Kanadyjska firma Sylvester.ai zajmująca się zdrowiem kotów, stworzyła aplikację Tably, która potrafi odczytać samopoczucie kota. Wystarczy zrobić zdjęcie swojemu pupilowi, a program za pomocą odpowiedniego algorytmu przekaże właścicielowi informacje dotyczące nastroju naszego zwierzęcia.

Aplikacja wykorzystuje uczenie maszynowe i stosowany algorytm opracowany na podstawie badań nad mimiką kotów, które ukazały się w 2019 roku na łamach „Scientific Reports”. W tamtych badaniach wykorzystano nową metodę oceny bólu u kotów o nazwie Feline Grimace Scale (z ang. feline znaczy koci). W pracach uczestniczyli eksperci w dziedzinie anestezji weterynaryjnej i leczenia bólu z Uniwersytetu w Montrealu.

Jak działa aplikacja

Sztuczna inteligencja zawarta w aplikacji opiera na pięciu aspektach. Są to: ułożenie uszu, przymknięcie powiek, napięcie pyska, pozycja wąsów i ułożenie całej głowy. Każdy z tych czynników jest oceniany w skali od 0 do 2. Na podstawie uzyskanych wyników, program wskazuje, czy kot odczuwa ból i czy konieczne jest podanie środków przeciwbólowych.

97% skuteczności AI

Twórcy aplikacji są zdania, że udało im się stworzyć „prawie nieomylny algorytm”, którego skuteczność oceniają na 97%. Program ma być stale rozwijany, a w przyszłości ma być wykorzystywany przez młodych lekarzy weterynarii. Weterynarze, jednak podkreślają, że poleganie wyłącznie na aplikacji jest zgubne i możemy takim zachowaniem robić krzywdę naszym pupilom.

Entuzjazmu i pewności Sylvester.ai odnośnie pracy algorytmu nie podzielają na razie użytkownicy aplikacji. Być może wynika to z faktu, że program potrzebuje więcej czasu na analizę obrazu, co przekłada się na to, że zwierzęta muszą dłużej patrzeć nieruchomo na obiektyw kamery. To w przypadku tak kapryśnych i humorzastych istot jak koty jest bardzo trudne.

Aplikacja Tably obecnie jest dostępna dla użytkowników smartfonów z systemem iOS.

Archiwum: lipiec 2021
Photo of author

Damian Konkel

Z zawodu i wykształcenia dziennikarz. Pasjonat sportu i motoryzacji, jednak spokój i ukojenie przynoszą mu zwierzęta. Wielbiciel przede wszystkim psów oraz… szympansów, które odwiedza w pierwszej kolejności podczas wizyt w ZOO.