Pies nie zawsze ma wystarczająco dużo miejsca w czterech ścianach, dlatego właściciel może zdecydować się na organizację dla niego specjalnego miejsca na podwórku przed domem. W przypadku wielu ras kojec dla psa okazuje się trafionym pomysłem. Niekiedy można go umieścić również w domu i trzymać w nim czworonoga np. wtedy, gdy przychodzą goście, którzy odczuwają lęk przed psami. Jak wybrać odpowiedni kojec?

Azyl dla zwierzęcia, czyli idealny kojec dla psa

Kojec może kojarzyć się negatywnie z ciasną przestrzenią metalowej klatki w schronisku, skąd można przygarnąć czworonoga. Nie jest jednak tak, że kojce dla psów mają ograniczać wolność zwierząt i sprawiać, że będą one miały niewielką możliwość poruszania się.

Tak naprawdę kojec kupuje się po to, by pies miał wydzielone, bezpieczne miejsce dla siebie na twojej posesji lub w domu. To azyl, gdzie w spokoju może wypocząć, zjeść posiłek czy po prostu spać. Psom niekoniecznie klatka na podwórku musi kojarzyć się negatywnie. Dzięki takiemu rozwiązaniu czworonóg znajdzie się w dobrze znanym sobie miejscu, ale jednocześnie nie będzie swobodnie biegać po podwórku, przeskakiwać przez płot czy niszczyć kwiatów w ogrodzie.

Jeśli masz sporych rozmiarów podwórko, wygospodaruj na nim miejsce na duży kojec dla psa, zwłaszcza większej rasy, który potrzebować będzie znacznie więcej wolnej przestrzeni niż mały czworonóg do towarzystwa.

Zobacz, jaki kojec dla psa do domu wybrać

We wnętrzu swojego domu lub mieszkania możesz wykorzystać mały kojec dla psów, który rozkładasz tylko wtedy, gdy jest ci on potrzebny. Część tego rodzaju produktów można dostosować do zmieniających się wymagań pupila. Mały kojec dla szczeniaka, wykonany np. z czterech paneli, szybko powiększysz, kiedy zwierzę urośnie i siłą rzeczy będzie miało większe potrzeby. Wtedy dodajesz kolejne panele, zwiększając miejsce dla czworonożnego przyjaciela.

O ile na dwór najczęściej wybierany jest kojec metalowy dla psa, to w domu możesz wykorzystać choćby kojec z materiału. Taki produkt może mieć otwierane na zamek błyskawiczny wejście, aby czworonóg mógł swobodnie do niego wchodzić i wychodzić.

Odpowiednio dobrany kojec dla psa do domu powinien być stabilny, czyli nie może przewracać się, jeśli czworonóg skoczy na jedną ze ścian. Dla utrzymania większej higieny w swoim domu możesz kupić kojec dla psa z podłogą wykonaną z tworzywa, które łatwo się myje.

Wybór kojca dla psa na dwór

Drugim typem kojców dla psów są te przeznaczone do ustawienia pod gołym niebem. Mogą mieć formę czworościanu, bez podłogi i sufitu, ale mogą też stanowić zamkniętą klatkę, z której czworonóg na pewno nie ucieknie. Nie musi mieć osobnej podłogi, ale wstaw do niego budę z kocykiem czy specjalnym legowiskiem, w której pies schroni się przy opadów deszczu i ogrzeje. Metalowa klatka na dwór dla czworonoga będzie dobrym wyborem, jeśli masz psa stróżującego. Podczas twojej nieobecności w domu wypuszczaj go na działkę, co pozwoli skutecznie odstraszyć potencjalnych włamywaczy i osoby niepożądane.

Gdzie umieścić kojec dla psa – na dworze i w domu?

W przypadku organizowania boksu dla psa na dworze, musisz zdecydować, gdzie będzie on ustawiony. Nie powinien znajdować się w pełnym słońcu, ponieważ czworonóg szybko się odwadni w upalne dni. Właściwie kojec dla psa na dworze powinien być zlokalizowany w miejscu najchłodniejszym, np. na północnym krańcu posesji czy po prostu w miejscu zacienionym przez cały dzień. Tam pies nie będzie narażony na szkodliwe oddziaływanie wysokiej temperatury oraz przegrzanie.

