Prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego czworonoga jest tak samo ważne, jak człowieka. Zdarza się jednak, że w wyniku leczenia, przebytych chorób i stosowanych zabiegów zaburzone zostanie działanie jelit. Wiąże się to z utratą równowagi flory bakteryjnej układu pokarmowego. Można temu zapobiegać i skutecznie leczyć taki stan. Potrzebny jest do tego probiotyk dla psa. Jak działa i jakie są rodzaje takich probiotyków?

Czym są probiotyki dla psa?

Istnieje wiele rodzajów bakterii i nie zawsze trzeba je utożsamiać wyłącznie z chorobotwórczymi mikroorganizmami. Występują również pożyteczne bakterie, czego przykładem są gatunki probiotyczne. Są one zawarte w probiotykach, które znajdują zastosowanie zarówno przy wspomaganiu leczenia, jak i po leczeniu u ludzi i zwierząt.

Probiotyk dla psa jest preparatem podawanym zwykle po przebytych chorobach i przeprowadzanych zabiegach u czworonogów. Wszystko po to, by przyspieszyć rekonwalescencję zwierzęcia i jednocześnie skutecznie przywrócić równowagę flory bakteryjnej układu pokarmowego twojego pupila.

Działanie probiotyków w układzie pokarmowym

Probiotyki dla psa mają wielotorowe działanie. Ich obecność w jelitach i innych częściach układu pokarmowego jest pożądana, a nawet wymagana dla zachowania fizjologii jego organizmu, czyli poprawnego jego działania. Probiotyki dla psa mają wiele korzystnych cech:

 • działają osłonowo na żołądek zwierzęcia, ponieważ ograniczają namnażanie się niekorzystnych bakterii Helicobacter Pylori, prowadzących do wielu poważnych schorzeń; dają osłonę przy antybiotykoterapii i odrobaczaniu zwierzęcia;
 • przyspieszają leczenie biegunek u psa, nie tylko wówczas, gdy ich podłożem jest działalność chorobotwórczych bakterii, ale i wirusy czy stres;
 • wspomagają procesy trawienne i polepszają wchłanianie składników pokarmowych, witamin i minerałów w jelitach;
 • stymulują lepszą odporność organizmu – nie zapominaj, że zdrowie twojego psa zaczyna się w jelitach, dlatego ich poprawne działanie ma wpływ na cały organizm zwierzęcia;
 • umożliwiają syntezowanie niektórych witamin, np. z grupy B, witaminy K czy kwasu foliowego;
 • obniżają poziom cholesterolu, stężenie mocznika w przewlekłej niewydolności nerek oraz nadmierne wydzielanie gazu w jelitach; ograniczają też wzdęcia;
 • zwiększają i regulują perystaltykę jelit.
 • ograniczają ryzyko występowania alergii pokarmowych.
 • chronią przed demineralizacją kości.

Kiedy warto podać probiotyk dla psa?

Najczęściej probiotyki dla psa warto podawać łącznie z antybiotykami. Antybiotykoterapia powoduje leczenie chorób o podłożu bakteryjnym, ale jej skutkiem ubocznym jest wyjałowienie organizmu czworonoga. Jeśli nie będziesz podawał probiotyku dla psa w parze z antybiotykami, to musisz liczyć się z ryzykiem pojawienia się biegunek u pupila.

Zasadność stosowania probiotyków u psów w parze z antybiotykiem jest uzasadniona. Wynika z tego, że antybiotyk jest lekiem, którego zadaniem jest niszczenie chorobotwórczych bakterii. Przy okazji niejako niszczy również i inne mikroorganizmy, które są korzystne dla psa. Dlatego dla ochrony flory bakteryjnej w jelitach swojego zwierzęcia i zniwelowania ryzyka występowania nieprzyjemnych dolegliwości żołądkowych, warto podawać probiotyk dla psa.

Kiedy stosować produkty probiotyczne dla psów?

Stosowanie antybiotyków to tylko jedna z sytuacji, gdy warto sięgać po probiotyk dla psa. Będzie on również polecany, po konsultacji weterynaryjnej, w przypadkach takich jak:

 • biegunki i zaparcia;
 • problemy trawienne;
 • stany zapalne w obrębie przewodu pokarmowego;
 • schorzenia jelit;
 • zaburzenia funkcjonowania wątroby;
 • alergia;
 • chęć poprawy wyglądu sierści i skóry.

Jeśli twój pies ma skłonności do częstych zaparć i nadmiernego wydzielania gazów, wówczas dobrym pomysłem będzie podawanie mu probiotyków. Możesz to skonsultować z weterynarzem, ale taka kuracja z pewnością nie powinna czworonogowi w żaden sposób zaszkodzić. Wizyta u weterynarza pozwoli ci dobrać właściwy probiotyk dla psa, który będzie w jego przypadku działał najbardziej skutecznie. 

Czy można podać psu probiotyk przeznaczony dla człowieka?

Musisz wiedzieć, że flora bakteryjna w organizmie zwierzęcia różni się nieco od tej, która panuje w organizmie człowieka. Choć budowa układu pokarmowego ludzi i psów czy kotów jest bardzo podobna, żeby nie powiedzieć – taka sama – to nie zmienia to faktu, że zamieszkuje go specyficzna pod względem gatunkowym flora pożytecznych bakterii.

Przy podawaniu probiotyków ludzkich zamiast tych dla psów mogą pojawić się nieprzewidziane i niepożądane skutki uboczne. Inną konsekwencją takiego działania jest ograniczanie wchłaniania probiotyku w organizmie czworonoga. W takiej sytuacji specyfik nie zadziała tak, jak tego oczekujesz.

Najlepszym wyborem będzie dedykowany probiotyk dla psa. W składzie powinien mieć konkretne szczepy bakterii probiotycznych, działających symbiotycznie.

Jaki preparat probiotyczny dla psów wybrać?

W praktyce w preparatach probiotycznych o przeznaczeniu weterynaryjnym, czyli probiotykach dla psów, najczęściej wykorzystuje się specyfiki zawierające pożyteczne bakterie ze szczepów:

 • Lactobacillus casei;
 • Lactobacillus acidophilus;
 • Bifidobacterium thermophilus.

Probiotyk dla psa może mieć formę tabletki, proszku, kapsułki, pasty czy formę płynną. Występuje też w postaci gotowej karmy. Lekarz weterynarz po zbadaniu psa zaleci odpowiedni dla niego środek. Warto o niego zapytać również wówczas, gdy kondycja zwierzęcia pozostawia wiele do życzenia albo wolno wraca on do formy po chorobie.

Archiwum: lipiec 2021
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)