Lorysa górska należy do najbardziej barwnych gatunków ptaków, nawet wśród samych papug. Naturalne warunki, w jakich występują te zwierzaki, powinny być jak najlepiej odwzorowane w domu hodowcy, podobnie jak ich specyficzna dieta. Lorysa górska jest gatunkiem dosyć głośnym i umie opanować nawet powtarzanie dźwięków z otoczenia. Może zatem nie być najlepszym wyborem dla osoby ceniącej sobie ciszę. Czy papuga lorysa jest ptakiem, któremu łatwo dobrać jadłospis? Jaki ma charakter? Ile kosztuje? Na te pytania i wiele innych odpowiadamy w artykule!

Gdzie najczęściej występuje lorysa na wolności?

Tak, jak większość papug, także i ten gatunek występuje naturalnie w ciepłym klimacie. W przypadku lorysy górskiej są to najczęściej obszary południowej i wschodniej Australii. Można ją także spotkać w:

  • Indonezji;
  • Nowej Gwinei;
  • Nowej Zelandii. 

Zamieszkuje przede wszystkim lasy – zarówno te eukaliptusowe, jak i deszczowe oraz namorzynowe. Ogólnie można o niej powiedzieć, że lubi tereny zalesione, gdyż bywa widywana również w parkach, sadach, a nawet prywatnych ogrodach. Papugi te nie są przy tym zwierzętami przywiązanymi do jednego miejsca zamieszkania. W poszukiwaniu pożywienia mogą bowiem migrować. Ich gniazda najczęściej można znaleźć w spróchniałych drzewach, w których szukają dziupli.

Jakie upierzenia ma lorysa górska?

Jak już wspominaliśmy, lorysy górskie mogą poszczycić się wyjątkowo barwnymi piórami. Noszą na sobie niemal wszystkie kolory tęczy. Większość ciała pokrywają pióra w kolorze zielonym – przeważają one na grzbiecie, skrzydłach i ogonie. Największą feerię barw można zauważyć na brzuchu ptaka. Mieni się on od niebieskiego w dolnej części do czerwonego przechodzącego w pomarańczowy i żółty u góry. Okolice głowy są niebieskie, zaś dziób ptak ma czerwony. W różnych miejscach na całym ciele mogą też pojawiać się drobne znaczenia w kolorze żółtym lub niebieskim.

Jak odróżnić samca lorysy górskiej od samicy?

Nie jest to łatwe zadanie. Papugi nie różnią się rozmiarem – ptaki mogą osiągnąć około 30 centymetrów długości i ważyć mniej więcej 130 gramów. Upierzenie jest takie samo niezależnie od płci, choć da się zauważyć jedną drobną różnicę. Samce zazwyczaj mają jasnoczerwone tęczówki, zaś u samic kolor ten przypomina bardziej jasnopomarańczowy, a nawet żółty. Może to być jednak błędne założenie, dlatego jednoznaczne ustalenie płci ptaka najlepiej pozostawić lekarzowi weterynarii.

Jaki tryb życia prowadzi papuga lorysa na wolności?

Lorysa górska to ptak naturalnie bardzo aktywny i odznaczający się dużą ruchliwością. Niemal nieustannie zmienia miejsce zamieszkania i szuka pożywienia. Zwierzaki co prawda nigdy nie żyją same, ale nie tworzą też bardzo dużych skupisk – najczęściej ptaki można spotkać w parach lub niewielkich grupach liczących kilka osobników. Są także bardzo towarzyskie. Lubią, gdy wokół jest kilka innych ptaków swojego rodzaju i odznaczają się wobec nich lojalnością.

Lorysa górska – hodowla i warunki, jakie trzeba jej zapewnić

Z powodu dużej potrzeby ruchu papuga tego gatunku wymaga przede wszystkim odpowiednio dużej klatki. Warto pamiętać o tym, że ptaki zawsze powinny być trzymane razem. Musisz uwzględnić to przy wyborze odpowiedniego miejsca. Lorysa górska może być z powodzeniem trzymana w wolierze, także w tej zewnętrznej. Tego typu wybieg zapewni ptakom odpowiednio dużo przestrzeni na lot i pozwoli utrzymać właściwy poziom aktywności. Trzeba niestety zaznaczyć, że ptaki te dość często i obficie brudzą klatkę odchodami. Musisz zatem pamiętać o tym, by postawić na łatwe do wymiany podłoże.

