Fretka domowa to niewielki, ale bardzo zwinny, sprytny i inteligentny drapieżnik. Nie każdy o tym wie, ale jest to udomowiona wersja tchórza zwyczajnego. Niedawno zwierzak ten stał się niezwykle popularny dzięki celebrytom i gwiazdom małego i dużego ekranu. Jeśli ty także postanowiłeś ulec tej modzie i zainteresowały cię fretki domowe, musisz odpowiedzieć na kilka ważnych pytań. To, gdzie kupić zwierzaka, warto zadać sobie na samym końcu. Co je fretka domowa? Czy poradzisz sobie z opieką nad tym stworzeniem? Jakie ma wymagania? Przeczytaj nasz tekst i sprawdź, czy na pewno jest to pupil, którego potrzebom sprostasz!

Fretka domowa – charakterystyka fretek

Fretki domowe to ssaki z rodziny łasicowatych. Zwierzęta te są co prawda drapieżnikami, ale udomowionymi i oswojonymi z ludźmi, przez co sprawdzają się jako zwierzęta domowe. Fretka lubi żyć z człowiekiem i może mieszkać w klatce, ale mimo wszystko pamiętaj, że jest to zwierzak terytorialny, które potrzebuje przestrzeni do życia. Niektórzy uważają, że fretkę można porównać do kota czy psa. Czy tak jest w istocie? Te zwierzątka uwielbiają:

 • ruch;
 • aktywność;
 • zabawę i towarzystwo. 

Pamiętaj, że nie możesz jej zamknąć w domu, bo może napsocić, a zamknięcie w klatce także jej nie posłuży. Jak widzisz, jest to całkiem wymagający pupil.

Zachowanie fretki – fretka domowa i jej charakter

Fretka ma bardzo silny instynkt łowiecki, ponieważ w naturalnym środowisku musi złapać królika, aby przetrwać i nie zginąć z głodu. Właśnie są tak zwinne, sprytne i inteligentne. Muszą takie być, aby mogły przeżyć. Fretka domowa należy do aktywnych zwierzaków. Najwięcej energii ma rano i wieczorem, kiedy lubi się bawić i psocić. Fretka śpi przez około 12-14 godzin na dobę. Musi zebrać siły, aby mogła skakać, biegać, a nawet tańczyć na dowód swojej ekscytacji lub gotowości do wspólnej zabawy z właścicielem.

Fretka – hodowla w domu

Fretka – hodowla w domu

Czego potrzebują te zwierzaki, aby mogły być bezpieczne? Zacznijmy od tego, że fretka domowa jest bardzo szczupła i potrafi się wcisnąć w każdy otwór. 

 1. Fretka w domu oznacza, że musisz najpierw zabezpieczyć wszystkie otwory i szpary w drzwiach, a także wentylację. 
 2. Nie rób tego jednak za pomocą taśm czy osłon materiałowych, bo fretka ma zęby i pazury, więc i tak się przez nie przebije. Może rozszarpać lub przegryźć zabezpieczenie.
 3. Najlepsze będą kratki zabezpieczające.

Czego potrzebują fretki domowe? Najważniejsze informacje

Gdy już zabezpieczysz otwory, pamiętaj również o kablach, które te zwierzaki także lubią gryźć. Co jeszcze będzie potrzebne? Już tylko klatka i jedzenie! Klatka dla fretki powinna być jak największa, najlepiej dwupiętrowa. W środku ustaw:

 • miskę z jedzeniem;
 • miskę z wodą;
 • kuwetę;
 • legowisko;
 • hamaki. 

Są hodowcy, którzy klatkę traktują tylko jako miejsce, gdzie zwierzak chodzi jeść, spać i wypróżniać się. Taka wolność ma jednak swoje cienie. Nie jest to najlepszy pomysł, gdy twoje fretki są nowe w domu i jeszcze nieoswojone. Do tego etapu dochodź małymi krokami.

Co jedzą fretki?

Fretka domowa uwielbia mięso, ponieważ jako drapieżnik potrzebuje białka zwierzęcego. Musisz jej podawać także owoce i warzywa (np. paprykę, ogórki czy jabłka). Dostępne są również specjalnie zbilansowane karmy dla fretek. Ich skład jest dopasowany do potrzeb tych zwierzaków. Co ciekawe również kocie specjały sprawdzają się w przypadku tego udomowionego drapieżnika, często porównywanego właśnie do kota. Pamiętaj również o tym, że fretka może się odwodnić, więc miskę z wodą napełniaj regularnie.

Ile żyje fretka? Czy zapada na choroby?

Raz na rok zaszczepiona i odrobaczona fretka, którą karmisz wysokiej jakości pożywieniem, może dożyć nawet 10 lat. Choroby nie zdarzają się tym zwierzakom często, jednak nieraz trzeba odwiedzić lekarza weterynarii. Jeśli masz fretki, musisz jedynie sprawdzać, czy nie mają:

 • tasiemców;
 • kleszczy;
 • wszy. 

Fretka – cena

fretka cena

Ile kosztuje fretka domowa? Cena oscyluje wokół 400-1000 złotych. Warto jednak od razu kupić dwie fretki, aby jedna nie czuła się samotna. Do tego dochodzi koszt klatki, dobrej jakości jedzenia oraz zabezpieczeń. Jeśli naprawdę przemyślałeś zakup i jesteś przygotowany do przyjęcia zwierzaka pod swój dach, musisz się liczyć ze sporym wydatkiem. Jednak czasem warto podjąć taką decyzję.

Fretka – gdzie kupić

Fretka domowa to zwierzę, które możesz kupić najszybciej w sklepie zoologicznym. Czasem fretki można znaleźć także na różnych aukcjach internetowych. Jest to bardziej ryzykowne, dlatego musisz mieć pewność, że osoba, od której kupujesz zwierzaka, jest godna zaufania.

fretka domowa ile żyje

Fretki to bardzo towarzyskie i mądre stworzenia, które można trzymać w domu. Musisz jednak zapewnić jej odpowiednie warunki i sporo uwagi. Czas na zabawę, przestrzeń i brak zagrażających dziur, otworów i szpar to podstawa dobrego samopoczucia – zarówno twojego, jak i zwierzaka. Warto przemyśleć zakup pary, gdyż jedna fretka może czuć się bardzo samotnie. Miej na uwadze, że wydatek rzędu kilkuset złotych się podwoi.Pamiętaj o odpowiednim miejscu dla zwierzaka, którym jest klatka. Możesz oczywiście dać fretce nieco luzu, jednak ważne, aby miała swój własny kąt z jedzeniem, piciem i zabawkami. To zwierzak energiczny i inteligentny, który ma jednak swoje wymagania. Nie podejmuj więc decyzji pod wpływem emocji czy panującej mody. Dobrze przemyśl, czy to taki pupil o duszy drapieżnika będzie dla ciebie odpowiedni.

Archiwum: listopad 2021
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)