Przypadki wścieklizny zaobserwowano już w pięciu powiatach ziemskich Mazowsza oraz na terenie miast Radom i Warszawa. Zaburzenie obejmuje głównie lisy.

Wścieklizna na Mazowszu: Regiony objęte restrykcjami

„W tej chwili obszar zagrożony wścieklizną obejmuje teren powiatu otwockiego, mińskiego, garwolińskiego, kozienickiego, radomskiego, zwoleńskiego, miasta Radom i miasta stołecznego Warszawa” – taki komunikat wystosował Mazowiecki Lekarz Weterynarii. Uwzględniając samą stolicę najgorzej jest w dzielnicach Wawer i Wesoła, natomiast w samym powiecie mińskim zagrożenie dotyczy dziewięciu gmin: Dębe Wielkie, Halinów, Mińsk Mazowiecki, Siennica, Stanisławów, Latowicz oraz miasta Halinów, Mińsk Mazowiecki i Sulejówek. W pozostałych powiatach obowiązują restrykcje na całym obszarze.

Wścieklizna wśród zwierząt: Mazowieckie rozpoczęło kampanię informacyjną

W związku z narastającym problemem w regionie, prowadzona jest akcja informacyjna mająca na celu zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby. Wprowadzone regulacje zabraniają organizowanie targów, wystaw, konkursów, pokazów z udziałem psów, kotów oraz innych zwierząt wrażliwych na wściekliznę, polowań i odłowów zwierząt łownych, za wyjątkiem odstrzałów sanitarnych dzików oraz polowań indywidualnych bez udziału psów i nagonki, na zasadach określonych przez właściwego terytorialnie powiatowego lekarza weterynarii.

Psy, koty i inne zwierzęta gospodarskie, za wyjątkiem jedwabnika morwowego (Bombyx mori) i pszczoły miodnej (Apis mellifera) muszą przebywać na zamkniętych wybiegach. Należy też bezwzględnie zaszczepić przeciwko wściekliźnie psy, zalecane jest też szczepienia kotów. Kampania wyjaśnia także jak zachować się w przypadku napotkania zwierzęcia chorego na wściekliznę.

Archiwum: sierpień 2021
Photo of author

Damian Konkel

Z zawodu i wykształcenia dziennikarz. Pasjonat sportu i motoryzacji, jednak spokój i ukojenie przynoszą mu zwierzęta. Wielbiciel przede wszystkim psów oraz… szympansów, które odwiedza w pierwszej kolejności podczas wizyt w ZOO.