W gdyńskiej Galerii Klif trwa wystawa pod tytułem „Zwierzęta i morze”. Michał Miegoń z Muzeum Miasta Gdyni zaznacza, że ekspozycja ma stanowić hołd kompanom marynarzy oraz tym zwierzętom, które na stałe wpisały się w portowy krajobraz miasta.

Od 7 maja można podziwiać wystawę „Zwierzęta i morze”, która prezentuje 15 fotografii datowanych na lata 1921-1983. Zdjęcia pochodzą ze zbiorów Muzeum Miasta Gdyni. Dominują psy, koty, małpy, papugi i albatrosy, a całość ma przede wszystkim przedstawiać niezwykłą więź łączącą ludzi i zwierzęta. Wszystko to ukazane jest w morskiej scenerii – na plaży, statkach czy gdyńskich ulicach. Psy, koty i inne stworzenia są nieodłącznymi kompanami i nie inaczej jest w przypadku ludzi morza, którzy zabierali zwierzęta często na pokład lub wpraszały się same stając się nieraz członkami załogi.

A. Drączkowska: „Zwierzęta są bez wątpienia źródłem radości”

To właśnie zwierzęta są pierwszoplanowymi postaciami ekspozycji. Jak pokazuje historia te stworzenia były przydatnymi członkami załogi, które z czasem zyskały wręcz miano symboli zapisując się na stałe w mitologii morskiej. Przede wszystkim jednak zwierzęta były zahartowanymi i wiernymi towarzyszami. O niezwykłym wpływie obecności zwierzaków w naszym życiu opowiada kuratorka wystawy, Agnieszka Drączkowska:

„Przebywanie w towarzystwie zwierząt ma dobroczynny wpływ na nasze zdrowie – może pomóc obniżyć ciśnienie krwi i zredukować stres. Zwierzęta są też bez wątpienia źródłem radości, o czym wiedzą wszyscy właściciele czworonogów. Tę radość możemy zobaczyć na archiwalnych zdjęciach Muzeum Miasta Gdyni – pokazują one wyjątkowe historie przyjaźni między ludźmi i zwierzętami z motywem morskim w tle. Widać, że gdynianie lubili zwierzaki, także te egzotyczne. Gdynia to morskie miasto, stąd zdjęcia ze statków z albatrosem czy papugami. Wystawa dostępna będzie dla zwiedzających w wydzielonej przestrzeni ekspozycyjnej na parterze centrum. Fotografie będą rozmieszczone w taki sposób, aby oglądający mieli komfort i przestrzeń do ich podziwiania”.

Wystawa potrwa do 28 czerwca. Wstęp jest wolny.

Archiwum: maj 2021
Photo of author

Damian Konkel

Z zawodu i wykształcenia dziennikarz. Pasjonat sportu i motoryzacji, jednak spokój i ukojenie przynoszą mu zwierzęta. Wielbiciel przede wszystkim psów oraz… szympansów, które odwiedza w pierwszej kolejności podczas wizyt w ZOO.