Shiba inu to rasa, która zyskała olbrzymią popularność dzięki memom z piesełem. Pomimo uroczego wyglądu to dosyć wymagające psy, dlatego prawidłowy wybór hodowli jest kluczowy. Przecież zależy ci na tym, aby pies wyglądał tak, jak zakłada wzorzec, a jednocześnie był psychicznie stabilny i zdrowy. 

Szczeniaki shiba inu – kilka słów o rasie

Shiba inu to pies o bardzo żywej naturze. Potrzebuje sporej dawki aktywności fizycznej. Bywa także uparty, dlatego nie można zaniedbać jego szkolenia. Jeżeli zdecydujesz się na tego szczeniaka, musisz przygotować się na to, że wylewne okazywanie uczuć raczej nie leży w jego naturze. Mimo wszystko mocno przywiązuje się do swoich ludzi i potrzebuje ich obecności.

Hodowla shiba inu – z jakiego związku? 

Jeżeli szukasz hodowli shiba inu, z pewnością zauważyłeś, że większość z nich zarejestrowana jest w związkach kynologicznych. Według polskiego prawa jest to wymagane do legalnego sprzedawania szczeniąt. 

Kiedy dokonujesz wyboru, pamiętaj, aby stawiać przede wszystkim na te hodowle, które zarejestrowanym są w Związku Kynologicznym w Polsce (ZKwP). W naszym kraju tylko ta organizacja ma prawo do wystawiania psom rodowodów FCI. 

Shiba inu – hodowla godna zaufania, czyli jaka?

W Polsce działa wiele hodowli shiba inu zarejestrowanych w ZKwP. Jak wybrać tę najlepszą? 

Na początku możesz rozważyć te, które znajdują się w pobliżu twojego miejsca zamieszkania. Prawda jest jednak taka, że w wielu hodowlach shiba inu mioty przychodzą na świat co najwyżej 2–3 razy w roku. Oznacza to, że na szczeniaka shiba inu czasami trzeba trochę poczekać. 

Możesz wykorzystać ten czas na wybór miejsca, z którego ma pochodzić twój przyszły pies. Dobry hodowca jest zarejestrowany w ZKwP. Jest jeszcze kilka istotnych cech, które pewien posiadać. Jedną z najważniejszych jest szczerość i otwartość. Pamiętaj, że masz prawo zadawać pytania i mieć wątpliwości. Hodowca, który cię zbywa albo unika kontaktu, nie jest wart twojego czasu. 

Do wybranej hodowli shiba inu powinieneś przyjechać jeszcze przed odebraniem szczeniaka. Wskazane jest poznanie pozostałych psów i sprawdzenie, w jakich warunkach mieszkają. Zdjęcia nie oddają wszystkich ważnych detali. Jeżeli hodowca oferuje ci tylko fotografie i nie chce rozmawiać o odwiedzinach, zrezygnuj z zakupu. 

Jak znaleźć hodowlę shiba inu?

Spis wszystkich hodowli shiba inu znajduje się na stronie internetowej Związku Kynologicznego w Polsce. Jeżeli chcesz szukać tych, które znajdują się najbliżej twojego miejsca zamieszkania, najlepiej będzie, jeśli zadzwonisz do lokalnego oddziału ZKwP. 

W wyborze z pewnością pomogą ci miłośnicy rasy, którzy zazwyczaj dobrze orientują się w tym, która hodowla jest godna zaufania. Znajdziesz ich na forach tematycznych oraz na grupach w mediach społecznościowych. 

Hodowle, które oferują szczeniaki na sprzedaż, często ogłaszają się na znanych portalach. Pamiętaj jednak, aby zawsze weryfikować to, czy są one zarejestrowane w ZKwP. 

Szczeniaki shiba inu – cena w hodowli

Cenę szczeniaka shiba inu w hodowli FCI trudno uśrednić. W zależności od wielu czynników piesek może kosztować od 5 do nawet 10 tysięcy złotych. Zdecydowanie nie jest to najtańsza rasa psów. 

Shiba inu – hodowla. Podsumowanie

Hodowle shiba inu nie są w Polsce rzadkością. Ich wybór powinien jednak być dobrze przemyślany, ponieważ to, w jakich warunkach szczeniaki przychodzą na świat, warunkuje rozwój psiaka. 

Pamiętaj, aby za wszelką cenę unikać pseudohodowli. Nigdy nie kupuj psa z nieznanego źródła. Wybieraj wyłącznie hodowle FCI, a swoich faworytów weryfikuj w rozmowach z miłośnikami rasy. Tylko w ten sposób wejdziesz w posiadanie psa, który jest zgodny ze wzorcem rasy.

Archiwum: grudzień 2021
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.