Żółwie wodno-lądowe coraz częściej stają się ulubieńcami wielu domowników. Te inteligentne i sympatyczne zwierzęta mogą żyć bardzo długo. Aby jednak mogły doświadczyć szczęśliwej starości, bez trapiących je schorzeń, musisz odpowiednio je żywić. Przekonaj się, co jedzą żółwie wodno-lądowe. Czy mięso jest jedynym składnikiem ich diety? Odpowiadamy!

Co jedzą żółwie wodno-lądowe?

Już na wstępie warto nadmienić, że jednym z najważniejszych elementów diety żółwi wodno-lądowych jest wapń. To dzięki niemu kości i pancerz zwierzęcia są mocne i odporne na uszkodzenie. Nie może go zabraknąć w dostarczanym pożywieniu.

żółw

Co jedzą żółwie? Wapń to nie wszystko!

Wiele osób poleca podawanie żółwiom specjalnych wapiennych kostek, które mają zapewnić zwierzętom odpowiednią ilość tego składnika mineralnego. Nie powinny być jednak stosowane jako zamiennik pełnowartościowej diety.

Co zatem należy dostarczać żółwiom wodno-lądowym oprócz wapnia?

Co jedzą żółwie? Mięso

Żółwie wodno-lądowe zaliczają się do stworzeń wszystkożernych. Oznacza to, że w ich diecie zawiera się m.in. mięso.

Co jedzą żółwie spośród pokarmów mięsnych? Największym przysmakiem są dla nich:

 • skorupiaki;
 • mięczaki;
 • ryby. 

Chcesz regularnie dostarczać swojemu pupilowi pożywienie najlepszej jakości? Warto rozważyć założenie hodowli rybek i skorupiaków dla swojego żółwia. Jeśli nie masz takiej możliwości, postaraj się znaleźć zaufanego dostawcę. Mięso powinno być świeże i dobrej jakości.

Co jedzą ryby? Skorupiaki i nie tylko

Co jedzą żółwie? Ich ulubionym pokarmem mogą się stać:

 • ślimaki;
 • krewetki;
 • małże;
 • kalmary;
 • ryby.

Wiele osób dokarmia swoje zwierzęta także kijankami, dżdżownicami i konikami polnymi.

Skorupki i szkielety małych zwierząt to również doskonałe źródło wapnia. Jak już wiesz, ten składnik jest żółwiom niezbędny do prawidłowego rozwoju.

żółw

Jakich rodzajów mięsa unikać?

Nie wszystkie rodzaje mięsa będą odpowiednie dla żółwia wodno-lądowego. Warto zwrócić uwagę, że wymienione powyżej składniki są lekkostrawne, a zatem idealne dla żółwi. Musisz natomiast unikać podawania:

 • drobiu;
 • mięsa ssaków.

Są zbyt ciężkostrawne, a do tego mogą powodować u żółwi poważne schorzenia wątroby i nerek.

Rośliny w diecie żółwi wodno-lądowych

Wiesz już, co jedzą żółwie wodno-lądowe najczęściej, ale trzeba przypomnieć, że to zwierzęta wszystkożerne. Prócz mięsa bardzo ważne w ich diecie są także składniki roślinne. To bowiem doskonałe źródło witamin, które są niezbędne dla zdrowia żółwi.

Zwierzęta przepadają za takimi roślinami, jak:

 • paproć wodna;
 • mniszek lekarski;
 • moczarka;
 • koniczyna;
 • babka lancetowata.

Jakie jeszcze rośliny można podawać żółwiom?

Niektóre osoby dokarmiają swoje żółwie sałatą. Musisz jednak wiedzieć, że nie ma zbyt wielu wartości odżywczych, a niektóre jej gatunki pobierają z gleby metale ciężkie. Jeśli dajesz żółwiowi sałatę, lepiej zrezygnować z jej podawania.

żółw

Wiesz już, co jedzą żółwie spośród roślin. A jakie podawać i w jaki sposób to robić? Oto kilka zasad.

 1. Bardzo ważne jest, aby wszystkie rośliny, którymi karmisz żółwia, były dokładnie oczyszczone. 
 2. Warto zwrócić uwagę na ich pochodzenie. 
 3. Nie powinieneś zrywać roślin w miejscach, w których mogły być narażone na opryski lub kontakt ze spalinami.

Dieta żółwi powinna być właściwie zbilansowaną kombinacją mięsa i produktów roślinnych. Chociaż niektóre gatunki są wyłącznie roślinożerne, to większość żółwi wodno-lądowych jest wszystkożerna. Pamiętaj, że to, co jedzą żółwie, ma wpływ nie tylko na ich samopoczucie, lecz również na zdrowie. Jeżeli chcesz, aby twój żółw żył długo, zastosuj się do powyższych wskazówek, a w przypadku wątpliwości – skonsultuj się z hodowcą.

Archiwum: listopad 2021
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)