Rex dewoński to rasa, która zdobywa w naszym kraju coraz większą popularność. Chociaż wiele osób uważa je za koty bezwłose, posiadają charakterystyczne i bardzo przyjemne w dotyku futerko. Jeżeli chciałabyś mieć kota, który będzie towarzyszył ci we wszystkich codziennych czynnościach, devon rex z pewnością okaże się dobrym wyborem. 

Co warto wiedzieć o kotach devon rex?

Ogólny wyglądśredniej wielkości, drobno zbudowany kot o nietypowej głowie i dużych uszach
Rozmiarwysokość w kłębie: do 30 cm;
waga: od 2,5 do 4 kg
Szatafutro: bardzo krótkie, kędzierzawe lub układające się w fale;
maść: każda
Charaktertowarzyski, inteligentny, uczuciowy, przywiązany do opiekunów, radosny, energiczny
Długość życiado 20 lat
PochodzenieAnglia

Devon rex – charakter

Opis rasy devon rex należy zacząć od wesołego charakteru tych kotów. Mają raczej umiarkowany temperament, jednak uwielbiają być w centrum uwagi i chętnie uczestniczą w życiu rodzinnym. Kochają swoją rodzinę, jednak wybierają sobie jedną osobę, za którą wchodzą krok w krok. Najchętniej śpią z opiekunem w łóżku i głośno zabiegają o jego uwagę. 

Devony bardzo źle znoszą samotność. Jeżeli ich opiekun wychodzi do pracy na cały dzień zdecydowanie nie powinny być jedynymi kotami. Nie ma obaw – zazwyczaj bardzo dobrze tolerują towarzystwo innych zwierząt, zarówno kotów, jak i psów. Akceptują dzieci, jednak ich cierpliwość jest ograniczona, dlatego będą lepszymi towarzyszami dla starszych maluchów. 

Devon rex jest kotem, którego wszędzie pełno. Uwielbia eksplorować wszystkie dostępne przestrzenie w domu – od szafek kuchennych po różnego rodzaju schowki. Dodatkowo są to zwierzęta niezwykle inteligentne, które szybko się uczą. Cierpliwy opiekun może z powodzeniem uczyć ich sztuczek. 

Devony nie powinny same wychodzić z domu. Są bardzo odważne i ufne, dlatego w razie niebezpieczeństwa nie zachowają odpowiedniej ostrożności. Jednak, przyzwyczajone do szelek, z chęcią wybiorą się na spacer z opiekunem. 

Devon rex – zdrowie

W przypadku rasy devon rex choroby zdarzają się sporadycznie. Jest to stosunkowo zdrowa i długowieczna rasa. Nie oznacza to jednak, że nie ma żadnych schorzeń typowych właśnie dla niej. W rzadkich przypadkach może pojawiać się:

  • kardiomiopatia przerostowa – choroba związana z przerostem mięśnia sercowego. Może prowadzić do jego niewydolności, a tym samym do różnego rodzaju problemów, takich jak obrzęk płuc. Przynajmniej raz w roku kota warto poddawać badaniu echa serca. 
  • miastemia – genetyczne schorzenie, które polega na zaniku mięśni. Cierpiące na nią koty leczy się objawowo, aby poprawić im komfort życia. 
  • problemy skórne.

Wybór dobrej hodowli i regularne badania kontrolne to klucz do długowieczności kotów. Długość życia devon rexa wynosi mniej więcej piętnaście lat. 

Rex devon – pielęgnacja

Pod względem pielęgnacji devon rex jest kotem praktycznie bezobsługowym. Jego szata nie wymaga szczotkowania – zaleca się wręcz unikanie tego. Od czasu do czasu można wygładzić sierść miękką ściereczką. Jeżeli futerko prostuje się w niektórych miejscach lub pojawiają się przetarcia, nie należy się tym przejmować. Tylko skóra nosząca ślady zmian chorobowych powinna być poddawana kontroli.

Devon rex - wygląd

Koty rasy rex – wygląd

Devon rex to kot, którego trudno nie zauważyć. Jest średniej wielkości. Jego głowa jest trójkątna, a na jej szczycie znajdują się szerokie u nasady uszy, które nieco przypominają nietoperza. Szeroko rozstawione oczy mają owalny kształt i są bardzo duże, co z kolei przywodzi na myśl małego kosmitę lub elfa. 

