Ceny psów rasowych uzależnione są przede wszystkim od popularności im trend na dany gatunek jest wyższy, tym cena za szczeniaka będzie proporcjonalnie wyższa. Oprócz samego kosztu zakupu psa należy wziąć pod uwagę jego utrzymanie, a to nie zawsze będzie mieściło się w 100–200 złotych miesięcznie.

Najtańsza rasa psa – ile kosztuje pies?

Jak wspomniane zostało na początku, najtańsza rasa psa to po prostu kundel. Wbrew pozorom, to jedne z najzdrowszych i najlepszych ras psów, od których wywodzą się pożądani przedstawiciele czworonogów w związkach kynologicznych.

Mieszańce, bo tak są popularnie nazywane, nie są jednak uznane przez światowe związki, czyli nie posiadają rodowodów, nie mogą zatem brać udziału w wystawach, ani reprodukcjach.

Rodowód – co to takiego?

Pies rasowy pochodzi z hodowli, która musi wydać rodowód – jest to rodzaj certyfikatu, który potwierdza przynależność rasową i w większości przypadków pozwala na udział w różnego rodzaju pokazach i zawodach.

Każda psia rasa ma swoje przeznaczenie – jedne psy są po prostu kanapowymi pupilami, inne mają predyspozycje myśliwskie albo pasterskie lub są niezwykle pomocne w akcjach ratunkowych. Te szczególne cechy, popularność, jak i koszt hodowli ostatecznie wpływają na cenę szczeniaka.

Psy rasowe. Ile kosztuje najtańsza rasa psa?

Wybierając czworonoga, musisz zapoznać się z jego charakterem. Małe psy, takie jak maltańczyki, mopsy czy shih tzu cieszą się dość sporą popularnością, szczególnie wśród osób, które cenią sobie ich kanapowy styl życia.

Małe psy rasowe

Szczenię małej rasy psa może kosztować od 1000 złotych w górę. Ostateczna kwota zależna jest od samego hodowcy, jak i przeznaczenia danej rasy. Psy, które będą pojawiały się na wystawach lub będą reproduktorami, na ogół są nieco droższe.

Ceny dużych psów rasowych

Do najpopularniejszych ras psów z pewnością zalicza się golden retriever. Podobnie, jak w przypadku owczarka niemieckiego, również i ten przedstawiciel ras dużych może kosztować od 2000 złotych do nawet 8000 złotych!

Czy tanie szczenię na pewno oznacza, że to najtańsza rasa psa?

Do stosunkowo tanich ras psów zalicza się border collie, który jest przedstawicielem psów pasterskich, jak i terriery, które świetnymi psami myśliwskimi jak i towarzyskimi. Kupno psa to jednak nie jest jego całkowity koszt. Przed ostateczną decyzją konieczne jest zapoznanie się z potrzebami psów rasy, która cię interesuje.

Z jakimi kosztami musisz się liczyć w przypadku kupna psa?

Musisz sprawdzić, z jakimi chorobami genetycznymi się zmagają i co znacząco wpłynie na koszt ich opieki weterynaryjnej. Przedstawiciele różnych ras mają inne potrzeby – psy pasterskie, jak border collie wymagają niemal ciągłego szkolenia i ruchu, zaś szpice odpowiedniej i codziennej pielęgnacji.

Istotna jest również karma dla psa, która powinna być dobierana do jego potrzeb, a każda rasa ma inne wymagania. Jeśli planujesz kupić psa, pamiętaj, że przedstawiciele dużych ras mają zdecydowanie większe zapotrzebowanie kaloryczne, a zatem utrzymanie psów dorosłych może być droższe niż młodych psów!

Archiwum: marzec 2022
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.