Każdy właściciel chce, aby jego pies był zdrowy i pełen energii. Jednym z kluczy do tego jest utrzymanie odpowiedniej masy ciała. Jakie parametry są najważniejsze dla jack russell terriera?

Co warto wiedzieć?

  • Jack russell terrier waży zwykle od 5 do 6 kg. 
  • Ważne jest monitorowanie wagi w miarę dojrzewania psa.
  • Waga jack russell terriera nie różni się w zależności od płci.

Ile waży jack russell?

Jack russell terrier to niewielka rasa psa, której waga jest ściśle związana z jej wysokością w kłębie. Na każde 5 cm wysokości powinien przypadać kilogram masy ciała. U dorosłych psów tej rasy waga idealna waha się w przedziale od 5 do 6 kilogramów. Ważne, aby monitorować tę wartość w miarę dojrzewania psa i dostosowywać dietę oraz aktywność fizyczną.

Jak rozpoznać nadwagę lub niedowagę u jacka russella?

Rozpoznanie nieprawidłowej wagi u jack russell terriera jest kluczem do utrzymania jego zdrowia. Aby stwierdzić, czy twój pies ma odpowiednią wagę, obserwuj jego sylwetkę. 

Powinieneś być w stanie wyczuć jego żebra pod palcami, ale nie powinny one być widoczne. Jeśli są zbyt widoczne, może to wskazywać na niedowagę. Z kolei jeśli są trudne do wyczucia, może to sugerować nadwagę.

Jakie czynniki mogą przyczyniać się do nieprawidłowej wagi u psa?

Nieprawidłowa waga u psa może wynikać z wielu przyczyn. Niewłaściwa dieta, zbyt mało lub zbyt dużo ruchu oraz predyspozycje genetyczne są tylko niektórymi z nich. Dlatego ważne jest regularne kontrolowanie wagi psa, dbanie o zrównoważoną dietę i zapewnienie odpowiedniej ilości ruchu.

Idealna waga dla dorosłych1 kg na każde 5 cm wysokości
Zalecana ilość karmy15g/kg masy ciała

Czy u jacka russella waga zależy od płci?

Nie, waga jack russell terriera nie różni się znacząco w zależności od płci psa. I u psów, i u suk idealny wzrost to 25–30 cm, a idealna waga to 5–6 kg.

Archiwum: październik 2023
Photo of author

Maciej Grabowski

Szczęśliwy właściciel uroczego husky, który często towarzyszy mu podczas długich spacerów i wędrówek po górach. Poza pisaniem o zwierzętach, autor uwielbia też podróżować i poznawać różne kultury oraz tradycje kulinarne. W wolnym czasie lubi uprawiać sport, w szczególności biegi długodystansowe oraz wspinaczkę górską.