Wydaje się, że psy mają gęstą sierść i nie odczuwają zbytnio chłodu na spacerach. Jednak okazuje się, że niektóre rasy nie najlepiej radzą sobie z ochroną swojego ciała przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Kurtka dla psa może być zatem użyteczna, zwłaszcza zimą. Czy jednak rzeczywiście będzie potrzebna każdemu czworonogowi? Przedstawiciele jakich ras mogą szczególnie skorzystać z dodatkowej ochrony? Na te i inne pytania odpowiadamy w tekście. Czytaj już teraz!

Kurtka dla psa – czy jest potrzebna?

Noszenie ubrań, np. kurtek, swetrów czy płaszczyków lub czapek, to oczywiście domena ludzi. Psy, co jasne, powinien chronić podszerstek. Czy kurteczki dla psów na zimę są zatem im rzeczywiście potrzebne? Na to pytanie każdy właściciel czworonoga musi odpowiedzieć indywidualnie. Psy takie, jak np. alaskan malamute czy husky siberian nie zmarzną podczas spacerów na śniegu. Jednak york będzie się najprawdopodobniej cały trząsł z zimna i nienaturalnie podnosił łapy do góry, kiedy przyjdzie mu chodzić po śniegu i lodzie. 

Kiedy warto rozważyć zakup kurtki dla psa?

Jeśli zauważysz, że twój pupil wyraźnie marznie, najpewniej kurtka dla psa okaże się dobrym wyborem. Decyzję o tym, czy kurtki zimowe dla psa są mu potrzebne, podejmij w oparciu o kilka czynników. Są to:

 • rasa;
 • wiek;
 • kondycja zdrowotna psa;
 • warunki termiczne panujące na zewnątrz;
 • zaplanowany czas trwania spaceru.

Jeśli jesteś właścicielem niewielkiego czworonoga, który ma krótką sierść i wyraźnie jest mu zimno na dworze w czasie mrozów, ubierz go w kurtkę dla psa.

Jakie rasy potrzebują kurtek zimowych dla psa?

Niektóre rasy potrzebują kurtek, a inne – nie. Najczęściej na dworze marzną czworonogi zaliczane do tzw. ras ozdobnych. Są bowiem pozbawione podszerstka zapewniającego ciepło zimą. Psy te mają krótkie włosy albo są całkiem łyse. Do ras tych zaliczają się między innymi:

 • york;
 • grzywacz chiński;
 • doberman;
 • amstaff;
 • wyżeł weimarski;
 • west highland white terrier;
 • dalmatyńczyk;
 • niektóre charty;
 • maltańczyk;
 • shih tzu;
 • chihuahua.

Stan zdrowia zwierzaka a kurtka dla psa

Kurtek dla psa mogą potrzebować także czworonogi, które cierpią z powodu obniżonej odporności organizmu. Zwierzęta chore, w okresie rekonwalescencji czy po zabiegach operacyjnych mogą zyskać na ich noszeniu. Czworonogi starsze i szczenięta również powinny mieć na sobie takie okrycie podczas spacerów na mrozie.

Warunki atmosferyczne a ubranka i kurtki dla psa

Latem, rzecz jasna, raczej żadnemu psu nie przyda się kurtka. Co innego jednak zimą lub przy jesiennych słotach, które szczególnie dokuczają niektórym czworonogom. Warto czasem zdecydować się na ubranka przeciwdeszczowe dla psa. Kurtka dla pieska pozwoli ustrzec się przeziębienia podczas obowiązkowych spacerów zimą.

Kiedy jeszcze warto zakładać pupilowi takie okrycie?

Twój zwierzak na co dzień przebywa tylko w ciepłym domu? Aby zachował komfort termiczny na spacerach, przyda mu się kurtka dla psa. Podobnie w przypadku, gdy temperatura na zewnątrz jest ujemna. Jeśli wiesz, że pupil pozostanie na zewnątrz dłużej niż przez kilkanaście minut (na przykład podczas wspólnej wyprawy w góry) to płaszcz przeciwdeszczowy dla psa lub kurtka zimowa dla czworonoga powinny znaleźć się w bagażu. Założysz je swojemu pupilowi wtedy, gdy zajdzie taka potrzeba.

Jak wybrać kurtkę dla psa?

Przede wszystkim, musisz brać pod uwagę rozmiar ubranka i komfort czworonoga. Kurtka dla yorka czy kurtka dla maltańczyka powinna być w mniejszym rozmiarze niż kurtka dla dużego psa. Niezależnie od rozmiaru, takie okrycia powinny pozwalać na bezproblemowe załatwianie potrzeb fizjologicznych przez czworonoga oraz na swobodę ruchów. Ważne jest też, by łatwo było je zakładać. Kurtka dla psa powinna być ciepła i wykonana z nieprzemakalnego materiału, ale jednocześnie przepuszczać powietrze. Płaszcze i kurteczki dla czworonożnych pupili mogą na pozór wydawać się fanaberią, ale kurtka dla psa czasem jest oznaką troski o zwierzaka. Jeśli masz przedstawiciela którejś ze wskazanych w tekście ras lub pies jest z innych względów narażony na chłód i opady, nie wahaj się przed zakupem. Wybierz takie okrycie, które zapewni pieskowi komfort i będzie skutecznie chronić go przed zimnem.

Archiwum: listopad 2021
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)