Popularne zwierzaki domowe, takie jak psy, koty czy chomiki, to dla niektórych osób zbyt sztampowe wybory na pupila. Nie brakuje tych, którzy decydują się na egzotycznego zwierzaka. Tamaryny, czyli małpki rodem z Ameryki Południowej, to zwierzaki urocze i inteligentne, ale czy dla każdego? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w naszym artykule. Sprawdź, ile może kosztować tamaryna i jakie gatunki tych małpek są najbardziej rozpowszechnione. Przeczytaj nasz tekst i sprawdź, czy warto decydować się na nowego pupila!

Tamaryny – charakterystyka

tamaryny - charakterystyka

Nie ma jednego gatunku tamaryny, jednak można orientacyjnie wskazać pewne cechy tych małpek:

 • długość ciała około 21-33 cm;
 • długość ogona 30–42 cm;
 • waga około 360–650 g. 

Zwierzę żyje w grupkach, które zwykle składają się z rodziców oraz 1-3 młodych. Samce tamaryn są bardzo opiekuńcze w stosunku do swoich młodych i opiekują się nimi już od chwili porodu. Najczęściej tego zwierzaka można spotkać w Ameryce Południowej, ale ten ssak naczelny z rodziny pazurkowcowatych jest widywany także w innych miejscach na świecie. Dziś bowiem panuje moda na egzotyczne zwierzęta. 

Tamaryna jako zwierzątko domowe – czego potrzebuje taka małpka?

tamaryny - czego potrzebują

Jeśli zdecydowałeś się na zakup tamaryny, powinieneś najpierw:

 • przygotować mieszkanie na jej przybycie;
 • dowiedzieć się, jakie są jej ulubione smakołyki;
 • kupić klatkę, aby małpka nie nabrudziła i nie pogryzła mebli, gdy nie będzie cię w domu. 

Temu energicznemu zwierzakowi potrzeba przede wszystkim bezpieczeństwa i miejsca do zabawy. Zanim tamaryna się z tobą oswoi, musisz być cierpliwy, troskliwy i obecny w jej życiu. Z reguły małpki szybko oswajają się z właścicielem i przyzwyczajają się do nowego domu po około 2-3 dniach, ale czasem potrzebny jest nawet cały miesiąc, aby zwierzak poczuł się pewnie.

Wychowanie małpki tamaryny

Tamaryny to zwierzęta, które potrafią się bardzo dobrze komunikować ze swoim opiekunem, a służą im do tego konkretne zachowania czy gesty. Musisz zatem nauczyć się, co oznaczają sygnały, które zwierzak chce ci przekazać. Pamiętaj, że małpa tamaryna nie będzie się zachowywała jak wyszkolony pies, ale raczej tak, jak małe, niesforne dziecko. To bowiem ciekawskie zwierzę, które bardzo lubi psoty i żywiołową zabawę.

Jak wychować tamarynę?

Małpki tamaryny to inteligentne stworzenia, które wiedzą, jak mają na imię i nawet potrafią zareagować, gdy je zawołasz. Miej jednak na uwadze, że małpa przyjdzie do ciebie tylko wtedy, kiedy będzie miała na to ochotę. Można jej mimo wszystko wyznaczyć pewne granice i nauczyć, że coś jest niedobre, złe lub dla nich nieodpowiednie. Co jakiś czas zwierzak i tak robi coś złego, jakby sprawdzał, czy w międzyczasie zasady się nie zmieniły. Tamarynę musisz przez cały czas mieć na oku, niczym małe dziecko, aby nie wydarzyło się nic złego.

Zabawki dla tamaryn

Tamaryny są malutkie i leciutkie, ale jednocześnie bardzo energiczne. Lubią biegać, skakać i psocić. Przez przypadek mogą coś zrzucić na ziemię, stłuc lub zniszczyć. Pomyśl o tym zanim wpuścisz małpkę do swojego mieszkania. Spróbuj ją wychować i zająć jakąś zabawką, bo inaczej może chętnie sięgać po przedmioty, które są ci potrzebne, np. kluczyki. Małpy tamaryny lubią różne zabawki, ale najwięcej przyjemności sprawia im tulenie pluszowego misia.

Gatunki tamaryn

tamaryny - gatunki

Jak wspomnieliśmy już na początku, gatunki tamaryn różnią się od siebie. Niektóre z nich są niestety zagrożone wyginięciem. Jakie szczególnie warto poznać? Opiszemy bardziej szczegółowo tamarynę:

 • białoczubą;
 • złotoręką;
 • białouchą;
 • wąsatą.

