Uwaga! Nowe przypadki wścieklizny. Proszę o utrzymywanie zwierząt domowych i gospodarskich w zamknięciu oraz o szczepienie psów i kotów przeciwko wściekliźnie.

– czytamy w komunikacie RCB.

Alert RCB: rejony szczególnie zagrożone

Wścieklizna nęka od dłuższego czasu województwo mazowieckie. W związku z coraz liczniejszymi przypadkami, tamtejszy wojewoda Konstanty Radziwiłł, wydał stosowne rozporządzenie. W dyrektywie z 31 grudnia 2021 r. określono strefy szczególnie narażone na tę przypadłość. Należą do nich dzielnice: Wawer, Wesołą, Targówek (część dzielnicy ograniczoną od zachodu ulicą Radzymińską), Rembertów, Pragę Południe i Wilanów. W powiecie mińskim: gminę Dębe Wielkie, gminę Halinów, gminę Mińsk Mazowiecki, gminę Siennica, gminę Stanisławów, gminę Latowicz, gminę Cegłów oraz miasta Halinów, Mińsk Mazowiecki i Sulejówek. Powiaty: otwocki, garwoliński, kozienicki, radomski, zwoleński, wołomiński i miasto Radom.

Alert RCB: obowiązkowe szczepienia psów i kotów

W trosce o bezpieczeństwo wprowadzono także obowiązek szczepienia przeciwko wściekliźnie wszystkich psów i kotów z zagrożonych obszarów, które w terminie 30 dni ukończyły trzeci miesiąc życia, po czym zalecane są kolejne szczepienia nie rzadziej niż co dwanaście miesięcy od dnia ostatniego szczepienia.

Szczepień psów i kotów przeciwko wściekliźnie dokonują lekarze weterynarii świadczący usługi weterynaryjne w ramach zakładu leczniczego dla zwierząt.

Alert RCB: apel Wojewody Mazowieckiego

Na obszarze naszego województwa wciąż odnotowujemy nowe przypadki wścieklizny u zwierząt, nie tylko tych dziko żyjących, ale też domowych, np. kotów. Dlatego apeluję o zachowanie ostrożności w sytuacji spotkania nieznanych nam zwierząt na swojej drodze. Nawet jeśli zobaczymy ranne zwierzę i chcemy mu pomóc, nie dotykajmy go. Należy powiadomić odpowiednie służby. Nie podejmujmy działań na własną rękę. Pamiętajmy też, że szczepienie przeciw wściekliźnie psów jest obowiązkowe, a kotów zalecane, z wyjątkiem kotów przebywających na obszarze zagrożonym, gdzie szczepienie ich jest obowiązkowe

– powiedział Konstanty Radziwiłł, cytowany w komunikacie na stronie urzędu wojewódzkiego.

Już na początku stycznia TVN Warszawa informowało o wykrytych 109 przypadkach wścieklizny u zwierząt wolno żyjących. Ostatnie przypadki wścieklizny odnotowano w powiecie mińskim oraz na terenie dzielnic Rembertów i Targówek w Warszawie.

Źródło: TVN Warszawa

Archiwum: styczeń 2022
Photo of author

Damian Konkel

Z zawodu i wykształcenia dziennikarz. Pasjonat sportu i motoryzacji, jednak spokój i ukojenie przynoszą mu zwierzęta. Wielbiciel przede wszystkim psów oraz… szympansów, które odwiedza w pierwszej kolejności podczas wizyt w ZOO.