Psy mają bardzo różne temperamenty i charaktery. To, co będzie całkowicie normalnym zachowaniem u przedstawiciela rasy myśliwskiej, może wydawać się niestandardowe u owczarka. Każdy opiekun zna swojego zwierzaka, dlatego może łatwo rozpoznać dziwne zachowanie psa, które znacznie odbiega od normy. Czasami nawet niewinne zmiany w codziennej rutynie mogą świadczyć o poważnych problemach.

Komunikacja psa – przede wszystkim mowa ciała

Psy mogą wydawać nawet kilkanaście różnych dźwięków. Podstawą ich komunikacji jest jednak mowa ciała. Ułożenie ogona, uszu, czy ogólna postawa mogą powiedzieć ci bardzo dużo na temat tego, w jakim stanie znajduje się obecnie twój zwierzak. Bardzo ważne jest to, aby uważnie obserwować swojego pupila. Nawet niewielkie z pozoru zmiany w mowie ciała mogą świadczyć o tym, że pies zaczyna czuć się źle, odczuwa ból albo po prostu czuje się niekomfortowo.

Dziwne zachowanie psa – zwróć uwagę na zmiany

Dziwne zachowanie psa to bardzo szeroka kategoria objawów. To, co dla jednego zwierzaka może być całkowicie normalne, u innego będzie bardzo poważną anomalią. Właśnie dlatego bardzo istotne jest to, aby zwracać uwagę na wszelkie zmiany w psim zachowaniu. W przeciwieństwie do ludzi psy nie komunikują się za pomocą mowy. W związku z tym czworonogi nie są w stanie dokładnie powiedzieć nam, czego się boją, czy coś je boli, dlaczego odczuwają dyskomfort. Wszystkie sygnały przekazywane są nam za pomocą mowy ciała.

Pamiętaj, że to ty wiesz najlepiej, kiedy twój zwierzak zachowuje się dziwnie. Najważniejszym kryterium jest to, czy zachowanie, o którym mowa jest dla tego konkretnego zwierzęcia odmienne od normy. Jeżeli pupil na co dzień jest raczej wylewny w uczuciach, a nagle zaczyna się od ciebie dystansować, to jest to dziwne zachowanie u psa i bardzo konkretny powód do wizyty u weterynarza.

Dziwne zachowanie psa, które może świadczyć o bólu

Zwierzęta tak jak ludzie odczuwają ból. Nie mają jednak możliwości komunikacyjnych, aby dokładnie wyjaśnić, co w danej chwili im dolega. Psy, jako drapieżniki mogą bardzo długo ukrywać swój dyskomfort. W momencie, kiedy całkowicie tracą apetyt i nie mogą się poruszać, bardzo często okazuje się, że na pomoc jest już za późno. Warto więc wiedzieć, jakie zachowania psa mogą świadczyć o bólu.

Niepokojące objawy i dziwne zachowanie psa to na przykład:

  • uporczywe lizanie łap – samo lizanie jest dla zwierzęcia czynnością uspokajającą, dlatego bardzo często pojawia się w przewlekłym stresie i bólu;
  • zmiany w osobowości – jeżeli zwierzę nagle staje się apatyczne lub wręcz przeciwnie – nadaktywne, zdecydowanie powinno cię to zaniepokoić;
  • uogólniony lęk lub zwiększona drażliwość na bodźce, które zazwyczaj nie wywołują u zwierzęcia żadnej reakcji;
  • znaczące i widoczne zmiany w aktywności;
  • wydawanie niecodziennych dźwięków;
  • pocieranie zadem o podłoże.

Dziwne zachowanie psa zawsze powinno zwrócić twoją uwagę. Najważniejsze jest to, aby szybko reagować na wszystkie zmiany. Jeśli coś cię niepokoi, udaj się do lekarza weterynarii, aby wykluczyć potencjalne problemy zdrowotne. W dalszej kolejności przyczyny takich zachowań można już szukać pod okiem szkoleniowca lub behawiorysty.

Archiwum: kwiecień 2022
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.