Nietoperze to zwierzęta, które zamieszkują lasy, jaskinie, opuszczone budynki czy piwnice. Z tego względu mogą budzić dość ponure skojarzenia (nawet z wampirami). Czy jednak w ich diecie rzeczywiście ważnym elementem jest krew? A może to jedynie całkiem nieprawdziwy stereotyp? Sprawdź, co jedzą nietoperze żyjące w Polsce! Przekonaj się także, co ułatwia im zdobywanie pożywienia. Czytaj nasz artykuł już teraz!

Co jest cechą charakterystyczną nietoperzy?

Zapewne wiesz, że te zwierzęta to jedyne ssaki, które potrafią latać. Na tym jednak nie koniec, ponieważ są gatunki będące w stanie chodzić lub pływać. Zanim przybliżymy ich ulubione pokarmy, najpierw opiszemy, jak je zdobywają.

Budowa ciała nietoperzy – jak pomaga im zdobywać pożywienie?

Nietoperze latają dzięki wydłużonym przednich kończynom. Pomaga im w tym także błona ciała. Dlaczego warto o niej wspomnieć w kontekście naszego artykułu? Służy ona również do łapania większych owadów. Warto także powiedzieć, że dzięki przebywaniu w pozycji wiszącej nietoperze tracą mniej energii, która jest dla nich kluczowa. A w jaki sposób ją pozyskują? Odpowiadamy!

Co jedzą nietoperze? To istni owadożercy!

Na pytanie o to, co jedzą nietoperze, jest kilka odpowiedzi, ale jedna wysuwa się na pierwszy plan. Większość przedstawicieli tego gatunku zjada niemalże owady. Ćmy, komary czy chrząszcze to ich prawdziwe przysmaki. Te ssaki lubią je tak bardzo, że są w stanie zjeść nawet 500 owadów wielkości komara zaledwie w ciągu godziny!

Czy nietoperze jedzą owoce?

Mimo tego, że to owady są przysmakiem większości gatunków nietoperzy, to wśród tych zwierząt nie brakuje również owocożerców. Gustują one chociażby w nasionach, pyłkach czy owocach kwiatów. Przepadają również za:

 • mango;
 • daktylami;
 • figami;
 • bananami. 

Jednak niektóre z opisywanych zwierząt dają się ponieść drapieżnym instynktom. Co to oznacza?

Nietypowy pokarm nietoperzy – to musisz wiedzieć!

Wspominając o tym, co jedzą nietoperze, nie można zapominać o osobnikach polujących na większe od owadów zdobycze. Te ssaki zjadają także:

 • ryby;
 • ptaki;
 • żaby;
 • jaszczurki;
 • czasem nawet inne nietoperze. 

Słówko o nietoperzach zwanych wampirami

Zwierzęta żywiące się przedstawicielami własnego gatunku nazywane są wampirami. Występują jednak wyłącznie w obu Amerykach, a takich „bratobójczych” nietoperzy nie ma zbyt wiele. Są określane jako wampiry, ponieważ część z nich pije krew swoich ofiar. Jak to możliwe? Nietoperze nacinają skórę ssaków lub ptaków. Substancja, jaka zawarta jest w ich ślinie, sprawia, że ofiara zostaje znieczulona. Potem zwierzęta przechodzą do „wampirzych rytuałów”.

Co jedzą nietoperze w Polsce?

Odpowiedź na pytanie, co jedzą nietoperze w Polsce, z pewnością cię nie zaskoczy. Zwierzęta te są owadożerne, dlatego do ich przysmaków zalicza się takie istoty, jak:

 • mrówki;
 • motyle;
 • chrabąszcze;
 • komary;
 • pasikoniki;
 • widelnice.

Dieta nietoperzy prawdopodobnie była wcześniej dość dużą zagadką dla wielu osób. Po lekturze artykułu wiesz już, że tym, co jedzą nietoperze najczęściej, są owady. Niektóre ssaki latające mają całkiem ciekawe upodobania i lubią zjadać również owoce. Inne zaś nie pozbyły się instynktu łowcy i polują na większe od owadów zwierzęta. Pośród nich mogą być nawet przedstawiciele tego samego gatunku. Łatka „wampira” do nielicznych nietoperzy będzie więc pasować.

Archiwum: listopad 2021
Photo of author

Ludwik Jelonek

Od urodzenia mieszka na wsi i wychowywał się w otoczeniu zwierząt. Dawniej pomagał babci w hodowli kur, krów, świń czy gęsi. Z czasem zaczął interesować się egzotycznymi zwierzętami. Zdobywanie informacji na ich temat w języku polskim było trudne, dlatego korzystał z obcojęzycznych książek. Studiuje filologię angielską.