W inicjatywie uczestniczyli strażacy z OSP KSRG Konin-Chorzeń.

Jeże szykują się do zimy: „są one niezwykle ważne dla naszego ekosystemu”

Lasy Państwowe informują, że jeże zapadają w zimowy sen w październiku. Zwierzęta zasypiają naprawdę mocno, jednak słabsze osobniki, które wybudzą się z hibernacji mogą nie przetrwać zimy. Dlatego tym bardziej ważne jest, aby w tym okresie miały odpowiednie schronienie:

„Dokąd nocą tupta jeż? Tego nie wiemy, ale wiemy, że jeże trzeba wspierać! Są one niezwykle ważne dla naszego ekosystemu, a Chorzeń obfituje w tereny występowania tych zwierząt. Z inicjatywy naszego Skarbnika Marka Gościniaka zbudowaliśmy domki dla jeży, które rozstawiliśmy w miejscach gdzie najczęściej szukają schronienia na zimę” – taki komunikat widnieje na profilu OSP KSRG Konin-Chorzeń na Facebooku i apelują:

„Wyścielone suchymi liśćmi domki zadbają by jeże bezpiecznie dotrwały wiosny, nie martwiąc się o żadne zagrożenia. Dbajmy o zwierzęta!”.

Jeże szykują się do zimy: zwierzętom możemy pomóc

Jeże zwykle budzą się do życia w kwietniu, kiedy robi się cieplej. Na czas snu preferują tereny gdzie jest wyższa trawa. To tam czują się najbezpieczniej, bo wciąż są poddawane presji przez większe, silniejsze drapieżniki. Istnieje jednak szansa, że w okresie zimowym możemy spotkać jeża. W takiej sytuacji powinniśmy pomóc zwierzęciu zanosząc go do specjalistycznego ośrodka, gdzie w fachowy sposób zaopiekują się takim osobnikiem.

Archiwum: październik 2021
Photo of author

Damian Konkel

Z zawodu i wykształcenia dziennikarz. Pasjonat sportu i motoryzacji, jednak spokój i ukojenie przynoszą mu zwierzęta. Wielbiciel przede wszystkim psów oraz… szympansów, które odwiedza w pierwszej kolejności podczas wizyt w ZOO.