właśnie z polaru. 

Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest mnogość wzorów i kolorów, które można dopasować idealnie do wystroju klatki, a nawet całego pokoju. Za wadę można jednak uznać to, że bardzo często domki tego typu trzeba prać. Świnki bardzo rzadko korzystają z kuwet, a leżenie we własnym moczu z reguły im nie przeszkadza. 

Jadalny domek dla świnki morskiej

W dobrych sklepach zoologicznych możesz znaleźć domki, które wykonane są z bezpiecznego i twardego kartonu, pokrytego sianem i ziołami. Jest to więc rozwiązanie dwa w jednym – kryjówka i przekąska. 

Wbrew pozorom taki domek dla świnki morskiej ma bardzo wiele zalet. Wprawdzie trzeba go wymieniać co jakiś czas, jednak daje zwierzakowi jednocześnie schronienie i zajęcie. Świnki uwielbiają takie domki z ziół i siana, które stanowią dla nich zdrową przekąskę. 

Plastikowy domek dla świnki morskiej

Plastikowe domki dla świnek można już spotkać coraz rzadziej. I bardzo dobrze. To rozwiązanie nie tylko nieekologiczne, lecz także potencjalnie niebezpieczne dla zwierzaków. Zęby świnki są ostre jak stal chirurgiczna, dlatego nawet twardy plastik nie będzie dla nich wyzwaniem. Pogryzienie takiego domku mogłoby więc skończyć się dla zwierzaka tragicznie. 

Pewnego rodzaju wyjątek stanowią tutaj duże domki połączone z półeczką. Są wykonane z bardzo twardego tworzywa sztucznego, dlatego nie zostaną zjedzone. Na ich korzyść przemawia przestronność. Warto jednak zadbać o to, aby w klatce nie były jedyną kryjówką. 

Jaki domek dla świnek wybrać? 

Niezależnie od tego, na jaki materiał się zdecydujesz, musisz przemyśleć kilka dosyć istotnych kwestii. 

Wielkość domku dla świnki morskiej

To jedno z najważniejszych kryteriów. Kawie domowe to dosyć duże gryzonie, które mogą ważyć nawet półtora kilograma. Domek dla świnek morskich musi być zatem odpowiednio duży i przestronny. Nierzadko zdarza się, że kawie wypoczywają we dwie (lub nawet trzy) w jednej kryjówce. Jeżeli masz większe stado, zdecydowanie nie warto się ograniczać. 

Budowa domku dla świnki morskiej

Większość domków dla świnek morskich ma formę zwartą, w której nie da się zdejmować poszczególnych części. Jeżeli jest taka możliwość, wybieraj modele z otwieranym dachem. W ten sposób będziesz mógł w razie konieczności zajrzeć do wnętrza domku i wyjąć prosiaka. 

Rodzaj dachu

Rodzaj dachu wbrew pozorom ma dosyć duże znaczenie. W sklepach zoologicznych znajdziesz wiele domków ze spadzistym lub półokrągłym dachem. Świnki uwielbiają jednak wylegiwać się nie tylko środku kryjówki, lecz także na niej. Dlatego w miarę możliwości wybierz domek dla świnki morskiej z płaskim dachem, na którym można położyć kawałek kocyka. Zyskasz w ten sposób dodatkowe legowisko. 

Liczba wyjść

To kryterium ma znaczenie szczególnie w kontekście polarowych domków. Wejście do nich powinno być możliwie jak największe. Najlepiej wybierać takie kryjówki, w których znajdują się przynajmniej dwa wyjścia. 

Niestety, pojawiło się kilka udokumentowanych przypadków świnek, które straciły życie, ponieważ we dwie weszły do domu i się w nim zaklinowały. W przypadku lekkich konstrukcji dodatkowo warto przywiązywać do ścian klatki lub woliery. 

Jak zrobić domek dla świnki morskiej?

Domek dla świnki możesz zrobić samodzielnie w domu. Oczywiście, najprostsze konstrukcje da się wykonać z kartonów, jednak nie przetrwają one w klatce zbyt długo. 

Jeżeli masz trochę czasu i dostęp do maszyny do szycia, możesz stworzyć własnoręcznie polarowy domek dla świnki morskiej, wypełniony watoliną. W internecie znajdziesz mnóstwo ciekawych wzorów i krojów, które możesz wykorzystać w dowolnym momencie. 

Amatorzy stolarki mogą spróbować zbić dobrej jakości drewniany domek ze szlifowanych desek. W takim wypadku potrzeba jednak zestawu narzędzi i przynajmniej podstawowych umiejętności korzystania z nich. Dzieci zawsze powinny pracować pod okiem dorosłego. 

Domek dla świnek morskich – podsumowanie

Domek jest bardzo ważnym elementem wyposażenia klatki świnki morskiej. Takich miejsc powinno być dokładnie tyle, ile kawii. W przeciwnym razie może dochodzić do konfliktów. 

Możesz zdecydować się na domek drewniany, polarowy lub wykonany z dobrej jakości tworzywa sztucznego. Ciekawym (chociaż mniej trwałym) rozwiązaniem może okazać się dostępny w dobrych sklepach zoologicznych jadalny domek dla świnki morskiej z siana i ziół. Najważniejsze, aby był on odpowiednio przestronny i pozwalał zwierzęciu na znalezienie bezpiecznej kryjówki, gdzie zazna odrobiny wytchnienia.

Archiwum: grudzień 2021
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.