Dlaczego trzeba strzyc maltańczyki?

Rasy psów, których okrywa włosowa regularnie rośnie, wymagają regularnego strzyżenia.Należy do nich również maltańczyk. Strzyżenie wpływa na wygląd oraz pozwala utrzymać higienę pupila. Włos maltańczyka nie wypada w dużej ilości, ale rosną tak jak ludzkie, a więc strzyżenie jest tutaj koniecznością. W innym wypadku sierść będzie się kołtuniła. To, jak obetniesz maltańczyka, zależy wyłącznie od twojej wyobraźni, ale pamiętaj, że psu także powinno być wygodnie w danej fryzurze.

Strzyżenie maltańczyków wystawowych

Nie każdego maltańczyka można obciąć samodzielnie. Jeżeli twój pupil jest psem wystawowym, to konieczna będzie wizyta u groomera. Doświadczony fryzjer zwierząt będzie dobrze wiedział, jak uwydatnić cechy tej rasy. Samodzielne strzyżenie może nie być tak dokładne, jak to wykonane przez profesjonalistę. Strzyżenie psów wystawowych wymaga wiele cierpliwości oraz uwagi. Każdy pies jest inny, dlatego niezbędne jest tutaj doświadczenie. Przygotowanie szaty psa na wystawę może zająć również bardzo dużo czasu. Ciekawe jest to, że wystawowe maltańczyki dużo czasu spędzają w papilotach, które mają za zadanie utrzymać ich sierść w dobrej formie i czysto białym kolorze.

Jakie narzędzia są potrzebne do strzyżenia maltańczyka?

Aby prawidłowo obciąć maltańczyka, potrzebne będą odpowiednie narzędzia. Przede wszystkim musimy zadbać o wysokiej jakości maszynkę do strzyżenia psów z regulacją długości oraz komplet grzebieni i szczotek do rozczesywania sierści. Przydatne będą też nożyczki. Ważne, aby wszystkie narzędzia były ostre i czyste.

Zanim przystąpimy do strzyżenia, musimy dokładnie wyczesać sierść maltańczyka. Pomoże to usunąć martwe, splątane włosy i ułatwi pracę. Warto też przygotować stanowisko do strzyżenia z miękkim podłożem, gdzie pies będzie czuł się bezpiecznie.

Jak obciąć maltańczyka krok po kroku?

Kiedy mamy już przygotowane narzędzia i stanowisko, możemy zabrać się za strzyżenie maltańczyka. Oto nasza instrukcja krok po kroku:

  • Rozczesujemy dokładnie całą sierść, usuwając węzły i splątani;
  • Ustawiamy odpowiednią długość na maszynce. Na początek warto wybrać dłuższy zakres np. 1-2 cm;
  • Strzyżemy w kierunku wzrostu włosów, delikatnie prowadząc maszynkę po sierści. Zaczynamy od boków ciała;
  • Szczególną uwagę zwracamy na newralgiczne miejsca wokół oczu, uszu i nóg. Tutaj strzyżemy ostrożnie;
  • Sprawdzamy, czy sierść jest równo przycięta. W razie potrzeby poprawiamy maszynką;
  • Przycinajmy włosy na brzuchu oraz w okolicach odbytu. Używamy krótszych nasadek;
  • Na koniec wyrównujemy całość nożyczkami i czeszemy sierść;
  • Regularnie powtarzamy strzyżenie co 4-8 tygodni.

Jaka fryzura dla maltańczyka?

Wiele fryzur pasuje do maltańczyków, w większości z nich wyglądają one uroczo. Poniżej zamieszczamy kilka ciekawych pomysłów. Oto jak obciąć maltańczyka!

Fryzura długa

Bardzo często spotykana u psów wystawowych. Wymaga ona jednak bardzo dużo umiejętności fryzjerskich, dlatego powinna być wykonywana przez profesjonalnych groomerów.

Teddy Bear

Ta fryzura to krótko przystrzyżone uszy oraz pyszczek. Takie strzyżenie sprawia, że maltańczyk przypomina szczeniaka. Ta fryzura to bardzo ciekawy efekt estetyczny.

Fryzura koreańska

Cieszy się ona w ostatnim czasie wyjątkowo wysoką popularnością. Maltańczyk, który zostanie ufryzowany w ten sposób, przypomina słodką laleczkę. Duży wpłw na ten efekt estetyczny mają długie włosy na ogonie, łapkach i uszach, które sprawią, że wygląda, jakby miał dwa kucyki.

Farbowanie maltańczyków

W ostatnim czasie popularne stało się farbowanie maltańczyków. Wykorzystuje się do tego specjalne farby ziołowe, które nie powinny zaszkodzić psu. Jest to kwestia dosyć kontrowersyjna, dlatego raczej nie zalecamy tego robić.

Podsumowując, strzyżenie maltańczyka nie musi być trudne, jeśli zadbamy o odpowiednie przygotowanie. Krok po kroku, z cierpliwością i delikatnością uda się bezpiecznie obciąć sierść pupila w warunkach domowych.

Archiwum: październik 2023
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.