Ich ciała są muskularne, a nogi długie i smukłe. Jedną z najbardziej charakterystycznych cech jest także sierść devona. Jego futro jest falowane i nierównomiernie rozmieszczone na ciele. Najgrubsza warstwa znajduje się po bokach ciała, przy ogonie, nogach i uszach. Nieco krótsza sierść jest na głowie, klatce piersiowej i brzuchu, jednak wzorcowo kot nie powinien mieć żadnych bezwłosych plam. 

Futerko jest bardzo miękkie i delikatne, łatwo je zetrzeć – nawet zbyt intensywnymi zabiegami pielęgnacyjnymi. Dopuszczalne są wszystkie rodzaje umaszczeń, dlatego devon rex biały, czarny lub łaciaty jest jak najbardziej możliwy do kupienia. 

Devon rex - charakter

Devon rex – hodowla

Hodowla, na którą się zdecydujesz, powinna mieć dobre opinie wśród miłośników rasy. Zwróć uwagę na to, czy jest ona zrzeszona w organizacji, która działa w ramach World Cat Federation (WCF) lub Federation Internationale Feline (FIFe). 

Koty o oryginalnym wyglądzie, takie jak devon rex, są bardzo łakomym kąskiem dla wszelkiego rodzaju pseudohodowców. Właśnie dlatego warto prowadzić mocną selekcję ogłoszeń i wybierać miejsce godne zaufania, w którym rozród jest oparty na wiedzy hodowcy a zwierzęta poddawane są potrzebnym badaniom. 

W żadnym wypadku nie przyjmuj pod swój dach kotków młodszych niż dwunastotygodniowe. Nie odbyły one jeszcze pełnej socjalizacji z matką i rodzeństwem, dlatego w przyszłości mogą mieć poważne problemy behawioralne. 

Devon rex – cena 

Ceny za kociaka rasy devon rex są bardzo zróżnicowane. Koty z rodowodem FIFe lub WCF kosztują od 3 500 do nawet 8 000 złotych. 

Devon rex - zdrowie

Rex devon – dla kogo?

Devon rex jest rasą idealną dla człowieka, który chciałby mieć w domu połączenie psa i kota. Jest wierny, inteligentny i bardzo bystry. Wszędzie go pełno i uwielbia odkrywać w domu nowe kryjówki. 

Koty tej rasy źle znoszą samotność, dlatego nie powinny być jedynymi kotami w domu. Nadają się dla rodzin z dziećmi, jednak nie tymi najmłodszymi. Ze względu na swoją energiczność mogą nie być odpowiednimi towarzyszami dla starszych ludzi.

Ze względu na dużą otwartość w stosunku do obcych devony powinny zamieszać w bardzo dobrze zabezpieczonym domu, który upewni się, że kociak nie będzie miał możliwości wymknięcia się samopas. 

Devon rex - pielęgnacja

Koty rasy rex – historia rasy

Devon rex z pochodzenia jest Anglikiem. Dokładnie jego ojczyzną jest Buckfastleigh w hrabstwie Devonshire. Za matkę rasy uznaje się Beryl Cox, która na początku lat sześćdziesiątych poprzedniego wieku dostrzegła wśród dokarmianych przez siebie kotów nietypowego osobnika. Miał on pofalowane i kędzierzawe futro dymnego koloru. W pewnym momencie jedna z kotek urodziła podobnie wyglądającego kotka. 

Kotek ten został przygarnięty przez Cox, która dała mu imię Kirlee. Wyrósł na naprawdę osobliwe zwierzę, o szerokiej głowie i dużych uszach. Dodatkowo miał ciekawskie usposobienie i przyjazny charakter. Kirlee został ojcem kociąt, które następnie w celu poszerzenia puli genetycznej krzyżowano także z kotami burmańskimi. Nowa rasa została uznana przez wszystkie ważne organizacje felinologiczne do początku lat osiemdziesiątych.

Do Polski devony trafiły dopiero w latach dziewięćdziesiątych. 

devon rex hodowla

Devon rex – ciekawostki

Sierść devon rexa osiąga swoją dorosłą postać dopiero w szóstym miesiącu życia. 

Devon rex jest niewątpliwie osobliwym zwierzęciem, które nikogo nie pozostawia obojętnym. Popularność tych kotów w naszym kraju jest dosyć duża, dlatego łatwo znaleźć odpowiednią hodowlę. To przyjazne i sympatyczne zwierzęta, które bardzo kochają swoich opiekunów i nie mają żadnego problemu z odnalezieniem się w towarzystwie innych zwierząt. Jeżeli chciałbyś mieć kota o nieco psim charakterze, będzie to idealny wybór. 

Jak devon rexy prezentują się w obiektywie?

Archiwum: styczeń 2021
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.