We Wrocławiu powstała społeczna rada ds. zwierząt. Organ ten ma się zajmować między innymi opiniowaniem i rekomendowaniem koncepcji czy aktów prawa miejscowego, które dotyczą traktowania zwierząt. Rada składa się między innymi z naukowców oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych.

Gminy mają obowiązek dbać o zwierzęta

Jak informuje wrocławska „Gazeta Wyborcza” w swoim serwisie internetowym, Społeczna Rada powołana została przez prezydenta miasta, Jacka Sutryka. Jej członkami są też lekarze weterynarii.

Mówiąc o powołaniu Rady, Sutryk podkreślił, że często człowieka można poznać po jego stosunku do zwierząt. Zaznaczył, że organ swoimi działaniami ma budować wrażliwość w ludziach w stosunku do naszych „braci mniejszych”.

Eksperci będą służyć swoją wiedzą

Z kolei rzeczniczka prezydenta Wrocławia ds. zwierząt, Barbara Borzymowska przypomina, że gminy mają obowiązek dbania o zwierzęta znajdujące się na jej terenach. Stanowi o tym ustawa o ochronie zwierząt z 21 lipca 1997 roku.

„Nie jest to zadanie łatwe i wymaga wiedzy eksperckiej”

– podkreśla przewodnicząca Społecznej Rady ds. Zwierząt.

Wskazuje, że to właśnie z tego powodu do Rady powołano osoby kompetentne, które pozwolą zwiększyć efektywność działań w kwestii ochrony zwierząt.

Społeczna Rada ds. Zwierząt składa się z 10 członków. To między innymi dyrektorka Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w stanie spoczynku Zofia Białoszewska. Działać w niej będzie także adwokatka z Ekostraży Anna Chrobot, dziennikarka Elżbieta Osowicz czy Edyta Gal z fundacji „Koci Zakątek”.

Za: wroclaw.wyborcza.pl

Archiwum: maj 2021
Photo of author

Ewa Malinowska

Weterynarz z wykształcenia i pasji. Aktualnie uczęszcza na kurs i zdobywa kwalifikacje z zakresu behawiorystyki zwierzęcej. Prywatnie „mama” dwóch psów i kota. W wolnych chwilach spaceruje z pupilami i odkrywa nowe, zielone zakątki swojego ukochanego miasta – Wrocławia.