Nie da się zaprzeczyć, że pies może stać się najlepszym przyjacielem człowieka, właśnie dlatego wiele osób pragnie przywitać w swoim domu nowego pupila. Jednak trzeba pamiętać, że to bardzo odpowiedzialna decyzja, a pies to nie zabawka. Nie każdy zwierzak będzie dobrze się czuł, mieszkając w bloku na małej przestrzeni, a niektóre rasy wymagają szczególnej pielęgnacji sierści. Właśnie dlatego decyzja o zakupie lub przygarnięciu psa ze schroniska powinna być bardzo dobrze przemyślana. Jeśli chodzi o psy krótkowłose, to znajdą się w tej grupie zarówno małe zwierzaki, jak i te znacznie większe, które lepiej odnajdą się w domu z ogrodem. Jakie rasy psów krótkowłosych są najbardziej popularne? Sprawdź!

Psy krótkowłose – najpopularniejsze rasy

Jeśli zamierzasz przywitać w swoim domu nowego pupila, powinieneś dokładnie się zastanowić, jaką rasę psa wybrać. Sierść psów krótkowłosych bardzo często jest nieco mniej wymagająca niż sierść psów długowłosych. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto dokładnie poznać wybraną rasę psa.

Chihuahua

Chihuahua to jedna z najbardziej popularnych ras krótkowłosych. Wyglądają na malutkie i niesamowicie urocze. Jednak niech cię to nie zmyli, to psy temperamentne, które potrafią pokazać swoje niezadowolenie. Mają bardzo dużo energii, dlatego spacery i wspólna zabawa to punkty obowiązkowe w codziennym planie dnia.

Beagle

Jeśli szukasz prawdziwego przyjaciela i masz wiele energii na co dzień, beagle to idealna rasa dla ciebie. Te psy mają niezwykle wesołe usposobienie, są bardzo energiczne, ale także uparte i temperamentne. Uwielbiają dzieci, a nawet tolerują inne zwierzęta w domu. Silny instynkt łowiecki i bardzo dobra kondycja to czynniki, które sprawiają, że będziesz musiał zabierać swojego pupila na długie spacery, aby zaspokoić jego potrzebę aktywności i zabawy. Jeśli nie sprostasz temu zadaniu, pies może stać się rozdrażniony. Do waszej codzienności warto włączyć różne aktywności związane z tropieniem.

Jeśli chodzi o pielęgnację, nie jest ona bardzo skomplikowana. Wystarczy przynajmniej raz w tygodniu wyczesywać sierść, a także regularnie kontrolować stan zdrowia u weterynarza.

Buldog francuski

Buldog francuski to rasa małych i uroczych psów krótkowłosych. Małe rasy świetnie sprawdzą się dla osób, które nie dysponują bardzo dużym mieszkaniem i przestrzenią dla zwierzaka. To tak zwane psy kanapowe, które nie potrzebują dużej aktywności fizyczne. Nie da się zaprzeczyć, że te bardzo szybko przywiązują się do swojej ludzkiej rodziny, chętnie okazują miłość i uwielbiają dzieci.

Chart hiszpański

Chart hiszpański staje się coraz popularniejszą rasą w Polsce. Te czworonogi mają specyficzną szczupłą budowę, długie nogi i ogon, umięśnione ciało. Wydają się dostojne i spokojne, ale w rzeczywistości są niezwykle przyjazne zarówno dla ludzi, jak i innych zwierząt. Zdecydowanie mogą wnieść do twojego życia wiele radości i miłości. Jeśli szukasz psa zaliczającego się do krótkowłosych ras, powinieneś rozważyć powitanie w swoim domu charta hiszpańskiego!

Doberman

Marzysz o pięknym, dostojnym, eleganckim, dużym pupilu? Doberman to rasa, która idealnie wpisuje się w te wymagania. To silne i muskularne psy, które budzą respekt, choć są bardzo opiekuńcze i przywiązują się do swojej ludzkiej rodziny. Mają bardzo dużo energii, ale potrafią zachować spokój. Warto podkreślić, że nie jest to rasa dla każdego, wymaga odpowiedniej wiedzy, jeśli chodzi o wychowanie i zaspokojenie potrzeb zwierzaka.

Pielęgnacja sierści czworonoga

Psy krótkowłose nie są wymagające pod względem pielęgnacji. Jest ona zdecydowanie mniej skomplikowana i wymaga mniejszych nakładów czasu niż w przypadku psów długowłosych. Choć oczywiście nie oznacza to, że o pupila nie trzeba dbać. Nie możesz zapominać o regularnym czesaniu sierści w zależności od potrzeb i konkretnej struktury włosa. Pamiętaj też o kąpieli – jednak nie warto przesadzać, aby nie podrażnić delikatnej skóry zwierzaka. Większość psów krótkowłosych nie wymaga wizyt u fryzjera, co jest zdecydowaną zaletą dla wielu opiekunów.

Szukasz psa do towarzystwa, który od razu stanie się twoim przyjacielem? Pamiętaj, że decyzja o powitaniu w domu nowego zwierzaka, powinna być bardzo dobrze przemyślana. Jeśli marzysz o psie z krótką sierścią, możesz zdecydować się na małego buldoga francuskiego lub znacznie większego dobermana. Twoja ostateczna decyzja nie powinna być podyktowana wyłącznie wyglądem zwierzaka. Należy przede wszystkim wziąć pod uwagę swoje możliwości i warunki, jakie możesz zapewnić zwierzakowi.

Archiwum: marzec 2022
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.