Do niektórych schronisk każdego dnia trafiają nowe psy. Niestety, jest to związane z bardzo dużym odsetkiem bezdomności zwierząt z powodu braku odpowiedzialności opiekunów. W niektórych przypadkach mowa o zaginięciach – wtedy zwierzęta szybko wracają do prawowitych właścicieli, którzy mogą potwierdzić, że są to ich podopieczni. W przeciwnym razie nowe psy w schronisku czeka kilka procedur, po których mogą szukać nowych domów. Co mówią przepisy w tym temacie? Sprawdź!

Nowe psy w schronisku – co mówi prawo?

W świetle prawa pies traktowany jest jak rzecz. Jeśli znajdziesz psa na ulicy, to nawet do 2 lat pozostaje on pod opieką poprzedniego opiekuna, który może domagać się jego zwrotu. Za przywłaszczenie psa grożą takie same kary jak za przywłaszczenie przedmiotu, np. komputera. Oczywiście wiele zależy od okoliczności i stanu zwierzęcia. To samo dotyczy nowych psów w schronisku. W tym przypadku jednak, aby adopcja była zgodna z prawem i mogła nastąpić szybciej, zwierzęta mogą szukać nowych domów po okresie 14 dni.

Nowo przyjęte zwierzęta – ile czekają na dom?

Nowe psy w schronisku przez pierwsze dwa tygodnie pozostają na kwarantannie. To czas, kiedy do schroniska dla bezdomnych zwierząt może zgłosić się opiekun, a wtedy pupil wróci pod jego pieczę. Często ma to miejsce po opłaceniu odpowiedniej wysokości kary. Po tym okresie psy i suczki są sterylizowane, szczepione przeciwko wściekliźnie i mogą być przeznaczone do dalszej adopcji.

Nowe psy w schronisku – ryzyko adopcji

Jeśli twoją uwagę przyciągnęły nowe psy w schronisku, nie daj się ponieść entuzjazmowi. Często takie emocje towarzyszą osobom, które zauważyły wśród podopiecznych placówki tzw. psa w typie rasy. Musisz jednak spokojnie przemyśleć, czy możesz pozwolić sobie na przygarnięcie takiego czworonoga. Bardzo często mowa o psach, które zostały wyrzucone przez ludzi z powodu kłopotów z zachowaniem czy zdrowiem. Niekiedy oczywiście wynikają one z tego, że poprzedni opiekunowie nie byli w stanie zapewnić psu realizacji potrzeb. Może to jednak przeszkadzać w procesie aklimatyzacji.

Zarówno nowe psy w schronisku, jak i coraz częściej koty muszą przejść oficjalną kwarantannę. Dopiero po niej czekają na adopcję. Warto zastanowić się, czy wzięcie pod dach psa, który dopiero trafił do placówki, jest zawsze dobrym rozwiązaniem. Zawsze dobrze przemyśl swoją decyzję, dzięki czemu lepiej określisz, czy jesteś w stanie dać zupełnie nieznanemu wolontariuszom psu to, czego on może potrzebować. Jeśli tak, uzbrój się w cierpliwość i kontakt do dobrego behawiorysty i lekarza weterynarii.

Archiwum: maj 2022
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.