W artykule poruszymy temat orientacji seksualnej zwierząt oraz opowiemy o roli seksu w ich dojrzewaniu. Dowiesz się również, ile trwa stosunek u psa, a także, w jaki sposób możesz pomóc swojej suczce, jeśli doszło do niechcianego zapłodnienia.

Orientacja seksualna u psów

Wiele osób zastanawia się, czy ich podopieczni są homoseksualni, skoro wskakują na drugiego zwierzaka tej samej płci. Chociaż tak samo, jak w przypadku każdego innego gatunku homoseksualizm jest całkowicie naturalnym zjawiskiem i nie oznacza nic złego, w przypadku psów sprawa nieco się komplikuje. 

Wskakiwanie psa na innego czworonoga

Wskakiwanie na innego czworonoga nie zawsze musi oznaczać chęć kopulacji. Dotychczas behawioryści twierdzi, że ma to związek z ustaleniem hierarchii w stadzie i zwierzak chce w ten sposób zdominować drugiego osobnika, jednak teraz coraz częściej uważa się, że może być to sposób na rozregulowanie nadmiaru emocji.

Kiedy psy zaczynają myśleć „o tych sprawach”?

W przypadku psów pierwsze myśli pojawiają się już we wczesnym szczenięcym wieku. Czworonogi zaczynają wskakiwać jeden na drugiego i powoli odkrywają swojego ciała, co jest całkowicie naturalne i można to również zaobserwować wśród ludzi.

Przedszkolaki nierzadko mają za sobą już pierwsze doświadczenia masturbacji, jednak ich celem jest poznawanie własnego ciała, a nie zaspokojenie popędu seksualnego. 

Okres dojrzewania psów

Psy dopiero w wieku dojrzewania zaczynają odczuwać naturalny instynkt rozmnażania i właśnie wtedy dochodzi do znaczenia przez nie terenu, a także erekcji w czasie podekscytowania. Pamiętaj, że to naturalna czynności fizjologiczna, na którą twój pupil nie ma żadnego wpływu, dlatego absolutnie nie należy go karcić za takie zachowania.

Ile trwa stosunek u psa?

Chęć rozmnażania się jest instynktem wszystkich zwierząt. Jeśli pies znajdzie się w pobliżu suczki w czasie cieczki, z pewnością będzie chciał z nią kopulować. Część osób zastanawia się, które czynności można określić mianem seksu u czworonogów oraz ile trwa stosunek u psa.

Jeżeli twój podopieczny jedynie skoczył na innego osobnika w ciągu kilku lub kilkunastu sekund, nie ma powodu do obaw, ponieważ nie doszło do zapłodnienia.

Jak przebiega stosunek u psów?

Podczas pełnego stosunku dochodzi do zamknięcia penisa psa w pochwie suczki w trakcie wytrysku, by ograniczyć wypływ spermy oraz zwiększyć szanse na zapłodnienie. Połączone ze sobą czworonogi mogą zostać w takiej pozycji przez 5 do 30 minut, ale w niektórych przypadkach zdarza się także, że stosunek trwa nawet trzy kwadranse.

Po tym czasie penis powinien samoistnie wyjść z pochwy, chociaż może być jeszcze nienaturalnie nabrzmiały i powiększony. Krycie jest niezwykle męczące i często bolesne zarówno, dla suki, jak i psa, dlatego po stosunku większość zwierząt potrzebuje odpoczynku.

Informacje ważne dla hodowców i nie tylko

Musisz wiedzieć, ile trwa stosunek u psa, jeśli jesteś hodowcą i planujesz miot. W niektórych przypadkach niedoświadczone samce nie są w stanie skutecznie pokryć suki. Potrzebują wówczas pomocy. Z drugiej strony, jeśli zakleszczenie trwa zbyt długo, potrzebna jest interwencja lekarza weterynarii.

Czy moja suka jest w ciąży?

Wiesz już, ile trwa stosunek u psa. Jeśli więc twoja suka nie jest sterylizowana i przebywała sama z niekastrowanym samcem dłużej niż 5 minut, istnieje duże ryzyko, że zaszła w ciążę. Na szczęście lekarze weterynarii mogą jej pomóc nawet w sytuacji, w której doszło do zapłodnienia. Chirurg z łatwością wykona sterylizację aborcyjną na tak wczesnym etapie ciąży, a nawet na kilka dni przed porodem.

Czy sterylizacja aborcyjna jest bezpieczna dla suczki?

W dodatku w większości przypadków wykonanie takiego zabiegu jest o wiele bezpieczniejsze niż naturalny poród. Zwłaszcza w przypadku, gdy doszło do zapłodnienia niewielkiej suczki przez dużego psa, ponieważ ich wspólne szczenięta mogą nie przejść przez otwór pochwy, co przeważnie kończy się śmiercią zarówno matki, jak i miotu.

Stosunek u psa – podsumowanie

Już wiesz, ile trwa stosunek u psa i potrafisz go odróżnić od innych zachowań, które mogą go przypominać, ale w rzeczywistości wcale nim nie są. Pamiętaj jednak, że seks u zwierząt niesie za sobą poważne zagrożenia. Należy do nich nie tylko niechciana ciąża, która może skończyć się śmiercią twojej suczki i jej szczeniąt, ale także szereg chorób wenerycznych groźnych dla zdrowia czworonogów.

Jeśli zależy ci na zdrowiu swojego pupila, zabierz go na zabieg kastracji lub sterylizacji w gabinecie weterynaryjnym.

Archiwum: lipiec 2022
Photo of author

Ewa Malinowska

Weterynarz z wykształcenia i pasji. Aktualnie uczęszcza na kurs i zdobywa kwalifikacje z zakresu behawiorystyki zwierzęcej. Prywatnie „mama” dwóch psów i kota. W wolnych chwilach spaceruje z pupilami i odkrywa nowe, zielone zakątki swojego ukochanego miasta – Wrocławia.