Jakie są główne typy budowy cane corso?

Rasa cane corso jest różnorodna w swojej budowie, co jest efektem odbudowy rasy w latach 70. XX wieku. Możemy wyróżnić dwa główne typy budowy tych psów. Pierwszy to pies wysoki z długimi kończynami, dość długą kufą i mniej zaznaczonym stopem. Drugi, bardziej preferowany typ to pies średniej wielkości z krótką kufą i wyraźnie zaznaczonym stopem. 

Psy tego drugiego typu są bardziej atletyczne i muskularne, z wyraźnie zaznaczonym kątowaniem kończyn tylnych. Kiedy myślimy o „cane corso wielkość”, często wyobrażamy sobie właśnie tego drugiego, bardziej kompaktowego psa.

Jakie są dokładne wymiary cane corso? 

Dokładne wymiary psa rasy cane corso zależą od płci. Samce osiągają wysokość w kłębie od 64 do 68 cm, natomiast samice od 60 do 64 cm. W kwestii masy ciała różnice również są widoczne – samce ważą średnio między 45 a 50 kg, podczas gdy samice osiągają wagę w przedziale 40-45 kg.

Tabela dot. wielkości psów

PłećWysokość (cm)Masa (kg)
Psy64–6845–50
Suki60–6440–45

O czym pamiętać?

Rasa cane corso to wspaniałe psy o różnorodnej budowie. Chociaż możemy wyróżnić dwa typy tej rasy pod względem wielkości i budowy, oba typy reprezentują silne, zdrowe i muskularne psy. Jeśli zastanawiasz się nad wyborem cane corso, warto zwrócić uwagę na ich wymiary i budowę, aby wybrać psa, który najlepiej będzie pasował do Twojego stylu życia i oczekiwań.

Archiwum: październik 2023
Photo of author

Adam Nawrocki

Od dziecka uwielbia las i zwierzęta. Kojarzą mu się ze spacerami z dziadkiem, który był leśniczym. Teraz wybiera się tam najczęściej z aparatem oraz swoim czworonożnym przyjacielem na „bezkrwawe polowanie”. Pracuje jako fotograf.