Psy są utożsamiane z wieloma pozytywnymi cechami – wiernością, odwagą i siłą. Nic dziwnego, że w naszej pamięci zapisało się wiele imion psów, które swoją postacią albo czynami zbudowały legendę. Właśnie dlatego przygotowaliśmy zestawienie sławnych psiaków, które na pewno kojarzysz. Znalazły się tutaj zarówno słynne psy z bajek, jak i zwierzaki, które istniały naprawdę a ich czyny wpłynęły na ludzi.

Szarik

Szarik to tytułowy bohater słynnego polskiego serialu z lat sześćdziesiątych: „Czterej pancerni i pies”. Dzielny owczarek niemiecki towarzyszył czwórce czołgistów i nieraz wykazywał się niesamowitą odwagą. Serial był tak często emitowany, że z Szarikiem i jego ekipą utożsamiały się coraz to nowe pokolenia naszych rodaków. 

Obecnie serial oglądany jest głównie przez starsze osoby, które czują do niego sentyment, oraz młodzież, która szuka w nim ciekawej fabuły. 

Rin Tin Tin

Rin Tin Tin to owczarek niemiecki, jeden z pierwszych psów aktorów. Jego historia do dzisiaj inspiruje i zachwyca. Jako szczeniak został uratowany pod koniec I wojny światowej. Amerykański żołnierz znalazł go w jednym z poniemieckich bunkrów we Francji i zabrał ze sobą za ocean. 

W Los Angeles pies został zatrudniony przez wytwórnię Warner Bros i wystąpił w kilkunastu znanych produkcjach. Rin Tin Tin przeżył u boku swojego pana czternaście lat, a po śmierci wrócił do Francji, gdzie został pochowany na jednym z psich cmentarzy. Jego nagła śmierć nie przerwała legendy, która jest żywa nawet po dziewięćdziesięciu latach. 

Lassie

Lassie to słynna suczka rasy owczarek szkocki, która zyskała popularność dzięki filmowi z lat czterdziestych i jego licznym remake’om. Oryginalnie Lassie jest postacią z wydanej w 1940 roku powieści Erica Knighta. 

Lassie była przyjaciółką małego chłopca, mieszkańca jednego z amerykańskich miasteczek. Pod wpływem kryzysu i wzrostu bezrobocia ojciec chłopca stracił pracę i suczka musiała zostać sprzedana. Pomimo odległości wielu kilometrów i trudnych przygód Lassie wróciła do domu. 

Suczka jest uwielbiana przez coraz to nowe pokolenia dzieci na całym świecie. Jej postać jest prawdziwym symbolem psiej miłości i wierności. 

Łajka 

Wymieniając imiona znanych psów nie sposób nie wspomnieć o Łajce. Jej rola w historii była przełomowa, a suczka stała się ważnym elementem nie tylko kultury, ale także polityki.

W latach pięćdziesiątych wyścig o podbój kosmosu między dwoma mocarstwami – USA i ZSRR osiągnął swoją kulminację. W programach kosmicznych wykorzystywano wiele zwierząt, ale to właśnie Łajka przeszła do historii, ponieważ stała się pierwszą żywą istotą umieszczoną na orbicie okołoziemskiej. Niestety, suczka nie przeżyła lotu. Stała się jednak symbolem nie tylko radzieckiego postępu technicznego, ale także nieograniczonych (jak się wówczas wydawało) możliwości człowieka. 

Lampo

„O psie, który jeździł koleją” to zdecydowanie najsmutniejsza szkolna lektura. Jej bohaterem jest Lampo, pies, który dużą część swojego życia spędzał w okolicach dworca kolejowego w jednym z włoskich miasteczek. W pewnym momencie zauważył, że na torach bawi się mała dziewczynka, a z jednej ze stron nadjeżdża pociąg. Lampo ratuje dziecko, ale sam ginie pod kołami. 

