Zapamiętaj!

 • Psy szczekają w różnych sytuacjach – komunikują się ze sobą lub opiekunami, podnoszą alarm, chcą chronić terytorium i odstraszyć. Mogą też hałasować z powodu lęku, nadmiaru energii czy znudzenia.
 • Zrozumienie przyczyny jest kluczowe dla skutecznej eliminacji niepożądanego zachowania.
 • Zastanów się, czy warto oduczyć psa ujadania pod ogrodzeniem, gdyż może to ograniczyć jego funkcję jako strażnika i obrońcy. W niektórych sytuacjach pupil wręcz powinien zaszczekać.
 • Jak oduczyć psa szczekania przy płocie – m.in. przez zmiany środowiska, więcej ciekawych zajęć, nagradzanie za spokojne zachowanie. Jeśli potrzebujesz pomocy, skonsultuj się z behawiorystą lub weterynarzem.
 • Proces oduczania psa szczekania przy płocie może być czasochłonny, ale warto dążyć do ograniczenia nadmiernego ujadania, a nie całkowitego wyciszenia pupila. Cierpliwość i konsekwencja to podstawa.

Uporczywe, nadmierne szczekanie psa może być poważnym problemem 

Właściciele czworonogów nie tylko sami mogą odczuwać dyskomfort z powodu hałasu, ale też odpowiadają za zachowanie psa przed sąsiadami (i prawem). Ewentualna skarga na zakłócanie spokoju, również przez zwierzęta domowe, może doprowadzić do szeregu roszczeń na podstawie kodeksu cywilnego (np. pokrycia kosztów wyciszenia domu sąsiadów albo zobowiązania do zakładania psu obroży antyszczekowej). Z kolei kodeks wykroczeń przewiduje:

 • areszt;
 • ograniczenie wolności;
 • grzywnę.

Nic dziwnego, że coraz więcej osób interesuje się tym, jak oduczyć psa szczekania przy płocie. Nikt nie chce ponosić poważnych konsekwencji. Oczywiście podczas ewentualnej rozprawy sąd rozpatrywałby wszystkie okoliczności – porę szczekania, intensywność hałasu, środki zapobiegawcze podejmowane przez opiekuna głośnego psiaka etc. Niektóre zakłócenia ciszy i spokoju uznawane są za „naturalne i normalne” w określonym środowisku i warunkach.

Najczęstsze przyczyny szczekania psa przy płocie

Szczekanie pod ogrodzeniem najczęściej ma na celu ochronę terytorium. Wrodzone instynkty psów sprawiają, że są wyczulone na obecność intruzów. Hałasem zwierzak oznajmia swoją obecność i próbuje zastraszyć obcych. Inne wyjaśnienia to między innymi:

 • lęk i niepewność – pies szczeka, gdy czuje się zagrożony, np. przez nieznane osoby, obiekty, dźwięki czy inne zwierzęta;
 • nadmiar energii – niektóre osobniki są bardzo żywiołowe, a spacery to za mało, by spożytkowały rozsadzającą je energię. Szczekanie przy płocie to forma rozładowania;
 • nuda – zwłaszcza jeśli pies spędza dużo czasu sam w ogrodzie.

Szczeknięcia mają mnóstwo różnorodnych znaczeń. Zrozumienie, co dokładnie wywołuje nie zawsze pożądane zachowanie, jest kluczowe dla jego skutecznej eliminacji. Są przypadki, w których nie należy kontrolować psich instynktów. Jeśli zastosujesz skuteczne sposoby na to, jak oduczyć psa szczekania przy płocie, możesz mocno ograniczyć funkcję pupila jako strażnika i obrońcy. 

Dlaczego pies podbiega do płotu i zaczyna szczekać?

Poniżej kilka przykładowych sytuacji, które występują najczęściej:

 • stymulacja zewnętrzna – pies reaguje na bodźce, zwykle obecność przechodniów, innych czworonogów i gatunków zwierząt, przejeżdżające samochody, szczekanie innych psów itp.;
 • wpojone nawyki – niewłaściwe wzorce uczenia się mogły sprawić, że pies czuł się nagradzany wzmacniany za szczekanie przy płocie. Dlatego później może to robić przy każdej okazji, nie zawsze pożądanej przez właściciela.

