Można z przymrużeniem oka powiedzieć, że chyba każdy pies ma wbudowaną opcję proszenia opiekuna o kąski z jego talerza. Wiele osób uważa, że jeśli coś zawiera mięso albo produkty pochodzenia zwierzęcego, to nadaje się dla psa. Czy pies może jeść kaszankę? Przeczytaj w naszym artykule.

Co zawiera kaszanka?

Kaszanka to specjał kuchni polskiej. Zawsze zawiera krew wieprzową, a dodatkowo również podroby wieprzowe i jeden z rodzajów kaszy – jęczmienną albo gryczaną. Za wyjątkowy smak odpowiadają dodatki, czyli cebula i przyprawy. Już sam skład sprawia, że wiele osób nie chce sięgnąć po ten posiłek. A co z psami? Czy pies może jeść kaszankę, skoro zawiera ona składniki wieprzowe?

Czy pies może jeść kaszankę?

Już sam dodatek przypraw sprawia, że kaszanka nie powinna znaleźć się w diecie twojego psa. Sól, pieprz czy ziele angielskie są niezdrowe dla czworonogów i mogą wywoływać prawdziwe problemy trawienne, począwszy od biegunki, aż po ostre zatrucie wymagające interwencji lekarza weterynarii. Eksperci nie mają więc wątpliwości co do tego, czy pies może jeść kaszankę. To jednak nie wszystko.

Kaszanka zawiera również podroby wieprzowe w formie surowej. Mogą być one rezerwuarem wirusów wywołujących wściekliznę rzekomą, czyli chorobę neurologiczną bardzo niebezpieczną dla psów. Jeśli nadal chciałbyś pytać, czy pies może jeść kaszankę, to pamiętaj jeszcze o udziale kaszy. O ile gryczana nie jest niebezpieczna dla psa, o tyle jęczmienna często wywołuje problemy gastryczne, jest ciężkostrawna i może powodować objawy alergii.


To, czy pies może jeść kaszankę, nie podlega dyskusji – produkt ten nie powinien znajdować się w diecie twojego pupila. Jeśli dbasz o swojego psa, to pamiętaj, aby ostrożnie dobierać pokarmy w jego jadłospisie.

Archiwum: kwiecień 2022
Photo of author

Paulina Grzybowska

Z zawodu redaktorka, z pasji i wykształcenia – kynoedukatorka, instruktorka nose work, behawiorystka (in spe). Autorka bloga i licznych publikacji zoologicznych. Przez lata angażowała się w adopcje i prowadziła dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka dwóch żywiołowych terierów – JRT i irlanda.