Dzień Ryby – kiedy jest?

Dzień Ryby to święto wodnych zwierząt, które w Polsce ono ustanowione w 2003 roku jako owoc współpracy Stowarzyszenia Empatia i Fundacji Viva! Kiedy je obchodzimy? Pod koniec roku, a konkretnie – 20 grudnia. Obchody tego święta w okolicach Wigilii nie są oczywiście przypadkowe. Wiąże się to z potrzebą zwrócenia uwagi na niehumanitarne traktowanie żywych karpi w tym okresie.

infografiki grudzien 71

Obchody Dnia Ryby

W grudniu w wielu polskich miastach organizowane są akcje i happeningi uliczne, które mają zwrócić uwagę na los ryb. Ich główny przekaz jest jasny – ryby nie powinny być traktowane przedmiotowo, ponieważ czują ból w takim samym stopniu, jak inne zwierzęta. Najlepszym krokiem w Dzień Ryby jest przyłączenie się do takich akcji. Jak jeszcze możesz choć trochę wpłynąć na poprawę losu tych stworzeń? Warto rozważyć dietę roślinną.

Ryby wśród ludzi

Ryby jako znak zodiaku, pupile w akwarium i bohaterowie bajek – są ciągle obecne wśród ludzi! Wystarczy obejrzeć „Gdzie jest Nemo?” lub „Rybki z ferajny”, by zapałać do tych stworzeń większą sympatią. W Dzień Ryby warto poświęcić czas na to, aby lepiej zrozumieć potrzeby i zachowanie tych zwierząt. Są one w dużej mierze niezrozumiane przez ludzi, jednak zmiana nastawienia człowieka pomoże poprawić rybi los.

Archiwum: styczeń 2023
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)