Dwutygodniowa samiczka trzyma się blisko rodzicielki, aczkolwiek jest bardzo aktywna, co ożywia pozostałych osobników tego gatunku.

Zoo Wrocław. Narodziny gwanako to „podwójna radość”

Jak mówi jeden z opiekunów, do niedawna we wrocławskim zoo rodziły dwie samice, lecz jedna z nich jest już w dość podeszłym wieku. To sprawia, że narodziny Stasi wywołuje jeszcze większą radość:

Do niedawna obie samice rodziły maluchy, ale Asiula osiągnęła wiek seniorki. Dbamy, by była w doskonałej kondycji, ale najlepszym środkiem odmładzającym jest maluch na wybiegu. Dlatego te narodziny to dla nas podwójna radość. Proszę samemu przyjść i zobaczyć. Nasze gwanako mieszkają na całorocznym wybiegu, na wprost Rancza, więc można je odwiedzić w każdej chwili, nawet w Wigilię, czy Sylwestra

– mówi Łukasz Karolik.

Zoo Wrocław. Narodziny gwanako: charakterystyka gatunku

Gwanako andyjskie (Lama guanicoe) pochodzi z Ameryki Południowej i jest przodkiem lamy. Najczęściej zwierzęta te można zaobserwować na wysokich ternach (do 5 000 m n.p.m.) zlokalizowanych w Andach, gdzie panują surowe warunki. Z tego też powodu gwanako mają grubą wełnistą sierść, która chroni przed zimnem oraz wyjątkową budowę czerwonych krwinek, dzięki czemu przedstawiciele tego gatunku mogą normalnie żyć na takich wysokościach. W tym celu mają również bardzo ciekawe racice zakończone pazurami. To właśnie dzięki nim gwanako może poruszać się po stromych, skalistych zboczach.

Zoo Wrocław. Narodziny gwanako: liczebność

Obecnie w naturze przebywa ok. miliona osobników, jednak coraz częściej mówi się o zastosowaniu działań ochronnych pozwalającym przetrwać ten gatunek. Wszystko to z powodu rozwoju dróg i rolnictwa, które przyczyniają się do likwidacji naturalnych miejsc występowania tych zwierząt zmuszając je do wycofywania się w coraz bardziej niedostępne, mniejsze rejony.

Zoo Wrocław. Narodziny gwanako (zdjęcia)

61a0cadc16a95 o large
Fot. Zoo Wrocław
61a0cae30f768 o large
Fot. Zoo Wrocław
61a0caeb5246e o large
Fot. Zoo Wrocław
61a0caef2a88b o large
Fot. Zoo Wrocław
61a0caf1a4a10 o large
Fot. Zoo Wrocław
61a0caf4376f4 o large
Fot. Zoo Wrocław
61a0cadf10b9b o large
Fot. Zoo Wrocław
61a0cae62f977 o large
Fot. Zoo Wrocław
61a0cae95b739 o large
Fot. Zoo Wrocław

Źródło: Zoo Wrocław
Źródło zdj. głównego: Zoo Wrocław

Archiwum: listopad 2021
Photo of author

Damian Konkel

Z zawodu i wykształcenia dziennikarz. Pasjonat sportu i motoryzacji, jednak spokój i ukojenie przynoszą mu zwierzęta. Wielbiciel przede wszystkim psów oraz… szympansów, które odwiedza w pierwszej kolejności podczas wizyt w ZOO.