Według danych ratusza, od stycznia br. na terenie województwa mazowieckiego wykryto 71 przypadków wścieklizny u wolno żyjących zwierząt.

Warszawa: wścieklizna u zwierząt. Ratusz wydał stosowne regulacje

Już 7 września wojewoda mazowiecki wydał stosowny komunikat dotyczący zwalczania wścieklizny u zwierząt. Wskazano również najbardziej zagrożone dzielnice. Trzy przypadki zaobserwowano w dzielnicach Wawer i Wesoła. Jeden natomiast wykryto na Targówku. Z tego powodu na obszarach zagrożonych zaczęły obowiązywać ściśle określone przepisy. Właściciele mogą wyprowadzać psy na smyczy, natomiast koty muszą być trzymane w zamkniętych pomieszczeniach. Zabronione są polowania oraz organizacja pokazów i podobnych wydarzeń z udziałem zwierząt wrażliwych na wściekliznę.

Dodatkowo szczególna ostrożność jest wskazana przy napotkaniu dzikiego zwierzęcia, wliczając w to ranne osobniki. W takiej sytuacji odradza się jego dotykania oraz podejmowania wszelkich działań na własną rękę. Wskazane jest natomiast powiadomienie odpowiednich służb.

Warszawa: wścieklizna u zwierząt. „Zaszczep pupila, to tylko chwila”

Stołeczny ratusz rozpoczął kampanię „Zaszczep pupila, to tylko chwila”, która ma na celu promowanie obowiązkowych szczepień dla psów na terenie województwa mazowieckiego. Jak przypomina magistrat:

W Polsce posiadacze psów są zobowiązani do szczepienia psów przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa trzeciego miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia

Brak szczepienia psa jest wykroczeniem, które może poskutkować mandatem do 500 zł. Koty nie podlegają temu obowiązkowi, aczkolwiek w ich przypadku szczepienie jest zalecane.

Warszawa: wścieklizna u zwierząt. Objawy

Wścieklizna to groźna i śmiertelna choroba. U zwierząt charakteryzuje się m.in.: agresywnym zachowaniem, ślinotokiem, połykaniem ziemi czy kamieni. W przypadku zakażenia się przez człowieka występują objawy zapalenia mózgu: bóle głowy, nudności, pobudzenie psychoruchowe przechodzące w okres porażenny, śpiączka i zgon. Objawem charakterystycznym jest niemożność spożycia jakiegokolwiek płynu (wodowstręt).

Źródło: PAP

Archiwum: październik 2021
Photo of author

Damian Konkel

Z zawodu i wykształcenia dziennikarz. Pasjonat sportu i motoryzacji, jednak spokój i ukojenie przynoszą mu zwierzęta. Wielbiciel przede wszystkim psów oraz… szympansów, które odwiedza w pierwszej kolejności podczas wizyt w ZOO.