Jakie są Berneńskie psy pasterskie?

Berneńskie psy pasterskie są wyjątkowo spokojne i cierpliwe. Charakteryzują się zrównoważonym temperamentem, a w kontaktach społecznych okazują się być bardzo towarzyskie. Co ważne, trudno jest je wyprowadzić z równowagi. W sytuacjach, które uznają za niekomfortowe, wybierają taktykę wycofania się, zamiast konfrontacji.

Jednak to, co wyróżnia te psy, to ich niezwykłe przywiązanie do opiekunów. Berneński pies pasterski uwielbia przebywać w towarzystwie najbliższych, a samotność nie jest dla nich wskazana. Kiedy zostają same, mogą niszczyć przedmioty w domu z nudów lub tęsknoty. Wobec nieznajomych są nieco powściągliwe, ale wystarczy chwila, by przekonały się do nowych osób.

Czy berneńczyki nadają się do szkoleń lub pracy?

Berneńskie psy pasterskie przez wieki pełniły rolę stróżów, a także pomagały w pracach przy zaganianiu stad zwierząt hodowlanych. Dzisiaj, choć ich główną rolą jest bycie kompanem rodziny, wciąż mają w sobie zacięcie do pracy. Czujne i towarzyskie, są świetnymi współpracownikami. Wszystko, czego potrzebują, to konsekwencja i systematyczność w szkoleniu ze strony opiekuna.

Mimo imponującej budowy ciała, chętnie uczestniczą w różnego rodzaju treningach. Opiekunowie tych psów często decydują się na kontynuowanie szkoleń, widząc ich efekty i zaangażowanie czworonoga. Zalecane dla nich aktywności to tropienie, nosework czy trening posłuszeństwa.

Czy berneńskie psy pasterskie mogą przebywać wśród dzieci?

Tak, berneńskie psy pasterskie, dzięki swojemu spokojnemu i cierpliwemu charakterowi, świetnie nadają się do rodzin z dziećmi. Są ciepłe, przyjacielskie i bardzo oddane, co sprawia, że stają się idealnymi towarzyszami zabaw dla najmłodszych. Ważne jest jednak, by zawsze obserwować interakcje między psem a dzieckiem i uczulić najmłodszych na odpowiednie zachowanie wobec czworonoga.

Berneński pies pasterski – jaki mają charakter?

Berneński pies pasterski charakter to kombinacja spokoju, cierpliwości i oddania opiekunom. Jest to wyjątkowy pies, który doskonale odnajduje się w roli stróża, pracownika, ale przede wszystkim wiernego towarzysza rodziny. Jeśli szukasz psa o stabilnym temperamencie, który będzie doskonałym kompanem dla dzieci, berneńczyk może być idealnym wyborem.

Archiwum: październik 2023
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.