Tamaryna białoczuba

Tamaryny białoczube to zagrożone małpki z rodziny pazurkowców. Te zwierzaki mają szeroką, skąpo owłosioną twarz i duże uszy. Na głowie małpa ma stojącą białą grzywkę albo biały czub, stąd jej nazwa. Rozpoznasz ją także po ciemnobrązowym grzbiecie oraz żółtawobiałych kończynach i spodzie ciała.

Małpka tamaryna złotoręka

Tamaryny złotorękie potrafią być agresywne, pokazując swoje pazury i ostre kły. Właśnie dlatego gatunek ten nie jest tak popularny w hodowli. Czym wyróżniają się te zwierzęta? Znakomicie wspinają się po drzewach i skaczą. Są tak zwinne, że potrafią skoczyć z osiemnastometrowego drzewa na ziemię i nie odnieść żadnych obrażeń. Małpki tamaryny złotorękie są ciemne, ale wyróżniają się złotymi dłońmi, stąd też wzięła się ich nazwa.

Tamaryna białoucha

Tamaryna białoucha wyróżnia się (zgodnie z nazwą) tym, że ma kępki białej sierści nad uszami. Białe jest również jej czoło. Młode tamaryny białouche są szare, ale wraz z wiekiem kolor zmienia się w szarobrązowy. Tamaryna ma długi ogon z szaro-białymi pręgami, a jej głowa jest ciemna.

Tamaryna wąsata

Tamaryny wąsate, inaczej tamaryny cesarskie, to bardzo charakterystyczne małpki, budzące zaciekawienie wszystkich obserwujących. Tę odmianę wyróżniają szara sierść z domieszką rdzawobrązowej barwy, brązowy ogon i czarne kończyny. Najwięcej uwagi przyciągają natomiast jej długie, białe wąsy. Ile kosztuje tamaryna wąsata? Cenę trudno dokładnie określić, ale koszt małpki tamaryny (niezależnie od gatunku) waha się w granicach od 2000 do 6000 złotych.

Czego potrzebują małpki tamaryny?

Zwierzaki, o których mowa, są aktywne w dzień, w nocy zaś chowają się w swoich domkach umieszczonych w klatkach, gdzie zapadają w sen. Potrzebują towarzystwa i rozrywki w ciągu dnia, aby zużyć nadmiar swojej energii i w nocy spać spokojnie. W klatce mogą spędzać czas nie tylko we śnie, lecz także wówczas, gdy masz ważne zajęcia. Aby małpa nie zrobiła sobie krzywdy, powinna pobawić się zabawkami. Oprócz jedzenia i picia do klatki warto wstawić:

 • liny;
 • półki;
 • konary;
 • pluszaki;
 • zabawki;
 • domek z łóżeczkiem. 

Możesz również zdecydować się na lampę UV, bo małpki lubią kąpiele w świetle. 

Co jedzą małpki tamaryny?

Tamaryny kochają owoce, więc ze smakiem zjedzą pomarańcze, banany czy jabłka. Lubią także warzywa, dlatego papryka, marchewka i ogórek też bardzo im posmakuje. Możesz im jeszcze podawać gotowane (ale chude) mięso, orzechy, makarony. Małpkom możesz kupić także świerszcze i inne owady, które są dostępne w ofercie prawie każdego sklepu zoologicznego, nawet tego online.Małpki tamaryny są bardzo towarzyskimi zwierzakami, które mogą wnieść wiele radości, zabawy i miłości do twojego domu. Nie decyduj się jednak na małpkę tamarynę, kiedy dużo pracujesz i nie masz dla niej czasu. Te zwierzęta nie lubią bowiem siedzieć cały dzień w klatce, zwłaszcza samotnie, ponieważ może się to odbić na ich zdrowiu. Pamiętaj, że małpka to nie zabawka! Dbaj o nią tak, jak o małe dziecko, a odwdzięczy ci się za tę opiekę i troskę swoją miłością. Ucz ją jednocześnie dobrych zachowań i przestrzegaj przed niebezpieczeństwem. Pamiętaj, aby dla bezpieczeństwa swojego i tamaryny kupić klatkę i zapewnić małpce wszystko, czego potrzebuje. Ten inteligentny zwierzak ma swoje wymagania i musisz o tym wiedzieć, zanim się na niego zdecydujesz.

Archiwum: listopad 2021
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)