Zanim zdecydujesz, jak oduczyć psa szczekania przy płocie, najpierw rozważ, czy warto w ogóle się tego podejmować. Zrób dokładny bilans korzyści oraz ewentualnych strat. Być może uciążliwy hałas nie jest wcale taki najgorszy.

Ujadanie pod płotem może być zarówno oczekiwane, jak i niepokojące

Psy często są kupowane i adoptowane z myślą o ochronie dobytku czy rodziny. Wzmożona czujność i jej konsekwencje są czymś właściwym – czworonóg ma wręcz obowiązek podnosić alarm. Problem zaczyna się w momencie, gdy pies szczeka przy płocie pod byle pretekstem, reaguje nieproporcjonalnie do rzeczywistego zagrożenia.

Takie zachowania powinny zaniepokoić, jeżeli:

 • pies wykazuje dodatkowe oznaki lęku, agresji lub innych problemów behawioralnych;
 • pupil przejawia inne, niepożądane zachowania – nie reaguje na polecenia, niszczy różne przedmioty w zasięgu pyska;
 • szczekanie psa powoduje konflikty z sąsiadami lub utrudnia życie codzienne;
 • nadmierne ujadanie utrzymuje się przez dłuższy czas i nie wydaje się ustępować mimo prób interwencji.

Jak oduczyć psa szczekania przy płocie – praktyczne porady

Oduczenie psa szczekania przy płocie może być konieczne w celu poprawy jakości życia zarówno psa, jak i właściciela. Poniżej przedstawiamy kilka metod, które mogą pomóc w poprawieniu psich zachowań:

 • zmiany środowiskowe – minimalizacja bodźców zewnętrznych, np. poprzez osłonięcie widoku, ograniczenie psu dostępu do płotu czy zmniejszenie hałasu w otoczeniu.
 • różne zajęcia dla psa – ukierunkowane na zwalczenie nudy i spożytkowanie energii, m.in. dłuższe spacery, treningi, interaktywne zabawki;
 • nagradzanie za zachowanie spokoju – pozytywne wzmacnianie smakołykami, pochwałami, głaskaniem etc. ułatwi psu rozpoznawanie, kto i co faktycznie jest intruzem.

Jeśli powyższe metody nie przynoszą rezultatów, warto skonsultować się z profesjonalnym behawiorystą albo lekarzem weterynarii. Doświadczony specjalista z odpowiednią wiedzą pomoże trafnie zdiagnozować źródło problemu i zaproponuje indywidualne rozwiązania. W poszukiwaniu sposobu na to, jak oduczyć psa szczekania przy płocie, możesz również sięgnąć po różnego rodzaju gadżety – choćby wspominane wcześniej obroże. Zanim zdecydujesz się na taki zakup, zapoznaj się ze sposobem działania takiego akcesorium i zapytaj weterynarza o ewentualne przeciwwskazania oraz zalecenia.

Uzbrój się w cierpliwość, bo rezultaty nie będą natychmiastowe

Oduczenie psa szczekania przy płocie może być czasochłonnym procesem. Praca nad odpowiednimi nawykami u pupila wymaga konsekwencji i spokoju – nie należy karać czworonoga za niewłaściwe postępowanie czy zbyt wolny progres. Każdy pies jest inny, a jego indywidualne potrzeby i cechy behawioralne mogą wymagać dostosowania podejścia do nauki.

Istnieje sporo rozmaitych metod na to, jak oduczyć spa szczekania przy płocie, ale nie będą tak samo skuteczne w każdym przypadku. Należy dążyć do ograniczenia przesadnego ujadania, a nie całkowitego wyciszenia pupila. Bliska współpraca z ekspertem może przynieść lepsze efekty i skrócić czas potrzebny na osiągnięcie zakładanych celów.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Marek Janicki

Jego rodzice zawsze mieli w domu pupila, więc od dziecka uczył się odpowiedzialności za zwierzę i troski o nie. Obecnie posiada psa rasy husky i kotkę, którą przygarnął z ulicy kilka lat temu. Są jego nieodłącznymi towarzyszami w życiu codziennym. Z pasją opowiada o różnych gatunkach zwierząt oraz ciekawych faktach z nimi związanych, zawsze zwracając uwagę na potrzebę szacunku dla zwierząt i ich naturalnego środowiska.