Każdy pies wymaga uwagi i pielęgnacji, niezależnie od tego, jakiej jest rasy. Z pewnością minusem u psów, które mają sierść, jest to, że linieją. Z kolei w przypadku psów z włosami konieczne są częste wizyty u fryzjera. 

Można by pomyśleć, że pielęgnacja łysego psa nie jest skomplikowana i nie zabiera dużo czasu, ponieważ nie ma on włosów ani sierści. Nic bardziej mylnego. Nagie psy również wymagają zabiegów i opieki, bo ich skóra jest bardzo wrażliwa. Jakie rasy psów mają włosy? Jakie rasy to psy bez sierści? Odpowiedź znajdziesz w dalszej części artykułu!

Łyse psy – historia

pies bez sierści - łyse psy

Zastanawiasz się pewnie, skąd się wzięły i jaka jest historia gołych psów. Mianowicie psy bez sierści pojawiły się już około 3 tysiące lat p.n.e. w Afryce i Azji. Obecnie na świecie wyróżnia się tylko kilka takich ras. 

Kiedyś uważano, że nagie psy świetnie sprawdzają się jako termofor dla właściciela. Co więcej, właśnie w ten sposób wykorzystywane były te psy przez chińskiego cesarza. Do tej pory rasy gołych psów wzbudzają ogromne zainteresowanie. Nie da się ukryć, że to bardzo oryginalne zwierzaki, właśnie ze względu na swój wygląd.

Gołe psy – jakie rasy nie mają sierści ani włosów?

Jakie są najbardziej popularne rasy psów, które nie mają ani sierści, ani włosów? Nie jest ich wiele – najbardziej popularne są tylko cztery. Bez wątpienia ich wygląd przyciąga uwagę. To cudowne psy, które potrafią być prawdziwymi przyjaciółmi i świetnie odnajdują się również w rodzinach z dziećmi. Choć łyse psy nie są w Polsce bardzo popularne, to trend ten powoli ulega zmianie. 

Grzywacz chiński

Nie da się ukryć, że wygląd tego psa jest bardzo charakterystyczny. Nie da się przejść obok niego obojętnie. Psy te występują w dwóch odmianach: powder puff, która jest w pełni owłosiona, i bezwłosej. Jednakże te psy bez sierści nie są całkowicie łyse – mają trochę włosów na głowie, łapach i ogonie. Warto podkreślić, że ta rasa jest idealna dla rodzin z dziećmi. Jej przedstawiciele są weseli, przyjaźni i chętni do zabawy. Nie mają silnego instynktu łowieckiego, nie są agresywne. 

Nagi pies meksykański

To cudowne psy, które przywiązują się do swojej ludzkiej rodziny, są bardzo żywiołowe i energiczne, nie lubią się nudzić. Niezwykle sympatyczne i czułe w stosunku do swoich bliskich, jednak potrzebują trochę czasu, aby zdobyć zaufanie do obcych. Musisz brać pod uwagę, że te psy bez sierści potrzebują sporej dawki ruchu. 

Nagi pies peruwiański

Nagi pies peruwiański to również rasa, która polecana jest dla rodzin z dziećmi. Psy te są spokojne, przywiązują się do swojej rodziny, uwielbiają się bawić. Szybko się uczą i bardzo chętnie współpracują z człowiekiem. W stosunku do obcych osób są nieufne – to dobry pies bez sierści dla ciebie, jeśli nie lubisz spoufalać się z każdym na ulicy.

Amerykański nagi terrier

Warto podkreślić, że jest to najmłodsza rasa psów bez włosów. Pierwszy osobnik narodził się w latach 70. XX wieku w USA. To inteligentne i energiczne psy. Jeśli poświęcisz im wystarczająco dużo uwagi, z pewnością będą z tobą współpracować i reagować na komendy.

Nagie psy – jak wygląda pielęgnacja?

pies bez sierści - nagie psy

Mogłoby się wydawać, że gołe psy nie wymagają szczególnej pielęgnacji ze względu na to, że nie mają sierści, którą trzeba czesać. Teoretycznie nie ma też konieczności zapisywania ich na wizyty u groomera. Jednak sprawa nie jest taka prosta. 

