Wielu opiekunów chce dzielić się z pupilem smacznymi rzeczami. Do nich zaliczają się rozmaite dania obiadowe i deserowe. Zanim jednak to zrobisz, sprawdź, czy pies może jeść naleśniki, które wszak przeznaczone są przede wszystkim dla ludzi. Przekonaj się, czy ich podanie nie zaszkodzi pupilowi.

Z czego robi się naleśniki?

Ciasto naleśnikowe przygotowywane jest zazwyczaj z kilku prostych składników. Bazą jest mąka pszenna, która może być zastąpiona inną. Do tego dochodzą dodatki takie jak jajka, woda i mleko. Niekiedy receptury zawierają również dodatek tłuszczu roślinnego. Z takich składników wykonywane jest ciasto naleśnikowe. Czy pies może jeść naleśniki, nawet takie przygotowane przez ciebie w domu?

Czy pies może jeść naleśniki?

Na początek warto zaznaczyć, że w diecie psa nie powinny pojawiać się naleśniki gotowe, kupowane w hermetycznych opakowaniach czy garmażerii. Nie masz wpływu na dodatki do nich, dlatego mogą być one bardzo szkodliwe dla psów. A czy pies może jeść naleśniki domowe? Tak, choć epizodycznie, w niedużych ilościach i pod pewnymi warunkami:

  • użyta została mąka bezglutenowa;
  • naleśniki nie zawierają dodatku przypraw.

Nawet niewielka ilość soli może być bardzo niebezpieczna dla psa, dlatego nie podawaj doprawionych naleśników pupilowi. Nie serwuj mu również produktów z nadzieniem, zarówno słodkim, jak i wytrawnym. Zawierają one np. słodziki, ale również cebulę. Oba te składniki są toksyczne dla psów.
Jak widzisz, odpowiedź na pytanie, czy pies może jeść naleśniki, w niektórych przypadkach jest twierdząca. Pamiętaj jednak, że naleśnik nie jest wartościowym elementem diety psa. O wiele lepiej kupić psu przysmaki przeznaczone tylko dla niego.

Archiwum: kwiecień 2022
Photo of author

Paulina Grzybowska

Z zawodu redaktorka, z pasji i wykształcenia – kynoedukatorka, instruktorka nose work, behawiorystka (in spe). Autorka bloga i licznych publikacji zoologicznych. Przez lata angażowała się w adopcje i prowadziła dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka dwóch żywiołowych terierów – JRT i irlanda.