Cymric to rasa kota o skróconym naturalnie ogonie i długiej sierści. Kot ten charakteryzuje się łagodnym usposobieniem. Bardzo lubi ludzkie towarzystwo. Właśnie dzięki temu jest uznawany za odpowiedniego towarzysza dla miłośników kotów w każdym wieku.

Co istotne, koty tej rasy świetnie dogadują się z innymi zwierzętami, w tym psami. Nie musisz się martwić, że nowy domownik źle zareaguje na twoich pozostałych przyjaciół.

Cymric – jaki ma charakter?

Cymric to kot, który kocha zabawy. Jest odpowiednim kompanem dla dzieci, uwielbia także poznawać otaczający go świat. Dzięki wysokiemu poziomowi inteligencji bardzo szybko uczy się nowych umiejętności. Co ciekawe, cymric potrafi m.in. wydawać z siebie różne dźwięki. 

Koty tej rasy nie są agresywne czy buntownicze – wręcz przeciwnie. Są doceniane za spokojny i zrównoważony charakter. Cymric jest odpowiedni dla dzieci i dorosłych. Lubi zabawy, ale jednocześnie nie jest przesadnie aktywny. 

Szukasz grzecznego, ułożonego kota, który nie zniszczy twojego mieszkania? Wybierz cymrica!

Cymric – wygląd

Cymric to kot średniej wielkości, z krótkim grzbietem, głębokimi bokami i naturalnie skróconym ogonem. Charakterystyczny wygląd sprawia, że jego rozpoznanie nie sprawi ci większych problemów. 

Pamiętaj też, że niektóre z odmian rasy cymric są pozbawione ogonów! Co ciekawe, cymric to rasa, która nie zawsze posiada ogon – niektóre z odmian są go naturalnie pozbawione.

Co istotne, cymric ma długą sierść w rozmaitych umaszczeniach. To umożliwia ci wybranie kota, którego kolorystyka spodoba ci się najbardziej. W przypadku wielu innych ras tych poczciwych zwierząt jest to niemożliwe.

Wszystkie te cechy sprawiają, że cymric jest naprawdę uroczym stworzeniem. Wielu miłośników kotów wybiera właśnie je na swoich towarzyszy.

Cymric – ile waży kot?

Koty cymric należą do ras średniej wielkości. Ich masa wynosi zazwyczaj od 3,5 kg do nawet 6 kg.

Cymric – zdrowie

Cymric – zdrowie

Posiadasz cymrica lub dopiero zamierzasz go kupić i właśnie przeszukujesz internet w poszukiwaniu informacji na temat tej rasy? Musisz wiedzieć, że koty te są sprzedawane dopiero po ukończeniu 4. miesiąca życia

Niestety, u młodszych osobników istnieje ryzyko pojawienia się wielu różnych dolegliwości. Należą do nich m.in.:

  • zniekształcenie kręgosłupa, 
  • częściowy paraliż, 
  • wypadanie odbytu,
  • problemy z układem nerwowym. 

Gdy kot ukończy 4. miesiąc życia i nie wystąpił żaden z powyższych problemów, oznacza to, że ryzyko zostało zażegnane. Właśnie dlatego nie powinieneś w ogóle rozważać zakupu z pseudohodowli czy od hodowcy, który oferuje zbyt młode kocięta!

Cymric – długość życia

Długość życia kotów rasy cymric nie odbiega od normy. Przedstawiciele tej rasy przeżywają od 8 do około 14 lat.

Cymric – pielęgnacja

Aby twój kot cymric był zawsze cały i zdrowy, koniecznie wyczesuj jego sierść. Jeśli to możliwe, rób to każdego dnia. Nie zapominaj od czasu do czasu smarować kota specjalną pastą odkłaczającą. Dzięki niej twój czworonożny przyjaciel zachowa piękną sierść, a ty zapobiegniesz pojawieniu się przykrych dolegliwości skórnych.

cymric pielęgnacja

Pastę zakupisz w sklepach zoologicznych, także tych internetowych. Jej znalezienie nie sprawi ci problemów. 

Co więcej, musisz też regularnie kontrolować stan pazurów, oczu oraz uszu swojego kota. Jeśli zauważysz jakiekolwiek problemy, zgłoś się do weterynarza.

Nie zapominaj również o wyborze karmy wysokiej jakości. Unikaj tych z dodatkiem zbóż, dla kota najlepszym wyborem będą karmy wysokomięsne.

Cymric – kocięta

Jeśli chcesz przygarnąć młode kocięta cymric, to mamy dla bardzo złą wiadomość – możesz w ten sposób zaszkodzić sobie i swoim kotom! Kocięta cymric potrzebują przede wszystkim opieki matki, jej mleka oraz miłości. Właśnie dlatego pod żadnym pozorem nie wolno ich rozdzielać. 

Uważaj na pseudohodowle kota cymric!

Nie kupuj kota cymric z nielegalnego źródła oraz od osób, które nie mają pojęcia o hodowli kota cymric. W Polsce hodowle tej rasy są nieliczne. To sprawia, że wiele osób decyduje się na zakup zwierzęcia za granicą. 

Pamiętaj, że rasowe zwierzęta nie kosztują kilkuset złotych! Jeśli trafiłeś na taką ofertę, prawdopodobnie to pseudohodowla lub kot ma poważne problemy zdrowotne. W obu przypadkach zostaniesz oszukany i w najlepszym razie oszukany, w najgorszym – poniesiesz wysokie koszty leczenia kota.

Kot cymric – cena

Cena rasowego kota cymric wynosi od 2000 do nawet 5500 zł.

Czy kot cymric to dobry wybór?

Czy kot cymric to dobry wybór

Kot cymric będzie naprawdę odpowiednim towarzyszem, szczególnie jeśli masz dzieci. Przedstawiciele tej rasy charakteryzują się spokojnym charakterem i chętnie lgną do ludzi.

Pamiętaj jednak, aby nabyć kota, który skończył 4 miesiące. Pozwoli ci to uniknąć poważnych problemów w przyszłości!

Cena cymrica jest dość wysoka, ale ten kot jest jej wart. Dożywa nawet 14 lat, w tym czasie będąc świetnym codziennym towarzyszem.

Przed zakupem tego kota upewnij się jednak, że kupujesz go ze sprawdzonego źródła. 

Teraz kiedy posiadasz najważniejsze informacje o kocie cymricu, możesz przemyśleć wybór swojego przyszłego przyjaciela.

Archiwum: listopad 2021
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)