Jak wygląda prawdziwa sierść golden retrievera?

Sierść golden retrieverów zgodnych z wymogami rasy jest długa i gęsta, z obfitym podszerstkiem. Ma za zadanie chronić psa podczas pracy w wodzie czy w niskich temperaturach. Długość i gęstość sierści różni się w zależności od partii ciała. Najdłuższa jest na klatce piersiowej, brzuchu, udach, ogonie i tylnej części kończyn. Może mieć charakter prosty lub lekko falisty. Zmienia się też w zależności od pory roku.

Skąd wziął się mit o goldenach krótkowłosych?

Czasami w miotach rodziców rasowych, długowłosych golden retrieverów rodzą się szczenięta krótkowłose. Jest to jednak rzadka, niepożądana mutacja genetyczna. Niektórzy hodowcy celowo krzyżują też goldeny z innymi rasami, np. labradorami, aby uzyskać krótkowłose mieszańce. Jednak żaden krótkowłosy golden retriever nie może być uznany za przedstawiciela rasowego golden retrievera.

Czy krótkowłosy golden retriever to dobry pies?

Mieszańce spokrewnione z goldenem retrieverem często mają podobny charakter i usposobienie, co sprawia, że są dobrymi psami rodzinnymi. Jednak kupując takiego psa, trzeba mieć świadomość, że nie jest to rasowy golden retriever. Krótka sierść może wydawać się wygodniejsza w pielęgnacji. Jednak nie zapewnia ochrony przed czynnikami atmosferycznymi tak dobrze, jak długi włos golden retrievera.

Podsumowując, golden retriever krótkowłosy to mit. Rasa golden retriever ma wyłącznie długą, gęstą sierść. Krótkowłosi mieszańcy czasem bywają mylnie sprzedawani jako „goldeny”, choć nim nie są.

Archiwum: październik 2023
Photo of author

Zwierzaki

Redakcja serwisu Zwierzaki.pl to zespół pasjonatów i miłośników zwierząt różnego rodzaju. Swoją wiedzę opierają na wieloletnim doświadczeniu, które zdobywali poprzez studia, kursy i przede wszystkim praktykę. Ich celem jest zapewnienie czytelnikom kompleksowej wiedzy na temat różnych zwierząt, ich zachowań, potrzeb, sposobów pielęgnacji, hodowli i ochrony.