Wizerunek uroczego, japońskiego psa jest obecny w świecie krypto już od dłuższego czasu. Prześmiewczy projekt dogecoina, który wykorzystał postać popularnego w internetowych memach „pieseła”, powstał w sierpniu 2013 r. Od tego czasu ulokowano w niej ponad 90 miliardów dolarów. Kryptowaluta Shiba Inu pojawiła się w 2020 roku – w zamyśle twórców SHIB ma stać się pogromcą DOGE na rynku. Jak dotąd inwestorzy wydali na nią ok. 14 mld USD. Jej obecna wartość względem tradycyjnych pieniędzy to ok. 17,65% wyceny ze szczytowego kursu pod koniec października 2021 r.

SHIB – kryptowaluta memiczna na blockchainie Ethereum, potencjalny „Dogecoin Killer” 

Za utworzeniem krypto Shiba Inu stoją programista, który kryje się pod pseudonimem Ryoshi, oraz jego znajomy – najprawdopodobniej Vitalik Buterin, jeden ze współtwórców łańcucha bloków Ethereum. To (w uproszczeniu) lista cyfrowych transakcji uwierzytelniana i aktualizowana przez dedykowaną sieć komputerów i podstawa wielu kryptowalut. Powstał około kwadrylion tokenów SHIB – nieco ponad połowa trafiła na rynek, resztę miał kontrolować Buterin. Dziś w obiegu znajduje się ok. 549,063 biliona jednostek tej kryptowaluty.

Siłą, która napędza wartość prześmiewczych memecoinów, są zgromadzone wokół nich społeczności i PR. Kiedy w maju 2021 r. ogłoszono, że Buterin zniszczył większość swoich cyfrowych monet Shiba Inu, a resztę przekazał organizacjom charytatywnym (według różnych źródeł odpowiednio 90 i 10 lub 80 i 20 proc.), SHIB szybko stała się warta ponad 20 razy więcej. Mimo że obecnie to druga najcenniejsza kryptowaluta na blockchainie Ethereum, nie wszystkie giełdy pozwalają na jej zakup. Żadnymi zasobami SHIB nie dysponuje np. polska platforma BitBay, obecnie Zonda z siedzibą w Estonii. Na stronie https://cryps.pl/gielda/zonda-bitbay/ znajdziesz więcej informacji o tej giełdzie.

Kurs Shiba Inu – jak zmieniała się wartość krypto w ostatnich miesiącach i latach?

Kurs kryptowalut jest tak dynamiczny, że czasami nawet kilka godzin czy nawet minut oznacza ogromny zysk albo gigantyczną stratę. W momencie pisania tego artykułu (20 lipca 2022, godz. 8:30) za 1 SHIB trzeba zapłacić 0,000058 zł. To 379 419,68% więcej niż na samym początku notowań kryptowaluty Shiba Inu. W szczycie z 28 października 2021 r. było to 0,000323 zł. Dzisiejszy kurs wynosi:

  • +114,13% w porównaniu z 20 lipca 2021;
  • +57,63% w porównaniu z 20 czerwca br.;
  • +24,21% w porównaniu z 13 lipca;
  • +7,83% w porównaniu z 19 lipca.

Wartość SHIB może nieznacznie się różnić w zależności od platformy, która ma tę kryptowalutę w swojej ofercie. Przykładowo kapitalizacja rynkowa Shiba Inu na giełdzie Coinbase wynosi 32,1 mld zł. Dzienny obrót z ostatnich 24 godzin to 3,5 mld zł – 88% aktywności jej użytkowników to transakcje kupna. Średnio inwestor trzyma SHIB w swoim portfelu przez 161 dni. Pozostałe giełdy, na których możesz kupić kryptowalutę Shiba Inu, to m.in.:

  • Binance;
  • Crypto.com;
  • Gate.io;
  • KuCoin.

Kryptowaluta Shiba Inu – prognozy na przyszłość

Ryoshi zapowiadał m.in. wykorzystanie drugiej warstwy łańcucha bloków, który zwiększyłby poziom bezpieczeństwa transakcji i zmniejszyłby ryzyko manipulacji przez ataki hakerskie. Plany rozwoju obejmowały także m.in. utworzenie tokenów płatniczych SHI, których wartość byłaby na stałe związana z kursem amerykańskiego dolara (a konkretniej – centa). Branżowi eksperci wskazywali, że te projekty – w połączeniu z internetową społecznością skupioną wokół kryptowaluty, tzw. Shiba Army (wyjątkowo aktywną w mediach społecznościowych) – mogą przesądzić o kolejnej modzie na jej zakupy, co pociągnęłoby za sobą wzrost wartości aktywów.

Pytanie, czy cokolwiek z powyższych obietnic zostanie zrealizowane – ostatnio spore poruszenie wśród posiadaczy krypt Shiba Inu wywołała wiadomość, że Ryoshi usunął swojego bloga i twitterowe konto. To znak wycofania się z interesu, akcja marketingowa przed dużą zapowiedzią? Spekulacje trwają.

Archiwum: lipiec 2022
Photo of author

Ewa Malinowska

Weterynarz z wykształcenia i pasji. Aktualnie uczęszcza na kurs i zdobywa kwalifikacje z zakresu behawiorystyki zwierzęcej. Prywatnie „mama” dwóch psów i kota. W wolnych chwilach spaceruje z pupilami i odkrywa nowe, zielone zakątki swojego ukochanego miasta – Wrocławia.