Czy lorysa górska nauczy się mówić?

Papuga lorysa należy do ptaków towarzyskich, co oznacza to, że będzie szukać bliskości człowieka, z którym z chęcią spędzi czas na zabawach i wszelkich aktywnościach pobudzających jej rozwój. Mówienie również może być dobrym treningiem i sposobem na nawiązanie więzi z człowiekiem. Gatunek ten nie jest być może aż tak rozmowny i utalentowany pod tym względem, jak na przykład żako, co nie znaczy, że nie potrafi opanować podstawowych, prostych słów. Papuga lorysa może bez problemu opanować niektóre wyrazy, które będzie wymawiać bardzo dokładnie.

Jaki charakter ma lorysa górska?

Jak już wspominaliśmy, lorysa górska jest wyjątkowo towarzyska, co nie oznacza jednak, że zawsze będzie zachowywać się nienagannie. Jeśli będzie za bardzo pobudzona (nawet ze względu na ekscytację) lub przestraszona, może dotkliwie pogryźć właściciela. Wymaga również wypuszczania z klatki, jeśli nie jest trzymana w dostatecznie dużej wolierze. Należy ją wówczas zawsze pilnować, gdyż może okazać się złośliwa i mieć skłonności destrukcyjne. Należy jednak pamiętać, że przemoc wobec zwierzęcia zdecydowanie nie rozwiąże problemu, a może go wręcz nasilić.

Czym powinna być karmiona papuga lorysa górska?

Na wolności ptaki tego gatunku odżywiają się przede wszystkim nektarem i pyłkiem kwiatowym, a dietę uzupełniają owocami, nasionami i drobnymi bezkręgowcami oraz owadami. Z tego powodu mają one dość specyficzne wymagania pokarmowe, które trzeba spełnić. Można podawać jej gotowy, kupiony w koncentracie nektar lub robić go samodzielnie. Oprócz tego w diecie ptaków powinny znaleźć się owoce, np.:

  • gruszki;
  • banany;
  • jabłka;
  • domowe kompoty owocowe.

Co ciekawe, lorysie górskiej możesz także podawać gotowe deserki owocowe dla dzieci. Co jeszcze? Od czasu do czasu ptaki powinny dostawać larwy owadów, jak również budyń, biszkopty oraz skondensowane mleko.

Choroby, na jakie może zapaść lorysa górska

Mimo że ptaki tego gatunku lubią przebywać w wolierach zewnętrznych, to na zimę powinny zostać bezwzględnie przetransportowane do ciepłego domu. Zimno może bowiem spowodować u nich zapalenie dróg oddechowych. Innym schorzeniem, na jakie mogą cierpieć te ptaki, są pasożyty wewnętrzne i zewnętrzne. Te pierwsze mogą wywołać chudnięcie mimo apetytu, zaś drugie powodują świerzb i wypadanie piór. Pamiętaj, że zwierzęta pozbawione nadzoru podczas latania po pokoju mogą nabawić się groźnych złamań lub innych urazów. Mogą one się przytrafić także wtedy, gdy w klatce lub wolierze jest zbyt dużo akcesoriów.

Lorysa górska – cena za jednego osobnika

Ile kosztuje lorysa górska? Ptaki te nie należą do najpopularniejszych gatunków, więc ich cena nie jest najniższa. Nie są jednak aż tak drogie, jak na przykład kakadu. Zazwyczaj za jedną papugę trzeba zapłacić nieco ponad 500 zł. Cena nie powinna przekroczyć 1000 zł. Decydując się na zakup ptaka, trzeba jednak pamiętać o zakupie parki, ponieważ te papugi nie lubią być samotne.

Lorysa górska to wyjątkowa papuga o pięknym umaszczeniu. Jeśli zapewnisz jej odpowiednie warunki, będzie wspaniałym towarzyszem. Pamiętaj, by zadbać o jej dietę i czasem uważniej pilnować. Zapewnij jej również ptasią kompanię!

Archiwum: wrzesień 2021
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)