Kąpiele psów bez sierści

Nagie psy wymagają specjalnej pielęgnacji ze strony właściciela. Po pierwsze trzeba zaznaczyć, że łyse psy powinny być kąpane nawet częściej niż włochate czworonogi. Szampon powinien być dostosowany do danej rasy; przede wszystkim musi być bardzo delikatny i hipoalergiczny. Po kąpieli można używać specjalnych kremów pielęgnacyjnych. 

Pies bez sierści – ochrona skóry

Musisz mieć świadomość, że skóra psa ma inne potrzeby, niż skóra człowieka, i do jej pielęgnacji nie nadają się kosmetyki dla ludzi. W okresie letnim trzeba chronić ją przed słońcem. Z kolei zimą wskazane są ubrania, dzięki, którym psu nie będzie zimno. 

Jeśli w twoim domu mieszka pies bez sierści, musisz poświęcić jego pielęgnacji nieco uwagi. Ze względu na to, że pupil pozbawiony jest naturalnej ochrony w postaci sierści lub włosów, znacznie bardziej narażony jest na działanie czynników zewnętrznych. W związku z tym, wymaga szczególnej uwagi.

Pies bez sierści czy nadaje się dla alergików?

pies bez sierści - dla alergików

Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy pies bez sierści nadaje się dla alergików. Wszystko zależy od stopnia nasilenia alergii. Trzeba pamiętać, że w przypadku zwierząt domowych może uczulać nie tylko sierść, ale także substancje zawarte w ślinie i naskórku. 

Z tego powodu, jeśli jesteś uczulony na psa, przed podjęciem ostatecznej decyzji skonsultuj się ze swoim lekarzem, a także doświadczonym hodowcą danej rasy. Oczywiście, psy z włosami zamiast sierści są znacznie mniej uczulające i w większości przypadków nadają się również dla alergików. Mimo to nie podejmuj pochopnie decyzji o kupnie zwierzaka. 

To, czy dana rasa nie będzie cię uczulać, jest kwestią indywidualną. Skonsultuj się z alergologiem i dopiero wtedy pomyśl o przygarnięciu do swojego domu pupila. 

Pies bez sierści – cena

pies bez sierści - cena

Jaka jest cena psa bez sierści? To z pewnością jedno z istotnych pytań, jeśli myślisz o jego zakupie. Musisz pamiętać o tym, aby wybierać sprawdzone i legalne hodowle. Jedynie wtedy możesz mieć pewność, że szczeniak został dobrze wychowany, miał zapewnione wszystko, co było mu potrzebne, a także, że jest zdrowy i gotowy do zmiany domu. Jedynie te legalne hodowle są pod stałą kontrolą związku kynologicznego. 

Wybierając rasowego psa z hodowli, musisz się liczyć z tym, że nie będzie to mały wydatek. Cena psa bez sierści zależy od konkretnej hodowli. Innymi czynnikami, które mają wpływ na stawkę za psa, są jego pochodzenie, linia hodowlana, a nawet rasa czy miejscowość, w której znajduje się hodowla. Jednak cena za psa rasowego bez włosów zaczyna się mniej więcej od 3000 złotych w górę. 

Pies bez sierści to z pewnością bardzo ciekawy zwierzak. Istnieją psy, które zamiast sierści mają włosy, oraz takie, które całkowicie pozbawione są okrywy. Przyciągają uwagę swoim wyglądem, ale i charakterem, gdyż są bardzo przyjazne w stosunku do ludzi. 

Jeśli chcesz przygarnąć do swojego domu gołego psa, koniecznie przemyśl tę decyzję. Mogłoby się wydawać, że psy te nie wymagają szczególnej pielęgnacji, jednak nic bardziej mylnego! Ze względu na brak naturalnej bariery ochronnej, to właściciel musi zabezpieczyć psa przed promieniowaniem słonecznym, a także niską temperaturą.

Archiwum: wrzesień 2021
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)