Znajdująca się na Wyspie Sobieszewskiej (nadmorska dzielnica Gdańska) Mewia Łacha, jest rezerwatem ptaków co można wywnioskować po samej nazwie. Od niedawna teren ten jest również miejscem obserwacji fok. Potwierdzają to okoliczni mieszkańcy i turyści, którzy mogą zaobserwować stado ssaków wygrzewających się w słońcu.

Mewia Łacha, podobnie jak Ptasi Raj, to jedno z najcenniejszych rejonów przyrodniczych nad Morzem Bałtyckim w Polsce. Sam obszar jest rezerwatem o charakterze faunistycznym dla ptaków na terytorium Wyspy Sobieszewskiej i Przekopu Wisły o łącznej powierzchni 150 ha. Na terenie Mewiej Łachy można spotkać wiele gatunków ptaków. Warto podkreślić, że wyłącznie w tym miejscu w Polsce gnieżdżą się rybitwy czubate.

Wysepka na cześć fok

Foki szare można już było zaobserwować na terenie Mewiej Łachy już kilkanaście lat temu więc ich obecność nie może zaskakiwać. To jedno z ulubionych miejsc bytowania fok szarych, które przebywają tam przez cały rok. Ze względu na przywiązanie ssaków do tego miejsca, jedna z wysepek na Mewiej Łasze mianowano Foczą Łachą.

Sam rezerwat znajduje się pod ochroną. Foki można obserwować ze specjalnej wieży lub biorąc udział w zorganizowanym rejsie. Spacerowicze często stykają się z fokami na plaży na Wyspie Sobieszewskiej w okolicy wejścia na plażę nr 1.

Foka szara jest gatunkiem chronionym. Głównym źródłem zagrożenia jest dla nich rybołóstwo, gdzie często plączą się w sieci rybackie. W przypadku jeżeli spotkamy zwierzę nie zbliżajmy się do niego i nie przeszkadzajmy.

Archiwum: maj 2021
Photo of author

Damian Konkel

Z zawodu i wykształcenia dziennikarz. Pasjonat sportu i motoryzacji, jednak spokój i ukojenie przynoszą mu zwierzęta. Wielbiciel przede wszystkim psów oraz… szympansów, które odwiedza w pierwszej kolejności podczas wizyt w ZOO.