Jeśli zastanawiasz się, czy pies może jeść grzyby, to opcje są dwie – albo goszczą często na twoim stole, albo jesteś zapalonym grzybiarzem. W obu przypadkach należy pamiętać, że gatunki trujące dla ludzi są również szkodliwe dla psów. A co z grzybami jadalnymi? Sprawdź to już teraz!

Czy pies może jeść grzyby? Poradnik nie tylko na jesień!

Zanim dowiesz się, czy pies może jeść grzyby, musisz wiedzieć, że one same nie są ciężkostrawne. To mit, który powtarzany jest już od pokoleń. To obróbka grzybów – zwykle polegająca na smażeniu i duszeniu w sosie śmietanowym – sprawia, że całe danie są ciężkostrawne. Odpowiednio podane (zwłaszcza obgotowane) grzyby są lekkostrawne i bardzo zdrowe. Mają dawkę białka, a także sporo witamin niezbędnych dla organizmu.

Czy pies może jeść grzyby i czy warto go nimi karmić?

Grzyby nie zaszkodzą pupilowi, o ile są to gatunki jadalne. Najlepiej podawać je po obróbce, choć większości psów nic się nie stanie, jeśli zjedzą nawet kawałek jadalnego, surowego grzyba. A czy warto je podawać? Niekoniecznie. Pies to względny mięsożerca, więc potrzebuje raczej produktów odzwierzęcych.


Wiesz już, czy pies może jeść grzyby. Odpowiedź na to pytanie z pewnością może dziwić wielu opiekunów. Faktem jest jednak, że grzyby same w sobie nie zawierają szkodliwych substancji, o ile są jadalne. Lepiej jednak nie podawać ich zbyt dużo, bo są zwyczajnie niepotrzebne w psiej diecie.

Archiwum: grudzień 2021
Photo of author

Paulina Grzybowska

Z zawodu redaktorka, z pasji i wykształcenia – kynoedukatorka, instruktorka nose work, behawiorystka (in spe). Autorka bloga i licznych publikacji zoologicznych. Przez lata angażowała się w adopcje i prowadziła dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka dwóch żywiołowych terierów – JRT i irlanda.