Pies, traktowany przez wielu opiekunów jak członek rodziny i najlepszy przyjaciel, zasługuje na prawidłową opiekę. Jednym z jej aspektów jest dbanie o zdrowie czworonoga. Tu z kolei niezmiernie ważne są: dobra znajomość pupila i regularna, wnikliwa obserwacja. To one pozwalają na szybkie zauważenie ewentualnych niepokojących zmian w wyglądzie lub/i zachowaniu psa. Z pewnością zaś wzbudzać niepokój mogą zmiany skórne różnego rodzaju, jak np. czernienie skóry u psa. Z czego ono wynika? Jak reagować w chwili zauważenia przebarwień? Sprawdź i trzymaj rękę na pulsie!

Czernienie skóry u psa – naturalny proces

Czernienie skóry u psa - naturalny proces

Istnieje wiele potencjalnych przyczyn czernienia skóry u psa, a jedną z nich jest… zupełnie naturalny proces! Zachodzące zmiany wcale nie muszą od razu zwiastować poważnych problemów zdrowotnych, dlatego – jeśli odkryjesz zmianę skórną na ciele pupila – postaraj się zachować spokój do czasu postawienia diagnozy. Ta zaś może cię zaskoczyć, gdy usłyszysz, że to naturalny proces.

Mobile 336x280 1
Desktop 580x400 1
Desktop 970x250 1

Najlepszym tego przykładem są wyżły dalmatyńskie, czyli popularne dalmatyńczyki. Psy tej rasy rodzą się białe. Charakterystyczne czarne lub ciemnobrązowe cętki pojawiają się stopniowo nieco później. W przypadku innych czworonogów, ze względu np. na uwarunkowania genetyczne, sytuacja może być podobna. W miarę dojrzewania pies będzie osiągać swój ostateczny wygląd, w tym określoną barwę skóry wraz z plamami w różnych kolorach, umiejscowionymi w rozmaitych częściach ciała. Jeśli pupil ma długą, bujną sierść, nawet nie będziesz mieć świadomości tego, jak wiele „może dziać się” pod nią.

Czernienie skóry u psa – zaburzenie barwnikowe skóry

Czernienie skóry u psa - zaburzenia barwnikowe skóry

Istnieją liczne zaburzenia i choroby skóry u psa. Za czernienie skóry u psa może odpowiadać zaburzenie barwnikowe skóry, a dokładniej zaburzenie hiperpigmentowe, nazywane też hiperpigmentacją. Powstaje ona w wyniku nadmiaru melaniny. Obszary nią dotknięte mogą mieć nieznacznie ciemniejszy kolor od reszty skóry, ale mogą być również bardzo ciemne, w tym czarne. To zależy od poziomu nagromadzonego barwnika.

Hiperpigmentacja jest przeciwieństwem hipopigmentacji (w jej wyniku na ciele powstają odbarwienia). Co niezmiernie ważne, zaburzenie to nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia i życia czworonoga. Jest ono jedynie defektem kosmetycznym.

Czernienie skóry u psa – zmiany nowotworowe

Czernienie skóry u psa - zmiany nowotworowe

Niestety i tego punktu nie możemy pominąć. Czernienie skóry u psa rzeczywiście może być jednym z objawów zmian nowotworowych rozwijających się w psim organizmie. Najczęściej jednak nie jest to jedyny objaw choroby. Jeśli nie obserwujesz u pupila innych niepokojących zmian w wyglądzie lub/i zachowaniu, istnieje duże prawdopodobieństwo, że groźnie wyglądające przebarwienie jest nieszkodliwe. Oczywiście, jeżeli masz obawy i wątpliwości, najlepszym rozwiązaniem jest konsultacja z lekarzem weterynarii.

Od Redakcji

Każda niepokojąca zmiana w wyglądzie lub zachowaniu psa jest dobrym powodem do odwiedzin lekarza weterynarii. Wczesna reakcja to większa szansa na skuteczne leczenie, jeśli rzeczywiście jest ku temu powód.

Czernienie skóry u psa – alergie

Czernienie skóry u psa - alergie

Alergie o różnym podłożu to jedna z częstszych przyczyn zmian skórnych, w tym przebarwień. Jeśli dodatkowo czarnym plamom towarzyszą np. krosty (zwłaszcza o ropnej treści), zaczerwienienie wskazujące na stan zapalny, rumień, świąd (pies intensywnie się drapie i jest niespokojny), nie należy zwlekać z wizytą u lekarza weterynarii.

Weterynarz
Behawiorysta
Dietetyk
Umów wizytę online
Zniżka 15% z kodem: ZWIERZAKI15
pupilmed

Czernienie skóry u psa – zakażenia

Czernienie skóry u psa - zakażenia

W przebiegu zakażeń zarówno bakteryjnych (np. ropne zapalenie skóry), jak i grzybiczych mogą wystąpić liczne zmiany skórne o różnym charakterze. Nieleczone będą się pogłębiać i prowadzić do powikłań. Leczenie domowymi sposobami w tym przypadku jest niewystarczające, bowiem pies musi być poddany antybiotykoterapii. Co istotne, lekarz z kolei musi postawić prawidłową diagnozę (na podstawie badań), by dobrać antybiotyk, który rzeczywiście szybko i skutecznie zadziała na dane drobnoustroje chorobotwórcze.

Czernienie skóry u psa – inne możliwe przyczyny

Czernienie skóry u psa - inne możliwe przyczyny

Poza wyżej wymienionymi istnieje wiele innych czynników mogących wpływać na czernienie skóry u psa. Należą do nich m.in.

  • zaburzenia hormonalne – przede wszystkim zaburzenia w obrębie tarczycy;
  • nieodpowiednia dieta – prowadząca do niedoboru lub nadmiaru składników odżywczych odpowiadających za wygląd i kondycję skóry;
  • stres – ten czynnik wywołuje różnego rodzaju problemy skórne częściej, niż większość opiekunów psów przypuszcza!

Jak widzisz, istnieje naprawdę wiele prawdopodobnych przyczyn czernienia skóry u psa. Kiedy zauważysz zmiany skórne u pupila, dla jego bezpieczeństwa i dla własnego spokoju udaj się na konsultację do lekarza weterynarii.

Archiwum: marzec 2023
Photo of author

Adam Nawrocki

Od dziecka uwielbia las i zwierzęta. Kojarzą mu się ze spacerami z dziadkiem, który był leśniczym. Teraz wybiera się tam najczęściej z aparatem oraz swoim czworonożnym przyjacielem na „bezkrwawe polowanie”. Pracuje jako fotograf.