Wprawdzie jeden pies wyglądający jak miś jest trudny do znalezienia, ponieważ przynajmniej kilka ras może spełniać te kryteria. Być może w internecie widziałaś pieska Boo. Ten popularny zwierzak swego czasu bardzo często pojawiał się na rozmaitych memach i obrazkach. To jednak niejedyny pies jak miś – istnieje kilka ras, które mogą przypominać wyglądem niedźwiadki. Oto one.

Pies jak miś – samojed

Jednymi z psów, które wyglądają nieco jak misie polarne, są samojedy. Rasa ta wyróżnia się przede wszystkim długą, białą szatą z gęstym podszerstkiem. Umaszczenie tego psa jest białe albo kremowe. Czworonóg jest raczej średnich rozmiarów. Ten pies jak miś staje się coraz popularniejszy jako zwierzę do towarzystwa. Świetnie sprawdza się również w sportach kynologicznych.

Samojed to pies jak miś również z uwagi na charakter. Jest raczej niezależny. Reprezentuje grupę szpiców, dlatego może być uparty i niezbyt łatwy w prowadzeniu. Jednocześnie przywiązuje się do człowieka, jest łagodny i bardzo wrażliwy.

Pies jak miś – chow chow

Chow chow to rasa, która swoje korzenie ma w Mongolii, choć rozpowszechniła się na dobre w Chinach. Jest to pies od średnich do dużych rozmiarów, z charakterystycznym, fioletowym językiem. Występuje w kilku umaszczeniach, choć najpopularniejsza jest ruda sierść. Jego znakiem rozpoznawczym jest gruba szata z gęstym podszerstkiem, odstająca dookoła ciała, zwłaszcza głowy, i nadająca mu wygląd niedźwiadka.

Warto dodać, że ten pies jak miś wymaga odpowiedzialnego opiekuna. Rasa jest dość niezależna i może sprawiać trudności początkującym przewodnikom. Nie jest to jednak pies skłonny do wybuchów. Jeśli weźmiesz go z dobrej hodowli, będzie zachowywał się jak prawdziwy miś – spokojny, zrównoważony i pewny siebie.

Pies jak miś – mastif tybetański

Kolejny ciekawy pies jak miś to mastif tybetański. Tutaj jednak, w porównaniu z pozostałymi czworonogami, mowa raczej o podobieństwie do potężnego niedźwiedzia. Mastif jest bowiem bardzo duży – jego waga dochodzi nawet do ponad 70 kg! Ma grubą sierść z obfitym podszerstkiem, która pozwala mu przetrwać w niskich temperaturach. Rasa pochodzi bowiem z Tybetu, gdzie pilnowała klasztorów mnichów tybetańskich i chroniła stada oraz dobytek przed drapieżnikami i rabunkiem.

Mastif tybetański to pies jak miś i zdecydowanie nie towarzysz dla każdego. Choć rasa jest bardzo stara, to znana również z mocnego charakteru. Czworonóg jest spokojny i opanowany, jednak bardzo nieufny wobec obcych. Przywiązuje się do opiekuna i lepiej, aby miał teren, którego może pilnować. Bardzo ważne w jego przypadku są odpowiednia socjalizacja, a także szkolenie i poświęcanie czasu na budowanie relacji z psem. W przeciwnym razie może stać się nie do opanowania.

Piesek Boo – internetowy pies jak miś

Jednym z popularnych zwierząt internetu jest piesek Boo. Nie jest to jednak osobna rasa, a jedynie piesek o imieniu Boo. Specjalnie ostrzyżony pies jak miś wygląda jak słodka maskotka. Jest to przedstawiciel miniaturowych szpiców, czyli pomeranianów. To charakterne pieski, które wyróżnia często szczekliwość. Są dość niezależne, a przy tym mają niewielkie wymiary, dlatego często wybiera się je na psy do towarzystwa. Występują w kilku wersjach kolorystycznych.

Pies jak miś – fryzura

Trzeba jednak zaznaczyć, że piesek będzie wyglądał w ten sposób dopiero po wykonaniu mu odpowiedniej fryzury. „Na misia” można obciąć także yorka, maltańczyka oraz większość psów ozdobnych, którym ciągle rosną włosy. Również gęsta, sztywniejsza sierść nadaje się idealnie do takiego strzyżenia.

Jeśli w twoim domu mieszka pies jak miś, musisz pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji. Co to oznacza? Przede wszystkim taką fryzurę najłatwiej jest osiągnąć u groomera. Specjalista najlepiej wie, w jaki sposób ufryzować włos, aby dobrze się trzymał, a jednocześnie był wygodny dla psa. Co więcej, taka fryzura wymaga częstszych wizyt w gabinecie psiego fryzjera, aby cały czas prezentowała się korzystnie.

Bardzo często sierść psa wyglądającego jak miś wymaga też czyszczenia. Mowa m.in. o kąpielach, a także czesaniu. To ostatnie, zależnie od rodzaju sierści, musi być przeprowadzane odpowiednimi narzędziami. Dzięki t emu twój pupil będzie korzystnie wyglądał przez cały czas.

Pies jak miś na pewno przyciąga wiele spojrzeń. Warto jednak pamiętać, aby nie uprzedmiotowić swojego czworonoga. Twój pupil potrzebuje przede wszystkim traktowania jak pies. Musisz zapewnić mu odpowiednią aktywność oraz zaspokoić potrzeby fizyczne i psychiczne. W ten sposób będzie szczęśliwy bez względu na fryzurę czy wygląd.

Archiwum: lipiec 2022
Photo of author

Adam Nawrocki

Od dziecka uwielbia las i zwierzęta. Kojarzą mu się ze spacerami z dziadkiem, który był leśniczym. Teraz wybiera się tam najczęściej z aparatem oraz swoim czworonożnym przyjacielem na „bezkrwawe polowanie”. Pracuje jako fotograf.