Fabuła została wymyślona przez Romana Pisarskiego, jednak pies Lampo istniał naprawdę. Spędzał większość czasu, jeżdżąc pociągami i, niestety, skończył swoje życie na torach. Obecnie na stacji Campiglia Marittima w Toskanii stoi jego pomnik, który jest olbrzymią atrakcją turystyczną.

Pluto

Żółty pies Pluto to jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci z bajek Walta Disneya. Jest jednym z najwierniejszych towarzyszy Myszki Miki – zarówno w filmach i serialach, jak i na kartach komiksów. 

Nigdy nie zostało jasno powiedziane, jakiej rasy jest Pluto. Można uznać go za typowego mieszańca, który charakteryzuje się dużą dozą inteligencji i humoru. Bawi dzieci i dorosłych już od ponad dziewięćdziesięciu lat. Jego wizerunek znajduje się na setkach zabawek i gadżetów. 

Droopy

Droopy obecnie jest trochę zapomnianym bohaterem kreskówek Texa Avery’ego. Ten antropomorficzny biały pies z rudą grzywką bawił wiele pokoleń widzów. Droopy najpewniej jest przedstawicielem rasy basset hund. Jego najbardziej charakterystyczną cechą była powolność, flegmatyczność i nieco ironiczny humor. 

Balto

Balto to słynny pies znany przede wszystkim amerykańskim dzieciom. Warto jednak przybliżyć jego historię. Ten przedstawiciel rasy husky był jednym z psów zaprzęgowych, które zostały przydzielone do bardzo ważnego zadania. Miały przewieźć leki na błonicę do ogarniętego epidemią, odciętego od świata miasteczka na Alasce. 

Balto był liderem zaprzęgu, który przebył tysiąckilometrową podróż w zamieci śnieżnej zaledwie w sześć dni. Dzięki niezmordowanemu instynktowi i doskonałej znajomości terenu Balto dotarł do celu, mimo że jego przewodnika dotknęła ślepota śnieżna. Obecnie ten psiak ma swój pomnik w Central Parku. Stał się także bohaterem wielu filmów i seriali. 

Tramp i Lady

„Zakochany Kundel” to jedna z najbardziej klasycznych bajek Disneya. Tramp i Lady to psi bohaterowie, którzy zakochują się w sobie w momencie, kiedy Lady gubi drogę do domu. Bajka jest nie tylko uroczą opowieścią o miłości. Daje kontekst różnic klasowych, zwraca uwagę na problem bezdomności zwierząt oraz wskazuje, jak bardzo różni się życie psów w zależności od tego, jak wyglądają i do jakiego domu przyjdzie im trafić. 

Zarówno Lady, jak i Tramp to sympatyczni bohaterowie, którzy doświadczają ostatecznie szczęśliwego zakończenia.

Boo

Na koniec nie mogło zabraknąć gwiazdy internetu. Boo to urodzony w 2006 roku piesek rasy pomeranian. Strzyżony w charakterystyczny sposób przypominał małego misia i szybko został okrzyknięty najsłodszym psem na świecie. Jego strona na Facebooku w szczycie popularności miała aż piętnaście milionów polubień! 

W istocie Boo był mieszkańcem Kalifornii i najlepszym przyjacielem jednej z pracowniczek Facebooka. Mieszkał razem ze swoim bratem Buddym i przez wiele lat inspirował wielu internetowych twórców. Niestety, Boo odszedł w 2019 roku, jednak z pewnością nie zostanie zapomniany.

Najsłynniejsze psy to nie tylko bohaterowie filmów i kreskówek. Wiele z nich – na przykład Balto albo Lampo, istniało naprawdę i zasłużyło się swojej społeczności na tyle, aby otrzymać własne pomniki. Psy nie od dzisiaj inspirują i dają przykład olbrzymiej wierności i odwagi. Na kartach książek i komiksów bawią i uczą, a w prawdziwym życiu towarzyszą nam na każdym kroku, dając swoje wsparcie i miłość.

Archiwum: kwiecień 2021
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)