Z artykułu dowiesz się, jakim urządzeniem mierzy się wysokość w kłębie. Podpowiemy także, jak można to zrobić domowymi sposobami oraz gdzie dokładnie znajduje się punkt kontrolny.

Kłąb – jak go zlokalizować?

Kłąb jest punktem najwyżej położonym na szczycie grzbietu, graniczącym z nasadą szyi. Najłatwiej go zlokalizować, wybierając za punkt odniesienia połowę długości łokcia przedniej łapy psa i szczyty łopatek. W weterynarii miejsce to nazywane jest okolicą międzyłopatkową.

Dlaczego wysokość w kłębie przyjęto za najbardziej miarodajną?

W zootechnice uznano, że najlepiej mierzyć wysokość w kłębie w przypadku wielu czworonożnych zwierząt, jak psy, konie, koty czy nawet zebry. Dlaczego? Ponieważ kłąb jest jednym z niewielu punktów, które nie zmieniają swojego położenia względem ziemi w trakcie ruchu. Dla przykładu głowa podczas chodu czy biegu robi to nieustannie, inaczej niż u wyprostowanego człowieka, dlatego wysokość w kłębie wykorzystano jako punkt orientacyjny przy pomiarach wielu gatunków.

Kiedy trzeba zmierzyć wysokość w kłębie?

Psy zbyt niskie lub za wysokie mogą nie zostać dopuszczone do hodowli. Wysokość psa często jest brana pod uwagę w przypadku różnych zawodów sportowych, gdzie specjalna komisja musi przydzielić zwierzęta do różnych grup tak, aby rywalizacja przebiegała w sposób jak najbardziej sprawiedliwy.

W psich zaprzęgach także bardzo istotnym czynnikiem jest dobranie zwierząt o podobnej masie i wzroście, ponieważ czworonogi różnej wielkości w jednym zaprzęgu nie mogłyby skutecznie współpracować. W przypadku koni wysokość w kłębie również jest brana pod uwagę w przypadku różnych wyścigów i zawodów.

W jaki sposób zmierzyć psa w kłębie?

Wysokość psa w kłębie zawsze mierzona jest w linii prostej od podstawy przedniej łapy do szczytowego miejsca kłębu. W tym celu używa się specjalnej miary prętowej, tak zwanej laski zoometrycznej. Oczywiście w warunkach domowych mało kto posiada ten specjalistyczny przyrząd, ale możesz skorzystać z domowych sposobów. Postaw swojego pupila bokiem przy ścianie i zaznacz ołówkiem kreskę w miejscu, gdzie kończy się kłąb. Teraz pozostaje jakąkolwiek miarką zmierzyć odległość od podłogi do zaznaczonego punktu.

Dokładna informacja na temat pionowego wymiaru psa czy konia jest istotnym czynnikiem dotyczącym spełniania standardów konkretnej rasy. Jeśli masz wątpliwości, czy poprawnie mierzysz pionowy rozmiar swojego pupila, poproś o pomoc weterynarza podczas kontroli i zobacz, w jaki sposób on znajduje kłąb u zwierzaka.

Archiwum: wrzesień 2022
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.