Naukowcy z Uniwersytetu Nowej Południowej Walii w Sydney postanowili przeprowadzić badania, których celem było oszacowanie liczby ptaków żyjących na ziemi. Badacze wyliczyli, że liczba ta wynosi aż 50 miliardów.

Jak oszacowano liczbę ptaków?

W swoich badaniach posiłkowali się bazą eBird. Zawiera ona prawie miliard wpisów na temat ptaków, które udało się zaobserwować. Pomocne były też dane z poszczególnych badań terenowych. Co więcej, badaczom udało się opracować algorytm, który pozwolił na oszacowanie globalnej liczebności poszczególnych gatunków.

Poza liczeniem pojedynczych ptaków, naukowcy oszacowali też liczbę gatunków tych zwierząt. Jest ich aż 9700. Jak się okazuje, liczebność wielu australijskich gatunków liczona jest w milionach. Przykładowo lorysa niebieskobrzucha występuje w liczbie 19 milionów. Niektórych ptaków jest znacznie mniej – przepiórników czarnopierśnych jest tylko 100.

Badacze z Uniwersytetu Nowej Południowej Walii w Sydney twierdzą, że udało im się oszacować liczebność aż 92 proc. gatunków ptaków. Co ciekawe, w przypadku czterech z nich liczba sztuk przekracza miliard.

Na świecie najpopularniejszy jest wróbel zwyczajny

Najliczniejszym ptakiem na ziemi okazał się wróbel zwyczajny. Ptaków tego gatunku jest aż 1,6 miliarda. Niewiele mniej, bo 1,3 miliarda liczy populacja szpaka zwyczajnego. Mew dalawarskich jest 1,2 miliarda, a dymówki 1,1.

Główny autor badań, dr Corey Callaghan przyznaje, że naukowców zaskoczyło, jak bardzo na świecie dominuje kilka spośród tak licznych gatunków ptaków.

Niestety, bardzo wiele jest też ptaków zagrożonych. Aż 12% zbadanych gatunków występuje w liczbie nieprzekraczającej 5000 osobników. Takim ptakiem jest chociażby rybitwa chińska.

za: wyborcza.pl, kopalniawiedzy.pl, phys.org

Archiwum: maj 2021
Photo of author

Ewa Malinowska

Weterynarz z wykształcenia i pasji. Aktualnie uczęszcza na kurs i zdobywa kwalifikacje z zakresu behawiorystyki zwierzęcej. Prywatnie „mama” dwóch psów i kota. W wolnych chwilach spaceruje z pupilami i odkrywa nowe, zielone zakątki swojego ukochanego miasta – Wrocławia.