Zapamiętaj!

  • Świerzb u chomika jest chorobą skóry wywołaną przez pasożyty – świerzbowce.
  • Objawy to podrażniona, zraniona skóra, brak sierści w niektórych miejscach i potrzeba drapania. 
  • Chomik może zarazić się świerzbowcem od innego zwierzęcia lub przez złą ściółkę. 
  • Aby zapobiegać świerzbowi, należy utrzymywać higienę i czystość klatki. 
  • W przypadku podejrzenia świerzbu należy skonsultować się z weterynarzem, który zdiagnozuje problem i zaproponuje leczenie.

Czym jest świerzb?

Świerzb u chomika jest chorobą zakaźną i zaraźliwą wywołaną przez pasożyty żyjące na skórze zwierzęcia. Są to świerzbowce, które mimo swoich niezwykle małych rozmiarów, mogą przysporzyć gryzoniom naprawdę wiele cierpienia. Przy podejrzeniu świerzbu należy odizolować chomika od innych osobników, a także wdrożyć leczenie.

Weterynarz
Behawiorysta
Dietetyk
Umów wizytę online
Zniżka 15% z kodem: ZWIERZAKI15
pupilmed

Świerzb u chomika – objawy

Świerzb podrażnia skórę chomika, powodując, że zwierzę ciągle się drapie. Jego skóra może być miejscami zraniona lub pozbawiona sierści, a przy kontroli futerka można zauważyć pasożyty wyglądające jak małe plamki. Jeśli chomik zostanie zarażony świerzbowcem usznym, woskowina w jego uszach będzie różnokolorowa, a skóra będzie wydawać się w tym miejscu zrogowaciała.

Jak chomik może zarazić się świerzbowcem?

Świerzbowiec bardzo łatwo przenosi się pomiędzy zwierzętami. Zdrowy chomik może więc zarazić się od innego zwierzęcia, szczególnie gdy przebywają w bliskim kontakcie. Dodatkowo zła ściółka, taka jak trociny czy sianko, może być również powodem zarażenia chomika świerzbem. Zdarza się bowiem, że pasożyty składają w nich swoje jaja.

Leczenie świerzbu u chomika

Opiekun, który zauważy u swojego pupila niepokojące objawy, powinien skonsultować się z weterynarzem. Specjalista może pobrać próbkę skóry chomika, by przekonać się, że rzeczywiście zwierzak został zarażony świerzbem. W łagodnych przypadkach mogą zadziałać preparaty dostępne w sklepach zoologicznych. Należy spryskać nim chomika, wcześniej zabezpieczając głowę zwierzęcia, aby środek przeciwświerzbowy nie dostał się do jego oczu.

Mobile 336x280 1
Desktop 580x400 1
Desktop 970x250 1

Jak zapobiegać świerzbowi u chomika?

Aby zapobiegać świerzbowi u chomika, ważne jest, aby zachować odpowiednią higienę i utrzymywać czystość w klatce zwierzęcia. Warto także zamrażać ściółkę na 48 godzin przed umieszczeniem jej w klatce chomika, ponieważ po umieszczeniu zapieczętowanej torby ze ściółką w zamrażarce, wszelkie świerzbowce oraz ich jaja zostaną zabite. Możesz również zmienić ściółkę na chusteczki higieniczne bezzapachowe lub papier toaletowy, aby sprawdzić, czy drapanie się chomika jest wynikiem reakcji na ściółkę, a nie świerzbu.

Świerzb u chomika to poważny problem. Dlatego zwracaj uwagę na wszelkie zmiany w wyglądzie i zachowaniu zwierzęcia, które mogą świadczyć o kłopotach zdrowotnych. W razie podejrzeń świerzbu skonsultuj się z weterynarzem, który pomoże zdiagnozować zwierzaka i zaproponuje właściwe leczenie.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Zwierzaki

Redakcja serwisu Zwierzaki.pl to zespół pasjonatów i miłośników zwierząt różnego rodzaju. Swoją wiedzę opierają na wieloletnim doświadczeniu, które zdobywali poprzez studia, kursy i przede wszystkim praktykę. Ich celem jest zapewnienie czytelnikom kompleksowej wiedzy na temat różnych zwierząt, ich zachowań, potrzeb, sposobów pielęgnacji, hodowli i ochrony.