Barwinki to dość długowieczne ptaki, zwłaszcza jak na swój niewielki rozmiar – potrafią bez problemu dożyć 25 lat, a zdarzają się także osobniki żyjące 40 lat! Trzeba to wziąć pod uwagę, decydując się na zakup tego ptaka. Pod wieloma innymi względami są to idealne ptaki dla całej rodziny. Wygląd, cechy i ceny zwierzaka, które przedstawiamy w naszym artykule, zdecydowanie warto poznać!

Barwinki i ich odmiany kolorystyczne

Opisywane ptaki odznaczają się niedużymi rozmiarami. Mierzą nie więcej niż 23 centymetry długości i ważą około 175 gramów. Samce nie różnią się zbytnio od samic, więc najlepszą metodą na ich rozróżnienie będą badania genetyczne wykonane przez lekarza weterynarii. Barwinki występują w dwóch odmianach kolorystycznych, które nieznacznie się różnią. Poszczególne gatunki to:

 • barwinka białobrzucha – (zwana też białobrzuszką złotogłową) wyróżnia się kilkoma charakterystycznymi kolorami upierzenia. Brzuch – jak sama nazwa wskazuje – jest biały. Ogon, tył nóg oraz głowa są za to żółte lub jasnopomarańczowe, a skrzydła ten ptak ma zielone;
 • barwinki czarnogłowe – (znane również jako białobrzuszki czarnogłowe) ptaki te przypominają z grubsza powyższą odmianę. Jedyną różnicą jest obecność koloru czarnego na czubku głowy, a także gdzieniegdzie na piórach (zwłaszcza na ich końcach).

Wyjątkowy charakter barwinek – papuga dla całej rodziny

Barwinki, chociaż to niezwykle interesujące ptaki, nie nadają się dla dzieci i nie mogą być uznane za idealne dla rodziny. Te ptaki są bardzo temperamentne, o czym należy pamiętać przed kupieniem ich. Za ich temperament można je pokochać lub znienawidzić. Z jednej strony są bardzo energiczne i śpią tylko w nocy, przez cały dzień chcą mieć coś do zrobienia, szukają możliwości zabawy, przez co mogą wydawać się idealnymi towarzyszami. Z drugiej strony pamiętaj, że oznacza to, że te długowieczne ptaki będą chciały spędzać z tobą każdą chwilę każdego dnia, głośno oznajmiając swoje niezadowolenie, jeśli nie będą miały takiej możliwości.

Warto tu również zaznaczyć, że papugi te nie dogadują się najlepiej z innymi gatunkami ptaków. Mogą być bowiem wobec nich agresywne. Z drugiej strony rozważając zakup barwinki, należy przygotować się od razu na wzięcie parki. Ten ptak potrzebuje towarzysza, z którym będzie mogła przepracować, chociaż część swojej (raczej agresywnej) energii. Jednak fakt, że twoje papugi stoczą swoje walki w ramach zabawy, nie oznacza, że ty jesteś bezpieczny. Uważaj, bo te ptaki dziobią również swoich opiekunów, potrafią też boleśnie podrapać.

W jakiej klatce powinny być trzymane barwinki?

Mimo że ptaki te nie są duże, to należą do bardzo aktywnych zwierząt. Barwinki wymagają więc odpowiednio dużej klatki, w której będą mogły oddawać się ulubionym aktywnościom. Możesz je trzymać w przestronnej wolierze, gdyż nie trzeba będzie ich wówczas wypuszczać z klatki na loty po domu. W pomieszczeniu powinny się znaleźć także akcesoria do zabawy – sznury, huśtawki i domki, które będą stymulować rozwój intelektualny ptaka. Zabawki barwinkom należy regularnie wymieniać, jako że szybko się nimi nudzą.

Papuga barwinka – jakiego żywienia wymaga?

Dieta barwinek potrafi być naprawdę kosztowna. Poza najwyższej jakości granulatem ptaki powinny mieć dostęp do świeżych warzyw i owoców. Warto podawać im:

 • marchew;
 • groszek w strąkach;
 • jarmuż; 
 • brokuły; 
 • szpinak; 
 • cykorię;
 • czerwoną paprykę; 
 • jabłko;
 • pomarańczę; 
 • banany;
 • granat;
 • jagody;
 • owoce kiwi; 
 • gruszki;
 • mango; 
 • papaję.

Można tutaj kierować się sezonowością danych owoców i podawać dane gatunki wtedy, gdy uda się kupić je w sklepie. Białko można uzupełniać specjalnymi larwami lub pokrojonym na małe kawałki żółtym serem albo kośćmi kurczaka. Bierz pod uwagę, że ptaki te dużo jedzenia marnują, rozrzucając je po klatce. Co powinny pić barwinki? Możesz podawać ptakom wodę z dodatkiem miodu.

Barwinka czarnogłowa – cena za jednego ptaka

Jaki jest koszt zakupu barwinek? Cena ptaków zdecydowanie nie będzie niska. Trzeba za nie najczęściej zapłacić mniej więcej 2000 zł, aczkolwiek czasami kwota wzrasta nawet do 3000 zł. Do ceny samego zwierzęcia trzeba też doliczyć koszty klatki lub woliery, a także niezbędnych akcesoriów oraz regularnych zakupów karmy. Powinieneś zatem dokładnie przemyśleć zakup.

Barwinki to bardzo ładne ptaki, ale ich wymagania przekraczają możliwości większości opiekunów. Decydując się na tego ptaka, zdecydowanie podejmujesz się ogromnego obowiązku, ale twoje życie nigdy już nie będzie nudne.

Źródło zdjęcia: Hector Bottai via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Archiwum: wrzesień 2021
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)