Jakie są wady posiadania Berneńskiego psa pasterskiego?

Niestety, berneńczyk, mimo swojego uroku, ma pewne wady. Po pierwsze, jest to rasa, która żyje stosunkowo krótko. Krótka długość życia może być bolesna dla właściciela, który przywiązuje się do swojego czworonoga. Ponadto berneński pies pasterski ma skłonności do zapadania na wiele chorób, co nie tylko może wpłynąć na jego samopoczucie, ale również generuje dodatkowe koszty weterynaryjne.

Kolejną ważną kwestią jest fakt, że berneński pies pasterski jest kosztowny w utrzymaniu. Chociaż wiele osób zakochuje się w jego pięknej, gęstej sierści, berneńczyk mieszkający w domu przez cały rok będzie intensywnie ją gubił, co wymaga regularnej pielęgnacji i sprzątania.

Jak wymienione wady wpłyną na właściciela?

Decyzja o posiadaniu psa zawsze wiąże się z pewnymi kompromisami. W przypadku berneńczyka, krótka długość życia i skłonność do chorób mogą być emocjonalnie obciążające dla właściciela. Oznacza to częste wizyty u weterynarza i potencjalne wyższe wydatki na opiekę zdrowotną psa.

Natomiast intensywne linienie berneńskiego psa pasterskiego może sprawić, że właściciel spędzi więcej czasu na sprzątaniu i pielęgnacji sierści swojego pupila. Jeśli nie jesteś gotowy na codzienne sprzątanie i częste wizyty u groomera, berneńczyk może nie być dla Ciebie idealnym wyborem.

Berneński pies pasterski wady – o czym należy pamiętać?

Berneński pies pasterski to rasa pełna uroku, ale jak każdy pies, ma swoje wady. Zanim zdecydujesz się na adopcję, warto dokładnie zastanowić się nad tymi kwestiami. Dzięki temu będziesz w stanie dokonać świadomego wyboru i zapewnić swojemu berneńczykowi najlepsze możliwe warunki życia.

Archiwum: październik 2023
Photo of author

Adam Nawrocki

Od dziecka uwielbia las i zwierzęta. Kojarzą mu się ze spacerami z dziadkiem, który był leśniczym. Teraz wybiera się tam najczęściej z aparatem oraz swoim czworonożnym przyjacielem na „bezkrwawe polowanie”. Pracuje jako fotograf.