Barabandy to słabo rozpowszechniony gatunek papug. Jak większość przedstawicieli tego rzędu są one towarzyskie, niezbyt problematyczne i nie boją się człowieka. Księżniczka tarczowa – jak brzmi pełna nazwa gatunku – nie jest w tym przypadku wyjątkiem. Przyciąga łagodnym usposobieniem, co czyni ją dobrą towarzyszką w każdym domu. Należy jej jedynie zapewnić odpowiednio dużo miejsca, o czym piszemy więcej w dalszej części artykułu. Barabanda to długowieczny ptak, gdyż w niewoli może osiągnąć nawet 20. rok życia. Warto wziąć to pod uwagę przy zakupie, gdyż to zobowiązanie na długie lata. Zanim podejmiesz decyzję, poznaj ten australijski gatunek papugi!

Gdzie na wolności żyją barabandy?

Większość papug wywodzi się z miejsc o ciepłym klimacie. Sprzyjają im wysokie temperatury oraz duża wilgotność. Jednak w większości przypadków ptaki te dobrze znoszą także polskie chłody, charakterystyczne dla klimatu umiarkowanego. Barabanda jest gatunkiem, który na wolności występuje na terenach południowo-wschodniej Australii. Najczęściej można ją spotkać w Nowej Południowa Walii i Wiktorii. Papugi zamieszkują tam zalesione tereny, gdyż najczęściej bytują i zakładają gniazda w dziuplach. To wśród wysokich koron drzew czują się najlepiej, choć niektóre osobniki przebywają też w rejonach, gdzie pojawiają się ludzie.

Papuga barabanda – opis charakterystycznych cech wyglądu

Są gatunki papug, gdzie rozróżnienie płci jest bardzo trudne, ale barabanda do nich nie należy. Samice są bowiem ubarwione prawie wyłącznie na zielono. U samców widać zaś wyraźne odmiany – ich czoło i okolice policzków zawsze są żółte, a u dołu szyi pod dziobem występuje czerwony pierścień. Dziób zawsze jest czerwony, niezależnie od płci. Ogon, który stanowi połowę długości ciała, z wierzchu jest barwy zielonej. Sporadycznie ma domieszkę niebieskiego, a od spodu można też dojrzeć czarny kolor. Długość ptaków wraz z ogonem wynosi zazwyczaj około 40 centymetrów.

Barabanda – papuga, która potrzebuje sporo miejsca

Barabanda nie jest być może największym gatunkiem papugi, ale zdecydowanie potrzebuje bardzo dużo miejsca. Możesz ją trzymać w klatce, jednak wówczas pomieszczenie powinno mieć minimum 1,5 metra długości, szerokości i wysokości. Najlepiej jednak ptak ten będzie się czuł w wolierze. Tak duża przestrzeń zapewni mu dostatecznie dużo miejsca, by mógł swobodnie latać. Należy tutaj zaznaczyć, że to wyjątkowo aktywny i chętny do latania gatunek papug. Nie zniszczy drewnianych elementów konstrukcji, jednak może wpaść na gałęzie lub inne elementy otoczenia. Musisz więc pamiętać, by nie przeładowywać pomieszczenia dla ptaków, a jedynie zapewnić tyle gałęzi, ile jest niezbędne.

Barabandy – hodowla i rozmnażanie ptaków

Hodowla ptaków tego gatunku nie jest zbyt trudna, ale trzeba zapewnić im spokój. Samce w okresie lęgowym stają się zaaferowane partnerkami, popisują się przed nimi, przeskakując z gałęzi na gałąź i podśpiewują z charakterystycznymi ruchami głowy. Barabanda składa jajka zazwyczaj w specjalnie przygotowanych budkach. Najlepsze będą te o wysokości 60 centymetrów i podstawie w kształcie kwadratu o boku 25 centymetrów. Pisklęta – najczęściej jest ich pięć – wykluwają się dość szybko, bo po niecałych 3 tygodniach wysiadywania. Gniazdo opuszczają mniej więcej 40 dni po przyjściu na świat i są wówczas dość płochliwe. Warto wówczas zachować dużą ostrożność i nie płoszyć młodych.

Czym powinna być karmiona barabanda?

Barabanda to ptak, którego nie można nazwać wybrednym. Możesz kupić im odpowiednio zbilansowane karmy dla papug ze sklepu zoologicznego, w których składzie znajdziesz najczęściej proso, kanar, owies i śladowe ilości konopi. Dietę będziesz mógł też wzbogacić według własnego uznania. Ptaki chętnie zjedzą:

  • ziarna słonecznika;
  • jarzębinę;
  • jabłka;
  • moczone biszkopty.

Dietę ptaka warto urozmaicać gałązkami. Papugi możesz również karmić gotowanym ryżem i kaszą, a od czasu do czasu należy podawać im wapienne kostki lub skorupki jajek. W przypadku wątpliwości co do konkretnych składników najlepiej wybrać się do weterynarza, który doradzi, co najlepiej podawać zwierzakom.

Papuga barabanda – gatunek pod ochroną

Żyjące na wolności ptaki, o których piszemy, są uznawane za rzadko występujące gatunki. Od 1994 roku Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody uznawała je nawet za narażone na wyginięcie. Na szczęście, populacja zdążyła się odrodzić i od 2012 roku to gatunek najmniejszej troski. Oznacza to, że ptaki nie są już bezpośrednio zagrożone wymarciem, a ich liczba utrzymuje się na bezpiecznym poziomie. Barabanda jest uważana za gatunek o liczebności wzrostowej. Ich populację szacuje się na przynajmniej 10 tysięcy osobników, a niektóre szacunki mówią nawet o ponad 20 tysiącach dorosłych ptaków. 

Papuga barabanda – cena jednego ptaka

Papugi barabandy są dość rzadko spotykanymi gatunkami, dlatego ich ceny nie należą do najniższych. Mimo to koszt jest jednak znacznie niższy od rasowych kotów czy psów. Przeciętnie za barabandę trzeba zapłacić minimum 200 zł. Zdarzają się jednak także oferty przekraczające 500 zł. Można zapłacić 650, a nawet 800 zł. Ważne jest to, by nie zwracać uwagi na ceny wyjątkowo niskie, czyli poniżej 150 zł. Ptaki mogą wówczas pochodzić z nieodpowiedniego miejsca, gdzie hodowcom chodzi wyłącznie o osiągnięcie jak największego zysku, a nie zapewnienie zwierzętom odpowiednich warunków. Wspierając taką działalność, szkodzisz dobrostanowi papug.

Barabanda to wyjątkowy gatunek papug o nieskomplikowanych potrzebach. Najważniejszym wymogiem w jej przypadku jest dostatecznie duża przestrzeń do latania, gdyż ptaki te cechują się wyjątkowo aktywnością. Jeśli chcesz kupić barabandę, samiec lub samica mogą nie być tanimi ptakami, ale uważaj na podejrzanie niskie oferty.

Archiwum: wrzesień 2021
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)