Jaki powinien być kojec dla dużego psa?

Najważniejszą kwestią przy wyborze gotowego lub budowanego kojca dla psa będzie zapewnienie zwierzęciu bezpieczeństwa. Nie ma znaczenia, czy kupujesz kojec do psa na dwór czy do domu. Ponadto powinien być wytrzymały oraz wykonany z solidnych i trwałych materiałów. Dobrze sprawdzić się może w tym wypadku kojec metalowy.

Taki produkt powinien być dopasowany pod kątem wielkości posiadanego psiaka. Kojec dla yorka może być wykonany z materiałów tekstylnych i raczej będzie przeznaczony do użytku wewnętrznego. Duży kojec dla psa będzie wystarczający dla owczarka niemieckiego, pitbulla czy innego, dużego czworonoga.

Małym zwierzętom można zapewnić kojec z metalu, tworzyw sztucznych czy materiałowy. Natomiast dużym – z solidnych rurek metalowych. Boks dla psa powinien mieć wymiary dostosowane do gabarytów zwierzęcia. Psy rasy shih tzu czy maltańczyki mogą mieć klatki o wysokości 50–70 cm, ale już duży kojec dla psa rasy labrador powinien mieć co najmniej 80–120 cm wysokości.

Gdzie można postawić kojec dla psa?

W niewielkim mieszkaniu w bloku kojec dla psa najpewniej nie będzie miał racji bytu, chyba że chcesz go umieścić np. na balkonie, zapewniając zwierzęciu częste przebywanie na świeżym powietrzu. Jeśli balkon stwarza realne niebezpieczeństwo dla twojego pupila, ustawienie tam małego kojca dla psa będzie dobrym pomysłem.

Zasadniczo jednak najczęściej takie kojce są ustawiane na działce, na dworze lub w dużych salonach czy pokojach w domu. Przydają się w przypadku:

  • psów stróżujących,
  • hodowli psów,
  • trzymania czworonogów tropiących na komisariacie,
  • schronisk dla psów,
  • hoteli dla psów.

Ponadto przydatny bywa kojec dla szczeniąt, który zapewnić ma im bezpieczne warunki wzrostu i rozwoju i ułatwić ich przypilnowanie przez całą dobę. Produkt tego rodzaju może stanąć w domu, w pomieszczeniu gospodarczym czy na dworze, ale raczej tylko przy dobrej pogodzie, a nie w środku zimy. Dzięki kojcom szczenięta mają ograniczone możliwości chodzenia po domu i potencjalnie mniej rzeczy będą w stanie zniszczyć. Łatwiej będzie ci po nich posprzątać, jeśli do dyspozycji będą miały kilka metrów kwadratowych ograniczonej przestrzeni.

Jakie psy można trzymać w kojcach na dworze?

Kojec dla psa na dwór zapewni mu azyl i bezpieczeństwo w znanym sobie otoczeniu, ale nie każda rasa nadaje się do trzymania w klatce na zewnątrz. Jeśli jesteś właścicielem czworonoga będącego przedstawicielem rasy krótkowłosej lub bezwłosej, nie będziesz mógł trzymać go cały czas w kojcu na świeżym powietrzu, ponieważ istnieje ryzyko wychłodzenia ciała zwierzęcia, co prowadzi do wielu negatywnych konsekwencji zdrowotnych. Kojec dla psa na dworze to dobry z kolei wybór, jeśli twój pupil ma długą sierść i gęsty podszerstek chroniący przed negatywnymi warunkami atmosferycznymi, w tym niską temperaturą.

Zawsze przy kupowaniu nawet dużego kojca dla psa na dwór czy do domu musisz mieć na uwadze fakt, że twój pies nie może przebywać w nim cały czas. Powinien mieć zapewnioną odpowiednią dawkę ruchu każdego dnia – zabieraj go na spacery, pozwól wybiegać się na otwartej przestrzeni, by czworonóg zachował dobrą kondycję zdrowotną. Możesz kupić nowy lub wybrać używany kojec dla psa albo zbudować go samodzielnie.

Archiwum: listopad 2021
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)